Salmonella na skorupkach jaj. Podano nowe informacje

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj
Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj
GIS
GISSalmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) we wtorek zaktualizował ostrzeżenie dotyczące wykrycia bakterii salmonelli na skorupkach jaj. "W wyniku postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że jedynie 'Jaja Królewskie' podlegają wycofaniu" - czytamy.

W ostatnią środę GIS opublikował ostrzeżenie publiczne dotyczące stwierdzenia Salmonella Enteritidis na powierzchni skorupek jaj. "W wyniku postępowania wyjaśniającego stwierdzono, że jedynie 'Jaja Królewskie', najlepiej spożyć przed: 18.06.2023, kod na skorupkach 3PL14371391 podlegają wycofaniu i są objęte ostrzeżeniem" - przekazano w komunikacie zaktualizowanym we wtorek. W pierwotnej informacji była mowa o dwóch wycofywanych produktach.

Producentem "Jaj Królewskich" jest Firma Handlowa "KOKO" Zakład Pakowania Jaj Grzegorz Jabłoński.

GIS

Salmonella na skorupkach jaj

Inspektorat podkreślił, że "nie należy spożywać partii jaj określonej w tym ostrzeżeniu, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia". "Należy również pamiętać, że bakterie obecne na powierzchni skorupek mogą zostać przeniesione na inne powierzchnie w wyniku kontaktu z zanieczyszczonymi jajami" - zwrócono uwagę.

GIS przekazał, że właściciel zakładu w porozumieniu z odbiorcą, prowadzi wycofanie jaj. Wycofane jaja zostaną przekazane do utylizacji.

"W badaniach urzędowych w kierunku Salmonella, pobieranych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żurominie zgodnie z harmonogramem, na fermie o WNI 14371391 nie stwierdzono Salmonella spp. zwalczanej z urzędu zgodnie z 'Krajowym programem zwalczania niektórych serotypów Salmonella w stadach kur niosek gatunku Gallus gallus' na lata 2023-2025" - czytamy w komunikacie.

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości