Nowe dane o liczbie pasażerów w Radomiu. Przekroczono kolejną granicę

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom
Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-RadomTVN24
wideo 2/6
TVN24Horała o połączeniach z lotniska Warszawa-Radom

Lotnisko Warszawa-Radom odprawiło ponad 10 tysięcy pasażerów - poinformowała w sobotę TVN24 Biznes Anna Dermont, rzeczniczka prasowa Polskich Portów Lotniczych (PPL). Nowy port na południu Mazowsza został otwarty pod koniec kwietnia.

Lotnisko Warszawa-Radom zostało uroczyście otwarte 27 kwietnia br. Z portu na południu Mazowsza od momentu otwarcia do 28 maja skorzystało 8549 pasażerów. W sobotę, 3 czerwca, przekroczono granicę 10 tys. pasażerów.

Lotnisko Warszawa-Radom - liczba pasażerów

- Przed chwilą odprawiliśmy 10-tysięcznego pasażera. Zainteresowanie lotami rośnie, siatka połączeń jest coraz bardziej atrakcyjna - oceniła Anna Dermont, rzeczniczka prasowa spółki PPL, która zarządza lotniskiem Warszawa-Radom.

Od czerwca z lotniska Warszawa-Radom etapami mają być uruchamiane nowe połączenia czarterowe i regularne. Na sobotę zaplanowano inaugurację połączenia czarterowego między lotniskiem Warszawa-Radom a turecką Antalyą. W najbliższych tygodniach mają wystartować loty do: Tirany - 11 czerwca, Prewezy - 16 czerwca i Warny - 20 czerwca.

Jedynym przewoźnikiem regularnym obecnym w porcie są Polskie Linie Lotnicze LOT. Narodowy przewoźnik oferuje regularne połączenia z Radomia do Paryża, Rzymu, Prewezy, Tirany i Warny. Loty czarterowe do Antalyi mają w swojej ofercie PLL LOT i Enter Air. Wypoczynek wakacyjny z wylotem z południa Mazowsza organizują także biura podróży: Coral Travel, Greckie Podróże, Itaka, Nekera, Rainbow, Rego-Bis, Sun and Fun Holidays czy TUI.

Radom długo poczeka na zyski

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała poinformował niedawno w odpowiedzi na interpelację poselską, że "aby lotnisko zaczęło przynosić zyski, liczba odprawionych pasażerów w ciągu jednego miesiąca powinna przekraczać 80 tysięcy", czyli około 960 tysięcy pasażerów w ciągu roku.

Z informacji podanych przez wiceszefa MFiPR wynika, że lotnisko Warszawa-Radom ma zacząć przynosić zyski od 2028 roku. "Według prognoz finansowych PPL S.A. dotyczących Lotniska Warszawa-Radom, zysk EBITDA zacznie być generowany od roku 2028" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi na interpelację.

Adrian Furgalski, prezes zarządu Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, w niedawnej rozmowie z TVN24 Biznes zwracał uwagę, że "można się pogubić w danych przekazywanych przez ministra" Horałę. - Z jednej strony pisze o zyskach przy poziomie 960 tysięcy pasażerów rocznie, co ma mieć miejsce już za 2 lata. Jednak prognozy PPL opierają się na wspomnianych prognozach IATA, która zysk przewiduje dopiero przy 1,5 miliona pasażerów, czyli 125 tysięcy miesięcznie, a więc dopiero w roku 2028 - zauważył ekspert.

Lotnisko Warszawa-Radom - prognoza ruchu lotniczego opracowana przez IATASejm RP

Jego zdaniem w tym roku liczba pasażerów obsłużonych w porcie na południu Mazowsza wyniesie "około 100 tysięcy".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości