Dokumenty w TVN24 BiS

Z kraju


W weekend w TVN24 BiS jak zawsze ciekawe filmy dokumentalne. Zapraszamy do podróży po Ameryce Środkowej. Opowiemy również o ocalonych z epidemii eboli oraz najmłodszych klientach tytoniowego biznesu.

Dokumenty w najbliższy weekend w TVN24 BiS

Sobota:

8.00 Podróże z Pasją: Anglia - odcinek 1 9:00 Podróże z Pasją: Anglia - odcinek 2

13.00 Stephan Fry w Ameryce Środkowej: Od Belize do Gwatemali:

(Stephen Fry rozpoczyna przygodę na Amerykańskim podwórku – poprzez Meksyk i całą Amerykę Środkową, aż do Panamy na granicy z Ameryką Południową. Zwiedza kraje najbardziej niebezpieczne, ale oszałamiająco piękne. Pokazuje piaszczyste plaże, nieokiełznane wulkany, ale również kartele narkotykowe, republiki bananowe i zapomniane wojny domowe toczone w tej części kraju. Stephen chce pomóc zrozumieć ludzi, miejsca, przyrodę, historię – wszystko to w podróży swoim odpicowanym amerykańskim szkolnym autobusem – tym samym który używano w całej Ameryce Środkowej, a który już wycofano z obiegu.)

17.00 Premiera: Złoto z odzysku

(Tona telefonów komórkowych to około 300 gram złota. Nadeszła nowa era pozyskiwania surowców . Tym razem nie są one pozyskiwanie z kopalnii odkrywkowych, a z elektro-odpadów. Na wysypiskach elektronicznych śmieci – recykling telefonów komórkowych pozwala na odzyskanie m.in. niklu, miedzi, ołowiu i cyny. Ten rodzaj wykopalisk nazywamy Urban mining – czyli miejskim wydobyciem. Recykling odpadów miejskich takich jak telefony komórkowe, lodówki, telewizory itp. stał się nową enklawą wartą miliardy dolarów.)

20.00 Ewa Ewart Poleca: To moja ziemia:

(Czego uczą Palestyńczycy i Izraelczycy w swoich szkołach na lekcji historii? Przedstawiamy rok nauczania historii narodowej przez różnych nauczycieli – palestyńskich i izraelskich. Poprzez dialog, debaty, programy ministerstwa – możemy łatwo uzyskać obraz społeczeństw które walczą ze sobą od pokoleń. Konflikt izraelsko-palestyński zaczyna się już w szkole – przekazywany przy tablicy.)

21.00 Ewa Ewart Poleca: Śmierć Bin Ladena - Teoria Spisku:

(Gdy elitarny zespół antyterrorystyczny amerykańskich sił specjalnych zabił w Pakistanie jednego z najbardziej poszukiwanych terrorystów na świecie – Bin Ladena - Barack Obama świętował swój sukces. Jednak pojawia się coraz więcej wątpliwości co do oficjalnego powodu śmierci Osamy Bin Ladena. Doświadczony dziennikarz śledczy Seymour Hersh wysnuwa tezę, że cała pompatyczna historia o akcji służb specjalnych, była fikcją. Dziennikarka śledcza BBC, autorka wielu dokumentów, ale przede wszystkim znawczyni i komentatorka al-Kaidy, Jane Corbin analizuje dowody rzekomego spisku i wykorzystuje nowo opublikowane dokumenty, do rekonstrukcji życia bin Ladena w jego tajnej kryjówce.)

21.40 Premiera Ewa Ewart Poleca: Ocaleni z epidemii eboli:

(Ponad 11 tysięcy osób zostało zabitych przez wirus Ebola. Osierocone dzieci, rozbite rodziny, tragedie tysiąca. Nawet przetrwanie jednej z największych epidemii w historii ludzkości, nie gwarantuje powrotu do normalnego życia. Ludzie którzy przeżyli zarażenie wirusem Ebola, są teraz jak naznaczeni. Ich życie już nigdy nie będzie takie samo. Przede wszystkim dlatego, że inni nie pozwolą im zapomnieć o chorobie którą przetrwali. To opowieść o miejscach gdzie Ebola zbierała swoje żniwa – jak dziś funkcjonują pielęgniarki, pacjenci, ich rodziny i sąsiedzi. Czy dostali drugie – lepsze życie?)

Niedziela:

9.00 Podróże z Pasją: Japonia - odcinek 1:

(Z kraju wschodzącego słońca do perły Pacyfiku, ta seria The Travel Bug zabierze Cię do unikalnych, ekscytujących i spektakularnych miejsc, które każdy pasjonat podróży pragnie widzieć. Jest to wspaniała mieszanka mieszczańskiego świata, lokalizacji wypoczynkowych i przygody. Bez względu na to, co jest dla Ciebie najbardziej ekscytujące - znajdzie się coś dla każdego.)

10.00 Podróże z Pasją: Japonia - odcinek 2:

(Zobacz z nami niesamowite miejsca od Pacyfiku, do spektakularnych miejsc Vanuatu, Fidżi i Hawajów. Poznaj smak Azji odwiedzając Koreę Południową i Tajwan, a także wybierz się w podróż marzeń poprzez niesamowitą i zawsze popularną w Kanadę.)

17.25 Amerykańskie bezdroża - odcinek 2

(Stany Zjednoczone Ameryki słyną z ogromnych i niekończących się autostrad, symboli amerykańskiego snu. W tej serii, szlaki będą gwiazdami. Opuścimy główne drogi i będziemy trzymać się krętych dróg krajowych, każdej z własnym charakterem, które wydają się mieć duszę. Są to trasy, ustanowione przez ludzi w dążeniu do czegoś: lepszego życia, wizji, snu. Każda podróż odkrywa nowe tajemnice i daje nam wgląd utracone marzenia o Ameryce z innego wieku, przed przybyciem restauracji franczyzowych oi sieci moteli. W każdym miejscu, spotykamy ludzi, którzy mieszkają wzdłuż tych dróg krajowych – silnie przywiązanych do swojego miasta, którzy są częścią jego historii. Są to potomkowie pionierów, którzy utrzymują „American Dream” przy życiu. Niezwykła podróż po drugiej stronie niewidocznej twarzy Stanów Zjednoczonych, prowadzona przez nominowaną do Oscara reżyser Katja Esson.)

20.00 Tajemnice USA - odcinek 1 21.00 Tajemnice USA - odcinek 2 22.00 Tajemnice USA - odcinek 3

23.15 Ewa Ewart Poleca: Najmłodsi klienci tytoniowego biznesu:

(W 21 wieku, tytoń nadal będzie zabijać 8 milionów osób rocznie. Mimo iż zagrożenia wynikające z palenia papierosów są dobrze znane od wielu lat, firmy tytoniowe nie mają problemów ze sprzedażą swoich produktów. Stosują każdy możliwy trick - rażące lub niezgodne z prawem, ukradkowe lub zakamuflowane reklamy. Korupcja, ignorancja i skuteczne omijanie danych naukowych i medycznych są na porządku dziennym. To manipulacja na skalę masową, branża tytoniowa zrobi co trzeba, aby utrzymać rentowność. Nawet kosztem najmłodszych.)

Autor: red. / Źródło: tvn24bis.pl