GUS rozpocznie publikację kwartalnych wskaźników zmian cen nieruchomości, co ma m.in. pomóc lepiej konstruować programy wsparcia mieszkalnictwa. Zakłada to ustawa o gospodarce nieruchomościami, którą podpisał prezydent Bronisław Komorowski.
Według przygotowanej przez rząd nowelizacji wskaźniki zmian cen nieruchomości będą ogłaszane przez GUS odrębnie dla każdego województwa nie później niż w ciągu 4 miesięcy od zakończenia kwartału, którego dotyczą.
Poprawić zarządzanie
Nowe rozwiązania mają, zdaniem rządu, poprawić efektywność zarządzania i gospodarowania mieniem publicznym przez dostarczanie wiarygodnej informacji o dynamice zmian cen nieruchomości.
W konsekwencji waloryzacja zobowiązań i należności obywateli obliczana ma być na podstawie wskaźników zmian cen nieruchomości, tj. powiązana będzie bezpośrednio z sytuacją na rynku nieruchomości, a nie z poziomem inflacji, jak ma to miejsce obecnie. Wskaźniki zmian cen nieruchomości posłużą także do monitorowania kondycji rynku nieruchomości, a w szczególności nieruchomości mieszkalnych, jak również pozwolą uczestnikom tego rynku na podejmowanie decyzji gospodarczych w oparciu o wiarygodne informacje. - Każda nieruchomość, którą kupuje od właściciela państwo, samorząd, czy przedsiębiorstwo, ma określoną wartość. Proces administracyjny związany z takim kupnem może trwać nawet dwa, trzy lata i w dniu, w którym dochodzi do wypłaty, nieruchomość ma już inną wartość niż na początku. Dzięki tym rozwiązaniom administracja zastosuje ten współczynnik wartości nieruchomości, który jest najbardziej aktualny, co będzie korzystne dla sprzedających - tłumaczył wcześniej wiceszef komisji infrastruktury Józef Racki z PSL. Jak podkreślał, zmiany zaproponowane przez rząd są ważne dla obywateli.
Zmiany w wyciągach
Ponadto zmiany przewidziane w nowelizacji mają dotyczyć wyciągów z opinii o wartości nieruchomości tzw. operatów szacunkowych, które rzeczoznawcy majątkowi przekazują organom prowadzącym kataster nieruchomości - starostwom powiatowym.
Wyciągi z operatów szacunkowych mają być przekazywane w formie elektronicznej przez ePUAP w ciągu 2 miesięcy (obecnie są to 3 miesiące) według określonego wzoru. Zdaniem rządu zmiany te powinny przyczynić się do bardziej efektywnego pozyskiwania danych o rynku nieruchomości, a w konsekwencji mają służyć wszystkim jego uczestnikom. Rząd będzie mógł dzięki temu lepiej konstruować programy wsparcia mieszkalnictwa. Większość nowych regulacji wchodzi w życie po upływie 90 dni od dnia ogłoszenia.
Autor: tol / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu