"Biznesowe Oscary" ruszyły. "Cichy bohater jest gdzieś blisko"

"Oscary Biznesu" czekają na kandydatów. Kogo możemy zgłaszać do tej nagrody?
"Oscary Biznesu" czekają na kandydatów. Kogo możemy zgłaszać do tej nagrody?
"Oscary Biznesu" czekają na kandydatów. Kogo możemy zgłaszać do tej nagrody?

Ludzie sukcesu, wizjonerzy i innowatorzy oraz społecznicy - na takich ludzi czekają organizatorzy piątej edycji Nagrody im. Jana Wejcherta, zwanej także "Oscarem Biznes". Kandydatów można zgłaszać do 29 stycznia przez internet.

- Można zrobić to w prosty sposób, nawet fizyczna osoba może wejść na stronę internetową, jeżeli czuje, że taki cichy bohater jest gdzieś blisko - zachęcał Dariusz Mioduski, przewodniczący kapituły Nagrody im. Jana Wejcherta.

Dla samego zgłoszenia nie ma żadnych formalnych ograniczeń, każda może wypełnić prosty wniosek, który zamieszczony jest na stronie Polskiej Rady Biznesu.

Polska nagroda

Następnie kapituła zbiera się, a komisja skrutacyjna weryfikuje dane kandydatów. Zaangażowane są także firmy zewnętrzne, które dokonują analizy finansowej zgłaszanych firm i biznesmenów.

Jak zaznaczał Dariusz Mioduski, jest to dość złożony proces, ponieważ na pierwszym etapie napływa bardzo wiele zgłoszeń. - Zawsze ta nagroda była nagrodą polską. Nam bardzo zależało na tym, by wychodzić poza Warszawę, poza typowe środowiska biznesowe, poza osoby z pierwszych stron gazet, które wszyscy znamy i szukać tych nowych twarzy - przyznał Dariusz Mioduski, podkreślając, że na polskim rynku jest wiele ważnych firm spoza Warszawy, które choć znane w lokalnych środowiskach, nie dały o sobie znać w pozostałej części kraju.

Złowione perły

Przykładem takiego odkrycia jest chociażby firma Inglot, która przez długi czas w świadomości ludzi istniała jako firma światowa, bo jej oddziały otwierane były za granicą. Tymczasem, okazało się, że wywodzi się z południa Polski. Prawdziwym prymusem, który odniósł globalny sukces jest spółka CD Projekt.

Plebiscyt przeprowadzany jest w następujących kategoriach:

1. Sukces 2. Wizje i Innowacje 3. Działalność społeczna

Jak zaznaczył przewodniczący kapituły, organizatorom zależy na tym, by docenić indywidualne osoby, nie tylko przedsiębiorstwa.

Konkurs coraz większą popularnością. Już teraz napłynęło więcej zgłoszeń niż w poprzednich latach. - Te posiedzenia kapituły to sama przyjemność. To tak nieprawdopodobne historie, serce rośnie, człowiek się czuje dumny, że jest Polakiem - przyznał gość "Otwarcia dnia".

Rozbudzić potencjał

Jak zaznaczył Mioduski, celem konkursu jest podkreślenie potencjału, jaki drzemie w Polsce. - Sądzę, że ten trend i to, co się dzieje w Polsce tylko będzie umacniało pozycję polskich firm i Polaków, bo coraz bardziej na świecie jest Polska postrzegana i Polacy jako ci, którzy potrafią tworzyć takie firmy, potrafią być innowacyjni, potrafią być przedsiębiorczy - komentował.

Zwrócił także uwagę na zainteresowanie zagranicznych inwestorów, przywołując przykład jednego z trzech europejskich hubów Google'a, który powstaje w Warszawie.

- I ludzie, i fundusze, i kapitał zagraniczny też patrzą na ten rynek coraz bardziej, inwestuje w ten rynek - wskazywał Mioduski.

Wielka gala, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci trzech kategorii odbędzie się 16 maja 2016 roku i będzie transmitowana przez telewizję TVN.

Piąty rok plebiscytu

Zwycięzcy kategorii konkursowych otrzymają statuetki konkursowe, a w przypadku kategorii „Działalność Społeczna” także nagrodę pieniężną w wysokości 100 tysięcy złotych.

Nagroda Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta została ustanowiona pięć lat temu. Jej celem jest promocja przedsiębiorczości - jej wymiaru biznesowego, naukowego oraz kulturalnego. Jej patronem jest zmarły w 2009 roku Jan Wejchert, który był jednym z najwybitniejszych polskich przedsiębiorców, twórcą koncernu medialnego ITI oraz współzałożycielem Polskiej Rady Biznesu. Trzy kategorie plebiscytu odzwierciedlają jego oblicza: lidera, wizjonera oraz filantropa.

5. edycja Nagrody im. Jana Wejcherta. Kto ma szansę na "Oscar Biznesu"?
5. edycja Nagrody im. Jana Wejcherta. Kto ma szansę na "Oscar Biznesu"?

Autor: ag / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa ogłosiła ponad 90-procentowe cła na chiński grafit wykorzystywany do produkcji akumulatorów. Jak wskazał CNN, wyższe stawki celne zwiększą koszty produkcji samochodów w USA, choć w dłuższej perspektywie mogą wspomóc rozwój krajowych producentów.

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Trump podbija stawkę Bidena. "To bardzo zmieni sytuację"

Źródło:
CNN

W maju 2025 roku ceny czekolady w Unii Europejskiej wzrosły średnio o 21,1 procent rok do roku - podał urząd statystyczny Eurostat. Wskazał też, że największy skok w UE odnotowano w Polsce.

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Ten produkt zdrożał w Polsce najbardziej w Europie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Wall Street Journal"

Na początku lipca sprzedaż mieszkań w siedmiu największych miastach przewyższyła średnią z ostatnich lat - wynika z raportu Otodom. Zdaniem ekspertów wyższy popyt na rynku pierwotnym jest tylko anomalią, którą wywołała ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej.

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Anomalia na rynku. "Przez kilka miesięcy będzie na huśtawce"

Źródło:
PAP

Sieć Action wycofała ze sprzedaży chipsy Lay's, lalkę Cupcake oraz zegarek My Time. Firma apeluje w komunikatach, by nie spożywać lub nie korzystać z produktów i by zwrócić je w najbliższym sklepie.

Znana sieć wycofała trzy produkty

Znana sieć wycofała trzy produkty

Źródło:
tvn24.pl

Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) przeprowadził cyberatak na systemy rosyjskiego koncernu gazowego Gazprom - podał ukraiński portal Ukrinform, przy czym powołał się na źródło w HUR.

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Media: wywiad przeprowadził cyberatak na Gazprom

Źródło:
PAP

Diesel nadal będzie drożeć o kilka groszy na litrze, a ceny benzyny i autogazu będą stabilne - tak ma wyglądać sytuacja na stacjach w przyszłym tygodniu według analityków Refleksu. Z kolei zdaniem portalu e-petrol.pl nie ma perspektyw na obniżkę cen paliw.

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

"Brak głębokich korekt". To wpływa na ceny na stacjach

Źródło:
PAP

Wielka Brytania ogłosiła nałożenie sankcji zarówno na trzy jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU), jak i oficerów tej instytucji. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało komunikat w związku z działaniami Londynu.

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

MSZ: Polska wyraża solidarność z Wielką Brytanią

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 420 milionów złotych. W Polsce najwyższe byłe wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 18 lipca 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

24 lipca Stały Komitet Rady Ministrów ma zająć się projektem tak zwanej ustawy frankowej - wynika z porządku obrad SKRM. Nowe regulacje mają wejść w życie jeszcze w tym roku.

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Rząd zajmie się projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

"Indie nie popierają jednostronnych sankcji" - podkreślił rzecznik indyjskiego resortu spraw zagranicznych Randhir Jaiswal. W ten sposób odniósł się do sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję, które obejmują największą rafinerię ropy rosyjskiego koncernu Rosnieft w indyjskim stanie Gudźarat.

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Reakcja na ruch Unii Europejskiej. "Nie popierają jednostronnych sankcji"

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander, ING Bank Śląski, mBank i BNP Paribas - klienci tych instytucji finansowych muszą liczyć się z utrudnieniami w najbliższych dniach. Mogą wystąpić problemy z serwisem internetowym, aplikacją czy płatnościami.

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Największy bank ostrzega. "Utrudnienia w dostępie do usług"

Źródło:
tvn24.pl

W porównaniu do minionego roku większość owoców była w czerwcu wyraźnie droższa - mówi TVN24+ Kamil Łuczkowski, ekonomista z zespołu analiz makroekonomicznych Banku Pekao. Królem wzrostu cen okazały się jabłka. - Inaczej kształtowała się sytuacja na rynku warzyw. Tu Główny Urząd Statystyczny odnotował spadek cen detalicznych - mówi z kolei Mariusz Dziwulski, analityk rynku rolno-spożywczego w PKO BP. Jednak, jak zaznacza, są wyjątki. Ceny kapusty w hurcie wzrosły w skali roku o ponad połowę.

Król i królowa wzrostu cen

Król i królowa wzrostu cen

Źródło:
TVN24+

Policja przeprowadziła przeszukanie w rezydencji i w siedzibie partii Jaira Bolsonaro. Były prezydent Brazylii jest oskarżony o przygotowywanie zamachu stanu. Sąd nakazał mu noszenie elektronicznej bransoletki i zabronił używania mediów społecznościowych.

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Przeszukanie w rezydencji i siedzibie partii byłego prezydenta

Źródło:
PAP, CNN

Wielka Brytania nałożyła nowe sankcje na ponad 20 rosyjskich szpiegów, hakerów i jednostki wywiadu. Chodzi o osoby i podmioty oskarżone o operacje cybernetyczne zagrażające stabilności Europy - wskazał brytyjski rząd w oświadczeniu.

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

"Szpiedzy GRU prowadzą kampanię mającą na celu destabilizację Europy"

Źródło:
PAP

Wielki sukces polskiego programisty. Przemysław Dębiak zajął pierwsze miejsce w prestiżowych zawodach AtCoder World Tour Finals 2025, pokonując nie tylko wszystkich pozostałych zawodników, ale też sztuczną inteligencję.

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Polak lepszy od sztucznej inteligencji. Osobiste gratulacje od szefa OpenAI

Źródło:
tvn24.pl

Od 14 sierpnia przyjmowane będą wnioski od firm i instytucji, które chcą uczestniczyć w prowadzonym przez resort pracy pilotażu skróconego czasu pracy. To pierwszy taki program w tej części Europy i pierwszy na tak szeroką skalę w Polsce – wskazała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Krócej w pracy. "Wielki, pierwszy w tej części Europy, pilotaż"

Źródło:
PAP

Bat Indiany Jonesa został sprzedany za 525 tysięcy dolarów na trwającej przez tydzień aukcji firmy Heritage Auctions. Harrison Ford posługiwał się słynnym rekwizytem w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata" z 1989 roku.

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Bat Indiany Jonesa sprzedany na aukcji

Źródło:
PAP

W projekcie budżetu opracowanym przez Komisję Europejską przewidziano dla Polski ponad 123 miliardy euro, między innymi na politykę spójności i rolnictwo - wynika z zestawienia opublikowanego przez Komisję Europejską w nocy z czwartku na piątek. Jest to wstępna propozycja budżetu, nad którą będą w kolejnych miesiącach pracować państwa członkowskie.

Ogromne pieniądze dla Polski

Ogromne pieniądze dla Polski

Źródło:
PAP

Wizz Air uruchomi 11 tras z lotniska Warszawa-Modlin, przeniesie też do Modlina dwa samoloty - poinformowała w piątek węgierska linia lotnicza. Wizz Air przestał operować z Modlina pod koniec 2012 roku.

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Wizz Air wraca do Modlina. Znamy trasy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Należący do koncernu Meta popularny komunikator WhatsApp powinien przygotować się do wycofania z rynku rosyjskiego - oświadczył Anton Goriełkin, wiceprzewodniczący komisji do spraw technologii informatycznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Rosja chce się go pozbyć. "Należy do ekstremistycznej organizacji"

Źródło:
PAP

Bezpośrednie połączenie PKP Intercity do Chorwacji cieszy się sporym powodzeniem. Jak poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak, do końca wakacji sprzedało się około 11 tysięcy biletów na ten pociąg. A co z połączeniami do Włoch czy Austrii?

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Prawie wszystkie bilety sprzedane. Minister wyjaśnia

Źródło:
PAP