Nowe lotnisko w Polsce ma ruszyć wkrótce. Trwają testy pasażerskie

Autor:
mb,
ToL/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Terminal lotniska w Radomiu gotowy
Terminal lotniska w Radomiu gotowyMIRBUD S.A.
wideo 2/2
MIRBUD S.A.Terminal lotniska w Radomiu gotowy

Wkrótce mają odbyć się pierwsze loty z lotniska Warszawa-Radom. W tym tygodniu w porcie rozpoczęły się testy pasażerskie. To próba generalna przed udostępnieniem portu podróżnym, co będzie miało miejsce już za miesiąc - poinformowała rzeczniczka Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" (PPL) Anna Dermont.

PPL zarządza portem od 2018 roku. Rzeczniczka zaznaczyła, że testy pasażerskie są praktykowane na wszystkich lotniskach. Ma to pomóc wykryć elementy, które wymagają poprawy. - Najbliższe dni będą dość intensywne - testy będą trwały nawet do 10-11 godzin w ciągu jednego dnia. Łącznie weźmie w nich udział - poza personelem lotniska i służb państwowych - około 750 osób, najwięcej ostatniego dnia, aż 450 - przekazała Anna Dermont.

W rolę pasażerów wcielą się m.in. pracownicy PPL i uczniowie szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Radomia i Kielc. - Testowane będą różne scenariusze, wymagające zaangażowania wszystkich obszarów służb lotniskowych, Straży Granicznej, agenta handlingowego - powiedziała rzeczniczka PPL. Test pasażerskie zakończą się w piątek.

Dermont przypomniała, że lotnisko Warszawa-Radom kilka tygodni temu otrzymało certyfikat lotniska użytku publicznego, wydany przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, "co potwierdza, że port spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego dotyczące lotnisk pod względem infrastruktury, wyposażenia, kadry oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa". 

Lotnisko Radom - kierunki

Polskie Linie Lotnicze LOT obecnie są jedynym przewoźnikiem regularnym na lotnisku Warszawa-Radom. Z portu będzie się odbywać pięć regularnych lotów: do Kopenhagi, Paryża, Prewezy, Rzymu i Tirany. Narodowy przewoźnik sprzedaje bilety na rejsy do Kopenhagi, Paryża i Rzymu, które zostaną zainaugurowane 28 kwietnia. Połączenie do Tirany ma wystartować 11 czerwca, a do Prewezy 16 czerwca.

Dodatkowo radomski port będzie obsługiwał siedem kierunków czarterowych, takich jak: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba, Warna. Z lotniska będą operowały biura podróży, takie jak: Coral Travel, Exim Tours, Greckie Podróże, GTS Poland, Itaka, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun and Fun, TUI.

Z szacunków PPL wynika, że w pierwszym, niepełnym roku funkcjonowania lotnisko obsłuży około 200 tys. pasażerów.

Czytaj także: Nowe lotnisko w Polsce. "To nie jest port, który wszyscy pamiętają sprzed kilku lat"

Koszt budowy nowego lotniska

Port lotniczy w Radomiu rozpoczął działalność w maju 2014 roku. Przez krótki czas loty z tego miasta odbywały się m.in. do Rygi i Berlina. Było to jedyne lotnisko użytku publicznego w Polsce, które powstało bez wsparcia unijnego. Miasto zainwestowało w jego utworzenie 100 mln zł. Po ogłoszeniu przez sąd w 2018 roku upadłości miejskiej spółki Port Lotniczy Radom lotnisko kupiło PPL.

PPL na razie nie chce poinformować, ile wyniesie łączny koszt budowy nowego lotniska Warszawa-Radom. Dyrektor lotniska Grzegorz Tuszyński we wrześniu ubiegłego roku informował o zakontraktowaniu prac w wysokości około 800 mln zł, wskazując, że "jest to budżet całego programu rozbudowy lotniska".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb, ToL/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: PPL

Pozostałe wiadomości