Snapchat szykuje się na giełdę. Sześć rzeczy, które wiemy

Snap wchodzi na giełdęGil C / Shutterstock.com

Snap Inc. - spółka, do której należy aplikacja Snapchat, złożyła odpowiednie dokumenty w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Firma ma zamiar zebrać nawet 3 mld dol., ale stawka ta nie jest ostateczna - informuje amerykański portal giełdowy Market Watch. Oto sześć faktów o tej firmie, które warto znać, zanim wskoczy na indeks NYSE.

Firma opublikowała swój prospekt emisyjny w czwartek.

Analitycy wyceniają wartość spółki na 17,8 mld dol. Ale - jak podał dziennik "The Wall Street Journal" - poufne dokumenty złożone w ramach pierwszej oferty publicznej wskazują na to, że jej wartość może sięgać od 20 do 25 mld dol. I to wszystko mimo tego, że firma wykazuje setki milionów straty - zarówno w 2016, jak i 2015 roku.

Za znikające wiadomości

Snap planuje funkcjonować na New York Stock Exchange przy użyciu symbolu SNAP.

Aplikacja zarabia pieniądze z reklam na platformie oraz treści tworzonych przez organizacje trzecie, takie jak np. redakcje newsowe. Wprowadził na rynek także gadżety, takie jak Snapchat Specs czy usługę płatniczą zwaną Snapcash.

Oto sześć faktów, które warto znać, zanim firma pojawi się na giełdzie.

1. Raz w górę, raz w dół

Snap notował rosnące przychody oraz straty. W 2016 roku zanotował przychody w wysokości 404,5 mln dol., a w 2015 roku było to 58,7 mln dol. Do tego firma wykazuje za ostatnie dwa lata straty netto. W 2016 roku było to 514,6 mln dol. pod kreską, a 2015 minus 372,9 mln dol.

Jak wiele rozwijających się startupów, Snap ostrzega, że „być może nigdy nie osiągnie lub utrzyma zysku”. Większość przychodu Snapa w 2016 roku pochodziła z reklam i odpowiadała za 98 proc. zysków.

2. Młoda, aktywna baza użytkowników.

Snap ma 158 mln użytkowników dziennie. Liczba ta jest najważniejszym miernikiem zaangażowania. Wzrosła tylko o 7 proc. między drugim a trzecim kwartałem 2016 roku i notuje dość płaski wzrost w ostatnim kwartale. Snap w swoim prospekcie nawiązał do działań konkurencji.

Spadki popularności Snapa pokrywają się niejako z wprowadzeniem przez Facebooka opcji tzw. Instagram Stories - produktu podobnego do jednej z najbardziej popularnych funkcji Snapchata.

Wzrost liczby użytkowników jest ważnym wskaźnikiem dla potencjalnych reklamodawców, którzy odpowiadają za większość zysków Snapa.

W większości użytkownicy Snapchata mają od 18 do 34 lat, a to jedna z najbardziej pożądanych przez reklamodawców grup. Snap wskazuje na fakt, że nastolatkowie to ta grupa demograficzna, która nie jest zbyt lojalna „brandowo” i łatwo może zmienić swoje zainteresowanie na inną platformę. Jak czytamy w prospekcie, już teraz liczby pokazują pewną sezonowość, z o wiele niższym zaangażowaniem w letnich miesiącach.

3. Utrzymanie kontroli

Firma ma w swojej ofercie trzy klasy akcji. Akcja serii A nie daje akcjonariuszom prawa głosu. Właściciele akcji klasy B będą uprawnieni do oddania jednego głosu na akcję, a ci, którzy mają w ręku akcję klasy C, mają nawet 10 głosów na akcję.

Zarobki prezesa firmy Evana Spiegela wynosiły 503,2 tys. dol. w 2016 roku z dodatkowym bonusem rzędu 1 mln dol. oraz rekompensatą wynoszącą łącznie 2,4 mln dol. Zgodnie z zapowiedziami, ma on zredukować swoje zarobki do 1 dol., począwszy od dnia wejścia w życie zgłoszenia rejestracyjnego.

