Linia lotnicza Emirates chce zacząć wykorzystywać do codziennych lotów na trasie Warszawa – Dubaj Airbusa A380, największy pasażerski samolot na świecie – poinformował w środę szef polskiego oddziału Emirates Maciej Pyrka.
Jak zaznaczył, aby maszyna tego typu mogła wykonywać codzienne operacje ze stołecznego lotniska Chopina, konieczne jest przeznaczenie na stałe do jej obsługi jedynego stanowiska umożliwiającego odprawienie tak dużego samolotu oraz przystosowanie do niego infrastruktury lotniska. - My jesteśmy praktycznie gotowi, żeby rozpocząć operacje tym samolotem z Warszawy w obecnym rozkładzie lotów na obecnych slotach. Jeśli lotnisko w Warszawie zagwarantuje dostęp do terminala i podejmie decyzje związane z infrastrukturą, to potrzebujemy kilku miesięcy, żeby ten samolot wprowadzić - zaznaczył Pyrka. - Rozpoczęcie operacji tak dużym samolotem wymaga odpowiednich przygotowań - dodał. Według niego do Warszawy mógłby latać samolot w konfiguracji zabierającej na pokład od 510 do ponad 600 pasażerów.
Airbus z Emiratów
Airbus A380 w barwach Emirates już raz lądował na Okęciu – było to jednorazowe wydarzenie 10 lutego zeszłego roku związane z 4. rocznicą uruchomienia połączenia Warszawa - Dubaj. Przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest największym użytkownikiem tych maszyn. Obecnie posiada ich ponad 100, a ostatnio podpisał umowę z Airbusem na dostawę kolejnych 36 takich samolotów. Airbus A380 to dwupoziomowy, szerokokadłubowy, czterosilnikowy samolot pasażerski. Ma 73 m długości, blisko 80 m rozpiętości oraz 24 m wysokości. Przy podziale na trzy klasy na pokład tej maszyny może wejść 525 osób, a jeżeli cały samolot jest skonfigurowany do klasy ekonomicznej – 853. Pierwszy komercyjny lot Airbusa A380 odbył się 25 października 2007 roku między Singapurem a Sydney. Obecnie linie Emirates na trasie między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Polską wykorzystują Boeinga 777-300 dysponującego 428 miejscami dla pasażerów. Jak powiedział Maciej Pyrka podczas spotkania w Krakowie, obłożenie na tej trasie wynosi blisko 80 proc. Od momentu uruchomienia połączenia pięć lat temu Emirates przewiozły na trasie między Warszawą i Dubajem ponad 975 tys. pasażerów.
Autor: ps//dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock