Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod instytucje realizujące świadczenie z programu "Dobry start", nazywane też 300 plus. Od 1 lipca drogą elektroniczną można składać wnioski o wypłatę świadczenia.
Ministerstwo rodziny zaleca ostrożność i przestrzega przed oszustami. "Ci bowiem mogą podszywać się pod instytucję gminną lub powiatową, wysyłając wiadomości mailowe z linkiem lub prośbą o podanie numeru konta w celu dokonania przelewu świadczenia lub kliknięcia w link" - podkreślił resort.
MRPiPS przypomina, że realizatorzy programu nie wysyłają wiadomości. "Instytucja gminna lub powiatowa realizująca świadczenie »Dobry start« nie prosi o numer konta, a wysyłana przez nią wiadomość e-mail ma charakter czysto informacyjny. W wiadomości od instytucji gminnej lub powiatowej nie znajdzie się prośba ani o odpowiedź, ani o kliknięcie w jakikolwiek link" - zwrócono uwagę.
Resort zaznaczył, że osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. "Jeśli jednak takiego adresu zabraknie, to informację o przyznaniu świadczenia będzie można odebrać osobiście. Co ważne, nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia z programu" - napisano.
Sto tysięcy wniosków
Wiceminister rodziny i polityki społecznej Bartosz Marczuk poinformował w poniedziałek, że złożono już ponad 100 tys. wniosków o wypłatę 300 zł z programu.
W ramach programu "Dobry start" 300 zł przysługuje, niezależnie od dochodu, na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych, uczących się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci.
Wnioski o 500 plus
Od 1 lipca można również składać wnioski online o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Jak poinformowało MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia.
Świadczenia z programu "Dobry start" mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu "500 plus". Nie przysługują jednak "z urzędu". Termin składania wniosków upływa 30 listopada. "Jeżeli złożymy wnioski wcześniej, mamy szansę na to, że otrzymamy te pieniądze znacznie wcześniej" - zaznaczyła minister.
Autor: //dap / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock