Energa bez prezesa. Andrzej Tersa odwołany

Z kraju

TVN24 BiSEnerga bez prezesa. Andrzej Tersa odwołany

Zmiany w Enerdze. Rada nadzorcza w poniedziałek odwołała z funkcji prezesa Andrzeja Tersę. Jego obowiązki na czas wyboru nowego prezesa spółki przejmie Roman Pionkowski.

Ze stanowiska odwołana została również wiceprezes do spraw korporacyjnych Jolanta Szydłowska.

Akcje w dół

Tersa pełnił funkcję prezesa Energi kwietnia 2015. Na stanowisku zastąpił Mirosława Bielińskiego, który zdaniem analityków pożegnał się ze spółką ze względu na sprzeciw wobec koncepcji połączenia Energi z PGE Polską Grupą Energetyczną.

Około godz. 12.37 akcje Energi notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zniżkowały o 2,75 proc.

Kto następcą?

Obowiązki na czas wyboru nowego prezesa w Enerdze przejmie Roman Pionkowski, który w ostatnim czasie był Prezesem Energa Operator, największej spółki z Grupy Energa.

Jak czytamy w komunikacie, Pionkowski od wielu lat związany jest z Grupą Energa – był członkiem Zarządu Energa SA oraz Prezesem Zarządu Elektrownia Ostrołęka SA. Od 2013 r. do kwietnia 2015 jako Prezes Zarządu PSE Inwestycje SA kierował projektowaniem i nadzorem inwestycyjnym dla inwestycji sieciowych PSE SA.

Na mocy decyzji Ministra Skarbu, 3 grudnia został powołany do składu Rady Nadzorczej Energa SA.

Energetyczny gigant

Energa to jedna z czterech największych krajowych grup energetycznych. Wytwarza, handluje i przesyła zarówno energię elektryczną jak i cieplną dla ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Eksploatuje ponad 184 tys. km linii energetycznych, którymi rocznie przesyła łącznie 20,9 TWh energii. Ich sieć dystrybucyjna obejmuje obszar blisko 75 tys. km kw., co stanowi około 24 proc. powierzchni kraju.

Karuzela ruszyła

Powyborcza karuzela stanowisk w spółkach kręci się w najlepsze. W poniedziałek może dojść także do zmiany na stanowisku prezesa Enei. Na dzisiaj swoje posiedzenie zaplanowała bowiem rada nadzorcza tej spółki, a jeden z punktów spotkania dotyczy zmian w zarządzie.

Na 29 grudnia planowane jest posiedzenie w PGNiG, które ma - zgodnie z projektami uchwał - również rozpatrzyć punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej. W projektach poinformowano, że umieszczenie w porządku obrad tego punktu uzasadnione jest koniecznością wzmocnienia nadzoru właścicielskiego nad działalnością PGNiG.

Przypomnijmy, że w czwartek rezygnację z pełnionej funkcji z dniem 31 grudnia 2015 r. złożył prezes Giełdy Papierów Wartościowych Paweł Tamborski. Również w ubiegłym tygodniu Tauron poinformował, że minister skarbu odwołał z rady nadzorczej spółki czterech członków i powołał czterech nowych.

Wcześniej, 30 listopada dymisje złożyli prezes PKP Jakub Karnowski i członek zarządu Piotr Ciżkowicz.

Zmian spodziewać się można także w firmach takich jak PZU, PKN Orlen, PKO BP czy KGHM. Jak ustaliliśmy, do zmiany na czele tej drugiej firmy ma dojść do końca roku. Jacka Krawca ma zastąpić Wojciech Jasiński. Z kolei, jak donosił "Puls Biznesu" już jutro do dymisji ma się podać szef PZU Andrzej Klesyk. Znaki zapytania pojawiają się też przy nazwiskach prezesów KGHM i PKO BP.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: ENERGA