Od poniedziałku weszły w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów, przedłużające wypłatę dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzice mogą korzystać ze świadczenia przez kolejne dwa tygodnie.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy obowiązuje od 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale był już kilkukrotnie przedłużany. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 10 lipca, ten termin wydłużono do 26 lipca.
Zmiana decyzji
W czwartek o poranku przedłużenie wypłaty świadczenia wcale nie było jednak takie pewne. O to, czy rodzice mogą spodziewać się wypłaty dodatkowego zasiłku również w kolejnych dniach, była pytana w poranku rozgłośni katolickich "Siódma – Dziewiąta" minister rodziny Marlena Maląg.
- Jeżeli chodzi o opiekę nad dzieckiem do lat ośmiu, rozważaliśmy wszystkie warianty, natomiast w dzisiejszej sytuacji, kiedy mamy już wakacje, szkoły są w rytmie wakacyjnym, dzieci są na wakacjach, również w tym rytmie wakacyjnym pracują żłobki i przedszkola, a więc tutaj już nie zamierzamy od poniedziałku przedłużać opieki nad dziećmi do lat ośmiu, ponieważ widzimy, jak wygląda obłożenie w żłobkach i przedszkolach - odpowiedziała szefowa MRPiPS.
Po godzinie 10.00 minister Maląg poinformowała jednak PAP o zmianie decyzji i przedłużeniu wypłaty dodatkowego zasiłku.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Z dodatkowego zasiłku może skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekuje się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. Aby skorzystać z zasiłku, pracownik musi złożyć oświadczenie u swojego pracodawcy, który składa je potem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS.
Co ważne, jeżeli ubezpieczony dotychczas korzystał z zasiłku i chce go otrzymywać na kolejny okres, to musi ponownie złożyć oświadczenie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock