"Tłum III" Abakanowicz sprzedany za rekordową kwotę

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Rzeźba "Tłum III" Magdaleny Abakanowicz osiągnęła najwyższą cenę w historii aukcji sztuki w Polsce - została sprzedana za 11 milionów złotych. Uważa się, że jest to jedno z najważniejszych dzieł polskiej artystki.

Organizatorzy aukcji z DESA Unicum szacowali wcześniej, że "Tłum III" może zostać wylicytowana za 12-18 mln zł.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Najdroższe dzieło sprzedane na aukcji w Polsce

Sprzedane w czwartek dzieło składa się z 50 wydrążonych od środka figur z jutowego płótna. Wielu przypominają one wieka sarkofagów lub korę pni drzew. Sama autorka kojarzyła je ze skórą zrzuconą przez węża. Każda z mierzących metr siedemdziesiąt centymetrów postaci jest inna, indywidualnie ukształtowana przez Abakanowicz. Legendarny "Tłum III" prezentowany był na pierwszej indywidualnej wystawie artystki w Marlborough Gallery w Nowym Jorku w 1989 roku, a następnie na ekspozycjach w Japonii, m.in. w Nagano i Hiroszimie.

Skupiska androgenicznych, pozbawionych głów i tożsamości postaci to motyw przewodni twórczości Magdaleny Abakanowicz. Pełen rozmachu "Tłum III" z 1989 roku jest kulminacją serii, nad którą światowej sławy artystka pracowała od lat 80. XX wieku.

Abakany Magdaleny Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz, malarka, artystka-tkaczka, rzeźbiarka, nazywana artystką totalną, zrewolucjonizowała tkaninę artystyczną, nadając jej formę przestrzenną.

Od nazwiska twórczyni jej prace nazwano abakanami.

Znana na całym świecie artystka

Prace Abakanowicz są w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym świecie, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości