Kto zaatakował sieć MON? "Jest przesłanka, żeby spoglądać w kierunku Rosjan"

Prawy Sektor wykradł dane z sieci MON? Rząd dementuje: to manipulacja i nic poufnegoshutterstock/wikipedia

- Federacja Rosyjska jest znana jako wyjątkowo zaawansowany podmiot prowadzenia wojny informacyjnej - powiedział Mirosław Maj z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń oceniając atak hakerów na sieć MON. - Proste skojarzenie, żeby skłócić Polskę i Ukrainę jest wykorzystywane. To jest akurat przesłanka, by spoglądać w kierunku Rosjan.

Informacje o włamaniu do sieci komputerowej MON to manipulacja, opublikowano jawne dane, systemy kierowania i dowodzenia polskiego wojska są bezpieczne – oświadczył w piątek rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

"W związku z informacjami o włamaniu się do sieci komputerowej MON, wyjaśniamy, że była to manipulacja mającą stworzyć wrażenie groźnego ataku cybernetycznego" – napisał w piątek Misiewicz.

Nie było tajnych informacji

Dodał, że "w istocie opublikowane dane personalne pochodziły z jawnej sieci MON" i "nie zawierały informacji tajnych, były nieaktualne (2012 r.) i ograniczały się do jednej osoby". "Systemy kierowania i dowodzenia Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP działają bez zakłóceń i są całkowicie bezpieczne" – zapewnił. Poinformował, że trwają czynności wyjaśniające okoliczności incydentu. W czasie piątkowego briefingu prasowego szef MSWiA Mariusz Błaszczak był pytany m.in. o doniesienia dotyczące ataku hakerskiego na serwery MON i zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa państwa. - Oczywiście żyjemy w XXI w. Ataki były, są i zapewne będą, ale służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo również w tej dziedzinie - zapewnił Błaszczak. Jak dodał, z jego wiedzy wynika, że medialne doniesienia i opinie o tym, co wydarzyło się w czwartek były "bardzo, ale to bardzo przesadzone". W czwartek, jak podały media, grupa hakerów "Pravyy Sector", podająca się za część ukraińskiego "Prawego Sektora", twierdząc, że włamała się do serwerów MON opublikowała dane mające pochodzić z zasobów resortu obrony i zażądała od polskiego rządu 50 tys. dolarów w bitcoinach za niepublikowanie dalszych materiałów. Ta sama grupa miała tydzień wcześniej wykraść dane telekomunikacyjnej firmy Netia. Po piątkowym oświadczeniu MON podano, że wykradziony formularz pochodzi sprzed kilku lat, a hakerzy – wg mediów – opublikowali e-mailową wiadomość dotyczącą szczytu NATO, który odbył się tydzień temu w Warszawie.

Spreparowane pliki

Według portalu Niebezpiecznik część opublikowanych plików może być spreparowana. Portal powołując się na informacje uzyskane z wstępnej analizy incydentu w MON podął, że "wszystko wskazuje na to, iż winny jest człowiek, który na służbowym komputerze sprawdzał swoją skrzynkę prywatną i zareagował na złośliwy e-mail, który na nią trafił" - w ten sposób zainfekował swój komputer służbowy, na którym jednak nie znajdowały się żadne istotne pliki, a atak nie rozpropagował się na inne komputery - wynika z informacji portalu. Mirosław Maj Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń powiedział, że jeśli te nieoficjalne informacje potwierdziłyby się, to zagrożenie jest istotne, bo jest to sposób działania charakterystyczny dla wszystkich dużych ataków hakerskich. - To przykład typowego wektora ataku, w którym próbuje się poprzez drobną słabość na początku, wniknąć do środka, a później rozszerzać swoje uprawnienia. Będąc w środku jest już łatwiej zaatakować następne pozycje, pod warunkiem, że nie zostanie to wykryte - wyjaśnił. - Taki scenariusz prowadził nawet do największych wycieków - jak np. z Sony. One wszystkie właśnie zaczynały się w ten sam sposób - przez wnikanie do środka, poprzez jakąś socjotechnikę: otwórz załącznik, bo jest tam coś ważnego, albo ciekawego - tłumaczył Maj. - To są powtarzające się scenariusze i nie należy ich bagatelizować. Jeśli tu ograniczyło się to do jednego komputera, to dobrze, ale nie oznacza to, że będzie tak przy kolejnym ataku - dodał. W jego ocenie takie ataki były, w ostatnim okresie - w związku ze szczytem NATO - nasiliły się i będą kontynuowane. - To typowy objaw łączenia hackingu, sponsorowanego przez struktury formalne - przez państwo, z wojną informacyjną, która państwa prowadzą - powiedział.

