UOKiK zgodził się, by Alior Bank przejął akcje Meritum Banku. Prezes Urzędu uznał, że ich łączne udziały w rynku nie będą na tyle wysokie, by transakcja doprowadziła do ograniczenia konkurencji.
Jak podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wniosek o wydanie zgody na przejęcie Meritum Bank przez Alior Bank wpłynął do Urzędu 31 października 2014 r. Alior Bank zajmuje się obsługą klientów detalicznych, przedsiębiorstw oraz instytucji rządowych i samorządowych. Meritum Bank kieruje swoje produkty i usługi przede wszystkim do klientów indywidualnych, osób prowadzących działalność gospodarczą oraz mikro i małych przedsiębiorstw.
Dwa lata na połączenie
W trakcie postępowania UOKiK przeanalizował sytuację na rynkach wspólnych dla Alior Banku i Meritum Banku. Na żadnym z nich ich łączne udziały oraz wzrost pozycji przejmującej spółki nie będą na tyle wysokie, żeby transakcja doprowadziła do ograniczenia konkurencji. Dlatego prezes Urzędu wydał zgodę na koncentrację.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.
Co obejmuje umowa?
W październiku Alior Bank podpisał z Innova Financial Holdings, WCP Coöperatief oraz EBOIR przedwstępną umowę kupna 97,9 proc. akcji Meritum Banku, stanowiących 95 proc. głosów na WZ, za 352,5 mln zł.
Umowa zakładała też objęcie przez Innova Financial Holdings oraz WCP Coöperatief U.A. 2.355.498 akcji nowej emisji Alior Banku za wkład pieniężny w łącznej kwocie 172,66 mln zł.
W listopadzie Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku informował, że do fuzji prawnej z Meritum Banku powinno dojść w I kwartale 2015 roku.
Autor: tol / Źródło: PAP