Należeć mu się będzie premia pieniężna w wysokości 1 mln dolarów. Otrzyma także specjalny zestaw akcji. Jeśli zostałby zwolniony, wciąż pozostaje mu prawo głosu. W razie śmierci jego akcje zostaną przekształcone na udziały. W takiej sytuacji drugi współzałożyciel Snapa Robert Murphy dzierży bardzo znaczące prawo głosu.

4. Rywale i zależność od dużych firm

Snap przy większości swoich działań korzysta z Google Cloud. Pod koniec stycznia 2017 roku spółka przyznała, że na googlowskie usługi wyda 2 mld dol. w ciągu najbliższych pięciu lat. Gdyby ta współpraca została w jakiś sposób zakłócona, Snap znalazłby się w poważnych tarapatach. Firma spodziewa się, że koszty obsługi przez Google'a będą rosły, jako że baza użytkowników i ich zaangażowanie także pną się w górę. Jako swoich konkurentów, Snap postrzega firmę Apple, Google’a, Twittera oraz Facebooka. Ten ostatni może być największym zagrożeniem. Wspomniane firmy mają większe zasoby oraz możliwości, by odebrać Snapowi użytkowników. „Spotykamy się ze znaczącą konkurencją niemal w każdym aspekcie naszego biznesu - zarówno lokalnie, jak i za granicą” - czytamy w prospekcie wydanym przez Snapa.

5. Tajemniczy model

Snap słynie z wielkiej dyskrecji i utrzymywania wszystkiego w tajemnicy - nawet wewnątrz firmy. Prospekt zdradza, że firma posiada biura ulokowane w całych Stanach Zjednoczonych oraz za granicą. Kilka najważniejszych biur mieści się w Venice (Kalifornia). Są one jednak „rozproszone w całym mieście”, co - jak wskazuje sama firma - może źle wpłynąć na morale pracowników, ich zachowanie i zdolność firmy do nadzorowania ich pracy. Pod koniec 2016 roku firma zatrudniała 1 859 osób, w porównaniu z 600 w roku 2015.

Mimo to Snap w prospekcie zapewnia, że zespół jest bardzo ze sobą związany i „miły”.

6. Aplikacja do sextingu

Snapchat został założony w 2011 roku przez dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda - Evana Spiegela i Roberta Murphy’ego. Początkowo jako platforma do szybkiego przesyłania "selfie". Kluczową przewagą aplikacji było to, że „snapy” znikały tuż po tym, jak były przesyłane, więc użytkownicy czuli się „komfortowo w przesyłaniu swoich zdjęć, nawet jeśli nie wyglądali pięknie czy perfekcyjnie”.

Aplikacja szybko jednak zaczęła być kojarzona ze zjawiskiem zwanym „sexting”, czyli wysyłaniem pikantnych filmików czy zdjęć.

Z czasem koncepcja ewoluowała i pojawiło się sporo nowych funkcji - m.in. „My Stories” czy nakładania specjalnych obrazkowych nakładek na twarze użytkowników albo płatna usługa tworzenia geofiltrów, która szczególnie chętnie była wykorzystywana przez małe, lokalne firmy.

Sztandarowym produktem spółki Snap jest aplikacja Snapchat. Słynie z możliwości wysyłania filmów trwających maksymalnie 10 sekund, a także zdjęć wraz z podpisami.

Zobacz: Szef banku nagle stracił stanowisko. Przez Snapchata i Instagram? (Film z 31.03.2015)

Autor: ag/gry / Źródło: Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: Gil C / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Od drogich prezentów komunijnych fiskus może żądać podatku. Skąd urząd skarbowy będzie wiedział o prezencie? Najczęściej od sąsiada czy innych "życzliwych". Urzędy dostają rocznie po kilka tysięcy takich donosów. - Nie istnieje coś takiego jak rozliczenie komunii. Na otrzymane prezenty patrzymy osobno i jeśli zaszła taka potrzeba, składamy osobne zgłoszenie uwzględniając prezenty od konkretnych gości - komentuje Martyna Myszkowska z Kancelarii Podatkowej Myszkowska Wachowska.

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Polacy donoszą do fiskusa po komuniach. "Złośliwość i niewiedza"

Źródło:
tvn24.pl

Donald Tusk poinformował, że w najbliższych dniach rząd przeanalizuje możliwość otwarcia jednego z przejść granicznych z Białorusią. Chodzi o Bobrowniki. Jak podkreślił, działania te mają pomóc polskim kupcom i przedsiębiorcom, którzy od ponad roku nie mogą prowadzić wymiany handlowej.

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Premier o ewentualnym otwarciu przejścia granicznego z Białorusią

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w piątek ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Spożycie produktu przez osoby z alergią na białka soi może wywołać u nich reakcję alergiczną.

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Ostrzeżenie przed mąką. Może wywołać reakcję alergiczną

Źródło:
PAP

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej analizuje dwa pomysły na skrócenie czasu pracy - przekazała w piątek szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jak stwierdziła, jej "marzeniem, planem, wolą" są zmiany w tym zakresie. - Pracownik wypoczęty jest bardziej kreatywny i zmotywowany - powiedziała szefowa MRPiPS.

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Rewolucja w czasie pracy. "Dwie propozycje" na stole

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 4,5 miliona złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 24 maja.

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 24 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zajmie się we wtorek projektem rozporządzenia w sprawie określenia miesiąca wypłaty tak zwanej czternastej emerytury. Projekt przewiduje, że w 2024 roku świadczenie zostanie wypłacone we wrześniu - poinformowano w piątek na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Dodatkowe pieniądze dla emerytów. Rząd zajmie się projektem

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Alior Bank, Velo Bank, BOŚ Bank, Nest Bank - te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe na najbliższy weekend. W niektórych przypadkach lepiej wyposażyć się w zapas gotówki.

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Weekendowe utrudnienia w dziesięciu bankach

Źródło:
tvn24.pl

Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego zaapelowała do przewoźników o odwołanie prewencyjnie 70 procent lotów w sobotę na paryskim lotnisku Orly. Powodem tej decyzji jest zapowiedziany przez związki zawodowe strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Utrudnienia w podróżowaniu mogą potrwać do późnych godzin wieczornych.

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Nawet 70 procent lotów może zostać odwołanych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, w których dostępne będą tabletki "dzień po". Obecnie w wykazie znajduje się 770 punktów, jednak nabór wniosków do programu wciąż trwa. "Dostępność do antykoncepcji awaryjnej jest zapewniona w całej Polsce" - informuje Fundusz.

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

NFZ opublikował mapę aptek, które będą sprzedawały tabletkę "dzień po"

Źródło:
PAP

Jak zobaczyłam ten rachunek, to myślałam, że zera mi się mieszają. Nie prowadzimy huty szkła, a małą rodzinną firmę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Małgorzata Piekarz z jeleniogórskiej firmy Nova Market, która w styczniu dostała rachunek za gaz na 45 tysięcy złotych. Antoni Pyzik w w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku faktury miał na prawie 50 tysięcy złotych, mimo że zdecydował się na początku roku zamknąć "Zajazd na Wzgórzu" w Moszczenicy. - Zapłaciłem, bo musiałem - opowiada.

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Dostali rachunek za gaz na ponad 45 tysięcy złotych. "Takie sytuacje niszczą ludzi"

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca 2024 roku banki, firmy pożyczkowe i telekomunikacyjne przed zawarciem umowy będą musiały sprawdzać w rejestrze, czy PESEL danej osoby został zastrzeżony. Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że jeżeli ktoś zaciągnie kredyt na zastrzeżony PESEL, to obywatel którego PESEL został do tego wykorzystany, nie będzie musiał spłacać tego zobowiązania.

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

"Olbrzymia zmiana" dla klientów banków i firm telekomunikacyjnych

Źródło:
PAP

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Numer PESEL jest jedną z najważniejszych danych, którą posiadamy. Jeśli trafi w ręce nieodpowiednich osób, to możemy mieć kłopoty - przypomina Ministerstwo Cyfryzacji. Rozwiązaniem może być usługa zastrzeżenia numeru PESEL. Za jej sprawą możemy się zabezpieczyć na przykład przed próbą wyłudzenia danych czy kredytu naszym kosztem.

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Zastrzeganie numeru PESEL. Wszystko, co musisz wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Będą dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków - zapowiedziała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. To reakcja na postulat organizacji pozarządowych. W rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl szefowa MRPiPS doprecyzowała, kiedy mogą wejść w życie przepisy.

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Dodatkowe urlopy dla rodziców wcześniaków. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Elon Musk podczas czwartkowego wystąpienia online powiedział do uczestników targów VivaTech 2024 w Paryżu, że "prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Dodał jednocześnie, że niekoniecznie jest to coś złego.

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

"Prawdopodobnie nikt z nas nie będzie miał pracy". Elon Musk zabiera głos

Źródło:
CNN

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w kwietniu wzrosła o 93,2 procent rok do roku, osiągając wartość 6,77 miliarda złotych - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). W stosunku do marca nastąpił jednak spadek - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i wartość zaciągniętych zobowiązań.

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Moment zawahania na rynku. "Należy oczekiwać dalszego spadku"

Źródło:
PAP

Subwencje z tarcz antycovidowych będzie musiało oddać kolejne kilkaset firm - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że PFR czeka jeszcze na ostatnie potwierdzenia tych decyzji od właściwych służb i instytucji. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy otrzymywali kwoty sięgające nawet 3,5 miliona złotych.

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Kolejne kilkaset firm dostanie wezwania do zwrotu pieniędzy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Sejm w czwartek przyjął poprawki Senatu do ustawy w sprawie osłon dla odbiorców energii, w tym tę o czasowym zwolnieniu gospodarstw domowych z opłaty mocowej. Nowe przepisy wprowadzają między innymi bon energetyczny dla gospodarstw o niższych dochodach, a także na drugie półrocze - cenę maksymalną za energię elektryczną.

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o osłonie odbiorców energii elektrycznej

Źródło:
PAP

Liczba osób zarabiających powyżej 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie wzrosła w Polsce w 2022 roku do 1,5 miliona - wynika z raportu firmy KPMG. O jedną dziesiątą zmalała natomiast grupa dysponujących majątkiem powyżej 1 miliona dolarów netto.

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin podpisał w czwartek dekret, na mocy którego możliwe będzie przejmowanie amerykańskiego majątku w Rosji w odwecie za zajmowanie przez władze USA zamrożonych rosyjskich aktywów w Stanach Zjednoczonych.

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Rosja będzie przejmować amerykański majątek. Dekret Putina

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał w obrocie na terenie całego kraju jedną serię leku Corhydron 25. Jak poinformował GIF, seria "nie spełnia ustalonych dla niej wymagań jakościowych".

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Seria leku wstrzymana w obrocie. "Nie spełnia wymagań"

Źródło:
GIF

Czeka nas wysoka waloryzacja kapitału emerytalnego. Ma wynieść 14,9 procent. Zebrane w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych środki mają wpływ na wysokość przyszłych świadczeń.

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Mocna podwyżka przyszłych emerytur

Źródło:
tvn24.pl

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w czwartek w Sejmie, że kieruje do procedowania do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wstępny wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego. Jest decyzja marszałka Hołowni

Źródło:
PAP

15 tysięcy złotych netto miesięcznie, premia i zakwaterowanie. To skierowana do Polaków oferta pracy w fabryce Mercedesa, o której napisał "Fakt". Co więcej, nie jest to wcale górna granica stawek.

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Oferują 15 tysięcy złotych na rękę. Szukają chętnych w Polsce

Źródło:
Fakt