Rosyjska wojna informacyjna

- Federacja Rosyjska jest znana jako wyjątkowo zaawansowany podmiot prowadzenia wojny informacyjnej - wskazał. - Oni łącza siły - typowy trolling rosyjski, połączony ze zdolnościami przenikania do istotnych sieci i wyciągania z nich informacji - dodał. - Twierdzę, że to się łączy, bo zwykle takim akcjom cyberszpiegowskim nie towarzyszy nagłośnienie ich. Rzeczywiście chodzi o wyciągnięcie danych - niekoniecznie trzeba się nimi chwalić, tylko robić z nich użytek - podkreślił. Zdaniem Maja "ponieważ ktoś zaczął się tym chwalić, oznacza to, że był to atak średnio udany i zdecydowano się go wykorzystać propagandowo, albo została przyjęta taka strategia". Maj powiedział, że współpracuje z osobami, które są zorientowane w technikach wojny informacyjnej i tym, kto ją rzeczywiście prowadzi. - Po konsultacjach z nimi wiem, że prawdziwy Prawy Sektor, a nawet jego radykalny odłam - bo logotyp w materiałach wskazuje na taką grupę - wcale nie jest aktywny, jeśli chodzi o prowadzenie walki informacyjnej wobec Polski - powiedział. - Ale proste skojarzenie, żeby skłócić Polskę i Ukrainę jest wykorzystywane - to jest akurat przesłanka, by spoglądać w kierunku Rosjan - ocenił ekspert. Profil na Twitterze, gdzie opublikowano materiały, "był świeży, typowe stworzenie czegoś na potrzebę jakiejś szczególnej akcji" - zauważył Maj. Na początku ub. roku po przerwie w łączności internetowej z MON spowodowanej pożarem warszawskiego mostu, pod którym przebiegały także przewody telekomunikacyjne, MON zapewniło, że co najmniej od czasu wejścia Polski do NATO wszystkie wojskowe systemy teleinformatyczne używane do przesyłania informacji niejawnych, są oddzielone od wszelkich innych systemów, w tym od Internetu.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock/wikipedia

Pozostałe wiadomości

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Eksperci nie są zgodni co do tego, jak powinien zostać zrealizowany komponent kolejowy planowany w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Koncepcji "piasty i szprych" broni między innymi jej twórca Patryk Wild. Przeciwnego zdania jest Piotr Rachwalski, ekspert w zakresie transportu publicznego, który wskazuje głównie na potrzebę budowy "igreka".

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Piasty, szprychy, igreki. "Tak to wygląda, kiedy się rysuje kreski na mapie"

Źródło:
PAP

PGNiG, jako spółka Skarbu Państwa, nawet rozumiejąc specyfikę działań rynkowych, powinna brać na cel ochronę interesów odbiorców - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. W ten sposób odniósł się do sytuacji Spółdzielni Mleczarskiej w Łużnej, której sprawę wysokich rachunków za gaz opisaliśmy. Wiceszef MKiŚ przekazał też, że rząd chce zamrozić cenę błękitnego paliwa dla małych i średnich firm.

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

"Drastyczna podwyżka rachunku, jesteśmy kompletnie pod krechą". Wiceminister zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opublikowano najnowsze oświadczenie majątkowe Donalda Tuska. Znalazły się w nim informacje o oszczędnościach i dochodach, a także polisy na życie premiera według stanu na koniec 2023 roku.

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Opublikowano oświadczenie majątkowe Donalda Tuska

Źródło:
tvn24.pl

Podatek wyrównawczy może objąć maksymalnie siedem tysięcy podmiotów – powiedział wiceminister finansów Jarosław Neneman. Projekt ustawy w tej sprawie został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Zakłada wprowadzenie unijnych przepisów przewidujących minimalny poziom opodatkowania dla międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych.

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Rząd szykuje nowy podatek. Zyski liczone w miliardach

Źródło:
PAP

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Jedna z najbardziej niezwykłych kolekcji monet trafi na sprzedaż. Owiana mgłą tajemnicy, bowiem niewiele osób miało do niej dostęp, a potomkowie duńskiego przedsiębiorcy, który kolekcję stworzył, musieli czekać ponad 100 lat, by móc nią dysponować. Teraz mogą wzbogacić się o dziesiątki milionów dolarów.

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Najcenniejsza kolekcja monet, jaka trafi pod młotek. Czekano 100 lat

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. To jeden z wyjątków przewidzianych w ustawie.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

W Chile skrócono tydzień pracy z 45 do 44 godzin. To pierwszy etap rozłożonego na pięć lat procesu mającego ostatecznie doprowadzić do 40-godzinnego tygodnia pracy w 2028 roku – podał wydawany w Santiago dziennik "La Tercera".

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Skracają tydzień pracy. "Pięć lub sześć lat temu to wydawało się niemożliwe"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

PKO Bank Polski zwraca uwagę na fałszywe wiadomości, w których oszuści podszywają się pod tę instytucję. Nie należy otwierać załącznika, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem - przestrzega bank.

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Wielki bank ostrzega przed oszustami. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

PKP Polskie Linie Kolejowe wykazały 937 milionów złotych straty za rok 2023 - poinformowała kolejowa spółka w piątkowym komunikacie. Rok wcześniej spółka miała 173 miliony złotych zysku.

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Potężna strata kolejowej spółki. Prezes "zaskoczony"

Źródło:
PAP

Alior Bank ma nowy skład rady nadzorczej. Zmian dokonali w piątek akcjonariusze banku. Z rady nadzorczej odwołano między innymi byłego szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Ernesta Bejdę.

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Były szef CBA stracił kolejne stanowisko

Źródło:
tvn24.pl

Cezary Kocik ma zostać nowym prezesem mBanku. Rada nadzorcza w piątek przyjęła rekomendację Komisji do spraw Wynagrodzeń i Nominacji w tej sprawie - podał mBank w raporcie giełdowym. Kocik miałby objąć stanowisko po zakończeniu pełnienia funkcji przez obecnego prezesa - Cezarego Stypułkowskiego.

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

To ma być nowy prezes. Zmiana po kilkunastu latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, do końca kwietnia należy złożyć wniosek o 800 plus. Pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu.

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Ważny termin dla rodziców. Zostało kilka dni

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Warszawa-Radom przez miniony rok obsłużyło ponad 130 tysięcy pasażerów. Jak poinformowała rzeczniczka Polskich Portów Lotniczych Anna Dermont, port pracuje nad zwiększeniem oferty i rozwinięciem siatki połączeń lotniczych.

Lotnisko w Radomiu podsumowało rok działalności

Źródło:
PAP

Janina Goss jako członkini rady nadzorczej Orlenu w 2023 roku zarobiła 157 tysięcy złotych. Tak wynika ze sprawozdania rocznego płockiego koncernu. Goss to przyjaciółka prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Podano zarobki przyjaciółki prezesa PiS w Orlenie

Źródło:
tvn24.pl

Wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego dotyczący kredytów frankowych sprawi, że znajdzie się jeszcze więcej chętnych do dochodzenia swoich praw przed sądami - przewiduje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl radca prawny Mateusz Płudowski. Dodał, że dotyczy to przede wszystkim klientów, którzy już spłacili swoje zobowiązania i nie mogą liczyć na ofertę ugody ze strony banków. Najważniejszą kwestią uregulowaną przez SN jest określenie daty przedawnienia roszczeń zarówno banków, jak i konsumentów. - Wiele spraw będzie się kończyło brakiem możliwości odzyskania przez bank wypłaconego kapitału - ocenia.

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Będzie kolejny szturm frankowiczów na sądy? "Jest to bardzo ważne stanowisko"

Źródło:
tvn24.pl

Bon energetyczny i ceny prądu w drugiej połowie 2024 roku, rewizja Krajowego Planu Odbudowy oraz wieloletni plan finansowy państwa. To trzy projekty, którymi już w przyszłym tygodniu może się zająć rząd. Tak wynika z zapowiedzi Macieja Berka, przewodniczącego Stałego Komitetu Rady Ministrów.

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

"Ważne projekty", którymi ma się zająć rząd. Jest zapowiedź

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Poczty Polskiej zamierza w tym roku zmniejszyć liczbę stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów - poinformował w piątek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. Dodał, że kończące się umowy zlecenia, czy umowy o pracę na czas określony, nie będą przedłużane.

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Ostre cięcie etatów w polskiej spółce. Wiceminister potwierdza

Źródło:
PAP

Największe sieci paliwowe w Polsce ruszają ze specjalnymi promocjami z okazji zbliżającej się majówki. Z obniżek skorzystamy między innymi na stacjach Orlen, BP, Moya, Shell, Circle K, a także MOL. Ile wyniosą majówkowe rabaty i jak z nich skorzystać?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Ruszają majówkowe promocje na stacjach paliw. Gdzie zatankujemy taniej?

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski oraz Bank Pekao zaplanowały prace serwisowe w najbliższy weekend. Klienci muszą przygotować się na przerwy w dostępie do niektórych usług.

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Dwa największe banki w Polsce ostrzegają przed utrudnieniami

Źródło:
tvn24.pl

W 2023 roku luka VAT ponownie wzrosła do dwucyfrowego poziomu - przekazał na konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański. Jak dodał, szczegółowe dane za ubiegły rok zostaną opublikowane w najbliższych dniach.

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Minister finansów: w ubiegłym roku luka VAT znów osiągnęła dwucyfrowy poziom

Źródło:
PAP