Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu ze sprzedaży sześciu serii leku Mucofluid. Aerozol jest stosowany do walki z katarem.
"Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego o dobrowolnym wycofaniu z obrotu ww. serii produktu leczniczego Mucofluid w związku z uzyskaniem wyników poza specyfikacją dla zawartości dwusiarczku mesny podczas badania stabilności" - czytamy w uzasadnieniu.
Chodzi o następujące serie aerozolu do nosa:
- seria 559, data ważności: 03.2020,
- seria 560, data ważności: 03.2020,
- seria 561, data ważności: 03.2020,
- seria 562, data ważności: 05.2020,
- seria 563, data ważności: 05.2020,
- seria 564, data ważności: 05.2020.
Podmiotem odpowiedzialnym jest belgijska spółka UCB Pharma.
Mucofluid to lek stosowany do leczenia niedrożności nosa.
"Wycofanie środkiem ostrożności"
"Na podstawie stwierdzonego niewielkiego odchylenia jakościowego oraz oceny medycznej nie należy się spodziewać wpływu na bezpieczeństwo i skuteczność leku dla pacjenta" - poinformowała tvn24bis.pl UCB Pharma. Jak podkreślono, wycofanie jest środkiem ostrożności, a UCB "dąży do zapewnienia jakości produktów, przy zachowaniu bezpieczeństwa pacjentów jako najwyższego priorytetu". W odpowiedzi na nasze pytania stwierdzono, że pacjenci, którzy chcieliby zwrócić produkty objęte wycofaniem, mogą dokonać zwrotu produktu leczniczego w miejscu zakupu leku tj. w aptece.
Leki wycofywane z obrotu
Główny Inspektorat Farmaceutyczny informował wcześniej, że w sytuacji, gdy jakiś parametr odbiega od normy, producent zazwyczaj występuje z wnioskiem o wstrzymanie lub wycofanie leku z obrotu. Dzieje się tak, choć na takim etapie nie ma twardych dowodów na to, że lek faktycznie może szkodzić zdrowiu lub życiu ludzi czy zwierząt. Serie leku wstrzymanego w obrocie w Polsce można, po przedstawieniu dowodów na bezpieczeństwo jego stosowania, ponownie wprowadzić na rynek. W razie wycofania leku nie ma takiej możliwości. Każdego miesiąca GIF wydaje średnio kilka decyzji o wycofaniu poszczególnych serii leków z obrotu.
Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock