"W następnym sezonie zimowym Polakom pozostają tylko Alpy"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
ToL/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski: otwieramy galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym od 1 lutegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: otwieramy galerie sztuki i muzea w reżimie sanitarnym od 1 lutego

Już teraz jesteśmy w katastrofalnej sytuacji – stwierdziła w czwartek prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej (TIG) Agata Wojtowicz. W ten sposób odniosła się do zapowiedzianego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedłużenia większości restrykcji związanych z koronawirusem. Branża narciarska obawia się, że wielu gestorów wyciągów nie przetrwa do kolejnego sezonu.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do 14 lutego dotychczasowe obostrzenia dotyczące restauracji, pubów, hoteli, stoków i innych obiektów sportowych pozostają bez zmian. Jak przypomniał, restauracje, tak jak dotychczas, mogą świadczyć usługi tylko na wynos, hotele pozostają zamknięte również dla osób w podróży służbowej - wyjątkiem są m.in. hotele pracownicze oraz te, w których zakwaterowani są medycy. - Jesteśmy już w katastrofalnej sytuacji. Obawiamy się, że po tych dwóch tygodniach będą kolejne dwa tygodnie obostrzeń. Tak nie damy rady funkcjonować – mówiła Agata Wojtowicz.

"Na skraju bankructwa"

Zdaniem prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej "niektórzy są już na skraju bankructwa". - Wielu przedsiębiorców mimo wszystko podejmie decyzję o otwarciu swoich biznesów, po to tylko, żeby przeżyć, bo już są na skraju wyczerpania swoich możliwości i zapasów finansowych. To są katastrofalne decyzje, bo wielu ludzi nie otrzymało znikąd żadnej pomocy, żadnych środków – powiedziała. Przekonywała, że wiele firm dostało jedynie minimalną pomoc, za te pieniądze nie są w stanie utrzymać firm i przetrwać kolejnego okresu przedłużającego się lockdownu. Zwróciła także uwagę, że największe hotele, w tym w Zakopanem, otrzymały milionową pomoc, natomiast drobni przedsiębiorcy - kwaterodawcy czy restauratorzy - nie mają takiej pomocy. - Restauratorzy, którzy otworzyli swoją gastronomię na wynos, tak jak na Krupówkach, mają znikomy przychód na poziomie 5 do 10 procent tego, co było przed rokiem. Z tego nie da rady nawet pokryć kosztów utrzymania lokalu – podkreśliła.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Pozostaną tylko Alpy?

Stowarzyszenie Polskie Stacje Narciarskie i Turystyczne (PSNiT) przekonuje, że po dzisiejszej decyzji rządu, która podtrzymuje też zamknięcie stoków, można mówić już o "wiecznym zamrożeniu", ponieważ zima zbliża się do końca.

"Z dużym prawdopodobieństwem, w następnym sezonie zimowym Polakom pozostają tylko Alpy, bo w Polsce już nie pojeżdżą na nartach. Nie przetrwamy. Być może to dobrze przemyślany plan rządu, żeby likwidować rodzime biznesy?” – pyta retorycznie PSNiT w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu.

Stowarzyszenie zrzesza 90 stacji narciarskich, w tym największe m.in. w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej, Beskidach, Bieszczadach i Sudetach oraz Pomorzu i Mazurach. W oświadczeniu zwraca uwagę, że aktywność narciarska odbywa się w otwartej przestrzeni, gdzie uczestnicy nie mają ze sobą kontaktu "twarzą w twarz", dlatego jego członkowie nie rozumieją decyzji o zamknięciu wyciągów, tymczasem otwarte zostają sklepy w galeriach handlowych. W oświadczeniu zwrócono także uwagę, że nie ma konkretnych deklaracji rządu co do tarczy pomocowej dla gestorów wyciągów. "Jak mamy przetrwać jako branża, skoro nie ma jasnej deklaracji ze strony rządu czy otrzymamy jakiekolwiek odszkodowanie? Niektóre stacje stoją już teraz na granicy bankructwa i nie są objęte tarczami, mamy pierwsze stacje, które się sprzedają. Dla stacji realne teraz są zobowiązania i kredyty, których nie mają za co spłacić i mieć nie będą, bo właśnie dla nas kończy się zima" – czytamy w oświadczeniu.

Autor:ToL/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: