TVN24 Biznes | Z kraju

Rosną obawy o ponowny lockdown w Polsce. Jest apel do rządu

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
Całkowity lockdown od tego tygodnia? Dworczyk: nie wykluczamy żadnego scenariusza"
Całkowity lockdown od tego tygodnia? Dworczyk: nie wykluczamy żadnego scenariusza"TVN24
wideo 2/5
TVN24Całkowity lockdown od tego tygodnia? Dworczyk: nie wykluczamy żadnego scenariusza"

Strona związkowa i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego apelują do rządu o niezamykanie gospodarki oraz o powstrzymanie się przed dalszymi ograniczeniami działania sektorów produkcji, handlu czy usług. "Narzędzia mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, nie mogą być skoncentrowane na ograniczaniu przestrzeni gospodarczej" - podkreślono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 19 364 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Resort przekazał także informację o śmierci 227 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u blisko 415 tysięcy osób.

We wtorek w programie "Jeden na jeden" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk był pytany, czy prawdziwe są doniesienia o wprowadzeniu od środy "całkowitego lockdownu". Taka zapowiedź miała się pojawić na poniedziałkowym spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim.

- Nie wykluczamy żadnego scenariusza oczywiście. Ale jeżeli chodzi o ten twardy lockdown, to rząd robi wszystko, żeby takiego scenariusza uniknąć - odpowiedział Dworczyk. - Nie brałem udziału w całym spotkaniu, ja tego nie słyszałem - dodał.

Apel o powstrzymanie się przed lockdownem

Tymczasem strona związkowa i strona pracodawców Rady Dialogu Społecznego zwróciła się z apelem do rządu "o niezamykanie gospodarki, o powstrzymanie się przed dalszymi ograniczeniami działania sektorów produkcji, handlu czy usług". Jednocześnie partnerzy społeczni zaapelowali "do wszystkich pracowników oraz pracodawców o zachowanie podstawowych wytycznych sanitarnych w celu ograniczenia ryzyka zakażenia".

"Dziś, chroniąc zdrowie musimy równolegle chronić gospodarkę i miejsca pracy" - podkreślono.

Pod apelem podpisali się: Maciej Witucki z Konfederacji Lewiatan, Łukasz Bernatowicz z ZP Business Centre Club, Jan Gogolewski ze Związku Rzemiosła Polskiego, Andrzej Malinowski z Pracodawców RP, Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych oraz Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

APEL PARTNERÓW SPOŁECZNYCH

Partnerzy społeczni reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego zwrócili uwagę na "znaczenie odpowiedzialnych działań Rządu na rzecz lepszej koordynacji walki z pandemią i koncentrowaniu wszystkich działań na zapewnieniu bezpieczeństwa obywateli". "Kategorycznie zaznaczamy jednak, że narzędzia mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, nie mogą być skoncentrowane na ograniczaniu przestrzeni gospodarczej" - dodali.

Zdaniem partnerów społecznych "gospodarka i ochrona zatrudnienia powinny być dziś priorytetem, a ograniczenia są uzasadnione tylko w przypadkach absolutnej konieczności". "Taka decyzja musi być poprzedzona dogłębnymi analizami, które będą przedstawione opinii publicznej z właściwym wyprzedzeniem. Równolegle apelujemy o roczne moratorium na wszelkiego rodzaju nowe obciążenia prawne i podatkowe procedowane w tej chwili, bądź przyjęte w ciągu mijającego roku, w celu zapewnienia przewidywalności i stabilności dla działania gospodarki w tym trudnym okresie" - czytamy w apelu.

Radę Dialogu Społecznego ustanowił Prezydent RP 22 października 2015 r., na mocy ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucji dialogu społecznego. Zadaniem Rady jest m.in. prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności i spójności społecznej polskiej gospodarki.

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości