Coraz mniej Rosjan w Krakowie i Zakopanem. "Szkoda, oni niczego sobie nie odmawiają"

W niektórych obiektach w Zakopanem turyści ze wschodu odwołali wszystkie rezerwacjeWikipedia

Do Krakowa przyjeżdża w celach turystycznych coraz mniej Rosjan. Spada też liczba rosyjskich turystów w Zakopanem. Według przedstawicieli branży turystycznej zaważyła na tym sytuacja polityczna, ale przede wszystkim kurs rubla.

Według szacunkowych danych Małopolskiej Organizacji Turystycznej w 2014 r. Kraków odwiedzi 9,9 mln turystów: 7 mln 250 tys. gości krajowych i 2 mln 650 gości z zagranicy - najwięcej z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch i Francji. Rosjanie, którzy przed rokiem stanowili 6,7 proc. cudzoziemców przyjeżdżających pod Wawel, w 2014 r. będą stanowić zaledwie 2,9 proc. turystów z zagranicy zwiedzających Kraków.

Nie szczędzą pieniędzy

- Długo pracowaliśmy nad tym, żeby zachęcić turystów z Rosji do przyjazdów. To ciekawy i dobry klient. Rosjanie wypoczywają tu całymi rodzinami i raczej niczego sobie nie odmawiają. To turyści szukający hotelu o dobrym standardzie, blisko miejsc, które chcą oglądać i nieoszczędzający pieniędzy - mówił dyrektor Wydziału Informacji, Turystyki i Promocji Miasta Marcin Kandefer.

Z badań ruchu turystycznego w Krakowie wynika, że spadła nie tylko liczba turystów z Rosji, ale także ich wydatki. W 2013 r. Rosjanie podczas pobytu w mieście wydawali średnio na osobę ponad 1,1 tys. zł (nie licząc kosztów podróży i opłaconych wcześniej noclegów), w 2014 r. kwota ta spadła do niespełna 400 zł na osobę. Do Krakowa przyjeżdża więcej młodych ludzi, mniej osób w średnim wieku najlepiej sytuowanych, krótsze są także ich pobyty. Od kwietnia 2012 r. Kraków miał bezpośrednie, całoroczne połączenie lotnicze z Moskwą. We wrześniu Aerofłot je zawiesił i nie wiadomo czy wróci ono w rozkładzie letnim.

Byli widoczni

- Żal nam. Ci turyści byli w Krakowie widoczni, zwłaszcza zimą, w okresie świąteczno-noworocznym. Język rosyjski było słychać na ulicach i w restauracjach. Namawialiśmy i restauratorów, i miejskie instytucje kultury, by dla tych turystów mieli atrakcyjną ofertę - informuje Kandefer. Jak powiedziała prezes Krakowskiej Izby Turystyki Anna Jędrocha, dwa biura z Krakowa, które specjalizowały się w obsłudze turystów ze Wschodu, zawiesiły działalność. - Na spadku przyjazdów zaważyła sytuacja polityczna, ale przede wszystkim niekorzystny kurs rubla. Podróże to nie jest pierwsza potrzeba, dlatego w momencie kryzysu gospodarczego ludzie rezygnują z wyjazdów - mówiła Jędrocha.

Spadek liczy turystów ze Wschodu jest odczuwalny także na Podhalu.

70 proc. anulacji

Do 15 grudnia biura podróży z Rosji i Ukrainy trzymały rezerwacje w hotelach i pensjonatach w Zakopanem. - Okazało się jednak, że tych rezerwacji biura nie sprzedały swoim turystom i zanotowaliśmy blisko 70 proc. anulacji. W niektórych obiektach w Zakopanem turyści ze Wschodu odwołali wszystkie rezerwacje - powiedział Dariusz Galica z portalu internetowego Dobre Miejsce.

Największy spadek sprzedaży odnotowały popularne kwatery prywatne. Nieco lepiej sytuacja wygląda w pensjonatach i hotelach o wyższym standardzie – ta oferta sprzedaje się najlepiej. - Każdego dnia dochodzi do anulowania rezerwacji od gości ze Wschodu, ale o faktycznych reperkusjach będzie można mówić dopiero po 3 stycznia, kiedy to rozpoczną się już turnusy gości ze Wschodu - dodał Galica.

Zdaniem Agaty Wojtowicz z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, przyczyną drastycznego spadku rezerwacji gości ze Wschodu jest wojna na Ukrainie i drastycznie niski kurs rubla w stosunku do euro i dolara. Dodała, że w czasie świąt prawosławnych najwięcej gości pod Giewont przyjeżdżało z Ukrainy, kolejną grupę stanowili Rosjanie i Białorusini.

Autor: ToL//bgr/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości

Linie lotnicze przestały latać w przestrzeni powietrznej nad Izraelem, Iranem, Irakiem i Jordanią po izraelskim ataku na Iran - wynika z danych Flightradar24. Na wizualizacji widać, jak pustoszeje niebo nad tymi krajami, a loty pasażerskie omijają niebezpieczną strefę na Bliskim Wschodzie.

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Tak samoloty znikały znad Bliskiego Wschodu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Polskie Linie Lotnicze LOT nie wykorzystują irańskiej przestrzeni powietrznej podczas lotów tranzytowych do Azji - przekazał rzecznik przewoźnika Krzysztof Moczulski. Podkreślił, że połączenia do Indii, a także pozostałych krajów azjatyckich są realizowane zgodnie z rozkładem.

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Co z lotami do Azji? Komunikat polskiego przewoźnika

Źródło:
PAP

Giełdy na świecie są na minusie, a ceny ropy na plusie po izraelskim ataku na Iran - podał Reuters. Agencja podkreśliła, że wśród inwestorów widać pęd do bezpiecznych przystani, takich jak złoto, dolar i frank szwajcarski.

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Inwestorzy ruszyli do bezpiecznych przystani

Źródło:
Reuters

Ceny w maju 2025 roku wzrosły o 4 procent rok do roku - wynika z danych o inflacji podanych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent.

Inflacja. Nowe dane

Inflacja. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Kursy dolara i franka idą w górę po ataku Izraela na Iran. Euro i bitcoin notują spadki. Inwestorzy zwracają uwagę na niepewną sytuacją na rynkach w związku z napięciami na Bliskim Wschodzie.

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Wahania na rynku walutowym. Dolar i bitcoin reagują

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- 600 milionów złotych zostało zainwestowane w tym roku w społeczne budownictwo. Najmniej od wielu lat. Żeby zwiększyć tę pulę, potrzebny jest podpis ministra rozwoju i tego podpisu od tygodni nie ma - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Mówiła także o eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie, jego wpływie na wzrost cen ropy i korzyściach dla Rosji i Władimira Putina.

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Ministra: tego podpisu od tygodni nie ma

Źródło:
TVN24

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły po tym, jak Izrael zaatakował Iran. Kurs surowca nie był tak wysoko od prawie pół roku. Inwestorzy obawiają się, że dramatyczna eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zakłóci dostawy ropy - podał Reuters.

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Ceny poszły ostro w górę po izraelskim ataku na Iran

Źródło:
Reuters, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto nie padła szóstka. Oznacza to, że kumulacja rośnie do ośmiu milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 12 czerwca 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Prokurator zażądał wydania i odebrał dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej - poinformował Narodowy Bank Polski. Podkreślił, że działanie prokuratury było "nieadekwatne do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami ekonomii procesowej oraz nie odpowiadało przyjętemu standardowi postępowania".

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Prokurator w NBP. "Zażądał wydania dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd podał propozycje minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz najniższej stawki godzinowej. Płaca minimalna w 2026 roku ma wynieść 4806 złotych brutto, a stawka - 31,40 złotego. Rada Ministrów na dodatkowym posiedzeniu zajmowała się też wskaźnikami makroekonomicznymi będącymi podstawą budżetu na przyszły rok.

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Płaca minimalna. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rząd proponuje podwyżkę emerytur w 2026 roku o co najmniej 4,9 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów. Waloryzacja świadczeń będzie miała miejsce w marcu przyszłego roku.

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Waloryzacja emerytur 2026. O tyle mają wzrosnąć świadczenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ryanair wprowadził karę w wysokości co najmniej 500 euro dla pasażerów zakłócających porządek, których zachowanie skutkuje usunięciem ich z pokładu samolotu - podała AFP. - Zakłócanie porządku w tak ograniczonej i wspólnej przestrzeni jest niedopuszczalne - skomentował rzecznik tej irlandzkiej linii lotniczej.

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Popularny przewoźnik wprowadza nową karę

Źródło:
PAP

Rząd prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2026 roku wyniesie 3,5 procent, a średnioroczna inflacja znajdzie się na poziomie 3 procent - wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2026 rok, przyjętych w czwartek przez Radę Ministrów.

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

PKB, inflacja, pensje. Rząd przyjął założenia do budżetu na 2026 rok

Źródło:
PAP

Rząd Tanzanii zapowiedział wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia dla zagranicznych gości, w tym turystów. Ma ono kosztować 44 dolary. Przewidziano jednak wyjątki.

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Turystyczny raj wprowadza obowiązkowe ubezpieczenie dla zagranicznych gości

Źródło:
PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały w czwartek o podniesieniu ceł na nawozy importowane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie 1 lipca.

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

O tę decyzję zabiegała Polska. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) podał, że wykryto salmonellę w polędwiczkach z kurczaka o smaku jogurt-morela. Produkt powstał dla właściciela sieci Biedronka - Jeronimo Martins. Sieć również opublikowała komunikat dla klientów w tej sprawie.

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Salmonella w polędwiczkach. Duża sieć ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Problem ubóstwa energetycznego dotyczy około 1,5 miliona gospodarstw domowych w Polsce - wynika z szacunków resort klimatu. Sposoby ograniczenia skali zjawiska mają się znaleźć w Planie Społeczno-Klimatycznym, który rząd do końca czerwca ma przesłać do Brukseli.

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Problem dotyczy 1,5 miliona gospodarstw w Polsce. Alarmujące dane

Źródło:
PAP

We Francji 36 ministrów rządu kierowanego przez Francois Bayrou złożyło zeznania majątkowe. Ponad połowa francuskiego rządu to milionerzy. Średni majątek ministra w rządzie Bayrou, sprawującym władzę od pół roku, to około 2,5 mln euro.

Połowa tego rządu to milionerzy

Połowa tego rządu to milionerzy

Źródło:
PAP

Ludzkich rozmiarów lalka Labubu została sprzedana za rekordową kwotę 1,08 miliona juanów (około 550 tysięcy złotych) - przekazała stacja BBC, powołując się na chiński dom aukcyjny.

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Lalka sprzedana za ponad pół miliona złotych

Źródło:
BBC

Tegoroczna wiosna przyniosła wiele wyzwań dla polskich sadowników. Kapryśna pogoda znacząco wpłynęła na zbiory i jakość owoców. - Ceny dla konsumentów na pewno będą wyższe - mówią przedstawiciele branży.

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Pogoda uderza w zbiory. "Ceny na pewno będą wyższe"

Źródło:
TVN24+