Przed Sądem Okręgowym w Warszawie została zawarta pierwsza, pilotażowa ugoda pomiędzy frankowiczami a PKO Bankiem Polskim. Jest zgodna z propozycją przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego - przekazał bank.
"PKO Bank Polski zawarł przed jednym z sądów powszechnych pierwszą pilotażową ugodę, zgodną z propozycją Przewodniczącego KNF. W ramach pilotażu bank będzie proponował kolejnym klientom ugody na warunkach ramowo zaprezentowanych kilka tygodni temu przez przewodniczącego KNF. Proces będzie udostępniany stopniowo" - poinformowało w piątek biuro prasowe banku.
Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, postępowanie, które dotyczyło umowy kredytowej zostało zakończone. - Strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów - wskazała.
Dodała, że w związku z zawarciem ugody sąd zdecydował o umorzeniu postępowania.
Propozycja KNF
Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaproponował bankom w grudniu 2020 roku, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.
Jastrzębski ocenił, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył się i uporał z problemem kredytów we frankach szwajcarskich. Jego zdaniem rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.
Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia wskazał rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR, powiększonej wtedy o marżę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock