Opłata od tak zwanych małpek spowodowała spadek sprzedaży tanich wódek w najmniejszych butelkach o niemal jedną trzecią - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Gorsze wyniki są również notowane na rynku napojów.
Jak wynika z danych firmy Centrum Monitorowania Rynku (CMR) w pierwszym półroczu 2021 roku Polacy kupili mniej alkoholu w opakowaniach do 200 ml, czyli w tzw. małpkach. Największe spadki odnotowały najtańsze, czyste wódki – to niemal 30 proc. ilościowo rok do roku. Sprzedano też mniej wódek smakowych - zauważa "Rz".
- Wartość sprzedaży wszystkich wódek spadła od początku roku o około 6 procent – mówi gazecie Arleta Charkot, analityk CMR. Dane dotyczą sklepów o powierzchni do 300 m2, które mają większość rynku, to głównie w nich kupowane są alkohole.
Sprzedaż napojów w dół
Według dziennika opłata uderzyła także w rynek napojów. Dla tych gazowanych spadek sprzedaży ilościowej w pierwszym półroczu 2021 roku sięga 20 proc., przy wzroście średnich cen o około 36 proc. Wody smakowe zdrożały o jedną trzecią i sprzedano ich 17 proc. mniej. Inne kategorie także mocno tracą - dodaje "Rz".
- Opłata wymusiła zmiany w strategiach części producentów, podejmujących działania obniżające wielkość płaconego podatku, a tym samym próbę redukcji wzrostu cen – mówi Tomasz Rydzewski z CMR. Jak podała gazeta, niektóre firmy zmieniają nawet ofertę, wprowadzając mniejsze opakowania napojów, by wzrost cen nie był tak widoczny.
CMR jest niezależną agencją badawczą specjalizującą się w analizach danych transakcyjnych pozyskiwanych drogą elektroniczną z kas fiskalnych zainstalowanych w sklepach spożywczych.
Nowe opłaty
Ustawa wprowadzająca opłaty cukrową i od tak zwanych małpek została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec sierpnia 2020 roku. Pierwotnie planowano, że wejdzie w życie 1 lipca 2020 roku, rządzący zdecydowali jednak o przesunięciu tego terminu na 1 stycznia 2021 roku.
Opłata cukrowa jest podzielona na część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Dodatkową opłatą objęte są napoje zawierające kofeinę lub taurynę (0,1 zł za litr napoju).
Niższa opłata dotyczy napojów mających co najmniej 20 procent soku owocowego/warzywnego (np. nektary), wyrobów z dominującą zawartością mleka (np. kawa mrożona) lub roztworów węglowodanowo-elektrolitowych (np. izotoniki).
Ponadto przepisy wprowadziły opłaty od alkoholu sprzedawanego w mniejszych opakowaniach, czyli tak zwanych małpek. Opłata jest pobierana od przedsiębiorców w momencie sprzedaży do sklepu.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock