Snapchat szykuje się na giełdę. Sześć rzeczy, które wiemy

Snap wchodzi na giełdęGil C / Shutterstock.com

Snap Inc. - spółka, do której należy aplikacja Snapchat, złożyła odpowiednie dokumenty w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Firma ma zamiar zebrać nawet 3 mld dol., ale stawka ta nie jest ostateczna - informuje amerykański portal giełdowy Market Watch. Oto sześć faktów o tej firmie, które warto znać, zanim wskoczy na indeks NYSE.

Firma opublikowała swój prospekt emisyjny w czwartek.

Analitycy wyceniają wartość spółki na 17,8 mld dol. Ale - jak podał dziennik "The Wall Street Journal" - poufne dokumenty złożone w ramach pierwszej oferty publicznej wskazują na to, że jej wartość może sięgać od 20 do 25 mld dol. I to wszystko mimo tego, że firma wykazuje setki milionów straty - zarówno w 2016, jak i 2015 roku.

Za znikające wiadomości

Snap planuje funkcjonować na New York Stock Exchange przy użyciu symbolu SNAP.

Aplikacja zarabia pieniądze z reklam na platformie oraz treści tworzonych przez organizacje trzecie, takie jak np. redakcje newsowe. Wprowadził na rynek także gadżety, takie jak Snapchat Specs czy usługę płatniczą zwaną Snapcash.

Oto sześć faktów, które warto znać, zanim firma pojawi się na giełdzie.

1. Raz w górę, raz w dół

Snap notował rosnące przychody oraz straty. W 2016 roku zanotował przychody w wysokości 404,5 mln dol., a w 2015 roku było to 58,7 mln dol. Do tego firma wykazuje za ostatnie dwa lata straty netto. W 2016 roku było to 514,6 mln dol. pod kreską, a 2015 minus 372,9 mln dol.

Jak wiele rozwijających się startupów, Snap ostrzega, że „być może nigdy nie osiągnie lub utrzyma zysku”. Większość przychodu Snapa w 2016 roku pochodziła z reklam i odpowiadała za 98 proc. zysków.

2. Młoda, aktywna baza użytkowników.

Snap ma 158 mln użytkowników dziennie. Liczba ta jest najważniejszym miernikiem zaangażowania. Wzrosła tylko o 7 proc. między drugim a trzecim kwartałem 2016 roku i notuje dość płaski wzrost w ostatnim kwartale. Snap w swoim prospekcie nawiązał do działań konkurencji.

Spadki popularności Snapa pokrywają się niejako z wprowadzeniem przez Facebooka opcji tzw. Instagram Stories - produktu podobnego do jednej z najbardziej popularnych funkcji Snapchata.

Wzrost liczby użytkowników jest ważnym wskaźnikiem dla potencjalnych reklamodawców, którzy odpowiadają za większość zysków Snapa.

W większości użytkownicy Snapchata mają od 18 do 34 lat, a to jedna z najbardziej pożądanych przez reklamodawców grup. Snap wskazuje na fakt, że nastolatkowie to ta grupa demograficzna, która nie jest zbyt lojalna „brandowo” i łatwo może zmienić swoje zainteresowanie na inną platformę. Jak czytamy w prospekcie, już teraz liczby pokazują pewną sezonowość, z o wiele niższym zaangażowaniem w letnich miesiącach.

3. Utrzymanie kontroli

Firma ma w swojej ofercie trzy klasy akcji. Akcja serii A nie daje akcjonariuszom prawa głosu. Właściciele akcji klasy B będą uprawnieni do oddania jednego głosu na akcję, a ci, którzy mają w ręku akcję klasy C, mają nawet 10 głosów na akcję.

Zarobki prezesa firmy Evana Spiegela wynosiły 503,2 tys. dol. w 2016 roku z dodatkowym bonusem rzędu 1 mln dol. oraz rekompensatą wynoszącą łącznie 2,4 mln dol. Zgodnie z zapowiedziami, ma on zredukować swoje zarobki do 1 dol., począwszy od dnia wejścia w życie zgłoszenia rejestracyjnego.

Należeć mu się będzie premia pieniężna w wysokości 1 mln dolarów. Otrzyma także specjalny zestaw akcji. Jeśli zostałby zwolniony, wciąż pozostaje mu prawo głosu. W razie śmierci jego akcje zostaną przekształcone na udziały. W takiej sytuacji drugi współzałożyciel Snapa Robert Murphy dzierży bardzo znaczące prawo głosu.

4. Rywale i zależność od dużych firm

Snap przy większości swoich działań korzysta z Google Cloud. Pod koniec stycznia 2017 roku spółka przyznała, że na googlowskie usługi wyda 2 mld dol. w ciągu najbliższych pięciu lat. Gdyby ta współpraca została w jakiś sposób zakłócona, Snap znalazłby się w poważnych tarapatach. Firma spodziewa się, że koszty obsługi przez Google'a będą rosły, jako że baza użytkowników i ich zaangażowanie także pną się w górę. Jako swoich konkurentów, Snap postrzega firmę Apple, Google’a, Twittera oraz Facebooka. Ten ostatni może być największym zagrożeniem. Wspomniane firmy mają większe zasoby oraz możliwości, by odebrać Snapowi użytkowników. „Spotykamy się ze znaczącą konkurencją niemal w każdym aspekcie naszego biznesu - zarówno lokalnie, jak i za granicą” - czytamy w prospekcie wydanym przez Snapa.

5. Tajemniczy model

Snap słynie z wielkiej dyskrecji i utrzymywania wszystkiego w tajemnicy - nawet wewnątrz firmy. Prospekt zdradza, że firma posiada biura ulokowane w całych Stanach Zjednoczonych oraz za granicą. Kilka najważniejszych biur mieści się w Venice (Kalifornia). Są one jednak „rozproszone w całym mieście”, co - jak wskazuje sama firma - może źle wpłynąć na morale pracowników, ich zachowanie i zdolność firmy do nadzorowania ich pracy. Pod koniec 2016 roku firma zatrudniała 1 859 osób, w porównaniu z 600 w roku 2015.

Mimo to Snap w prospekcie zapewnia, że zespół jest bardzo ze sobą związany i „miły”.

6. Aplikacja do sextingu

Snapchat został założony w 2011 roku przez dwóch studentów Uniwersytetu Stanforda - Evana Spiegela i Roberta Murphy’ego. Początkowo jako platforma do szybkiego przesyłania "selfie". Kluczową przewagą aplikacji było to, że „snapy” znikały tuż po tym, jak były przesyłane, więc użytkownicy czuli się „komfortowo w przesyłaniu swoich zdjęć, nawet jeśli nie wyglądali pięknie czy perfekcyjnie”.

Aplikacja szybko jednak zaczęła być kojarzona ze zjawiskiem zwanym „sexting”, czyli wysyłaniem pikantnych filmików czy zdjęć.

Z czasem koncepcja ewoluowała i pojawiło się sporo nowych funkcji - m.in. „My Stories” czy nakładania specjalnych obrazkowych nakładek na twarze użytkowników albo płatna usługa tworzenia geofiltrów, która szczególnie chętnie była wykorzystywana przez małe, lokalne firmy.

Sztandarowym produktem spółki Snap jest aplikacja Snapchat. Słynie z możliwości wysyłania filmów trwających maksymalnie 10 sekund, a także zdjęć wraz z podpisami.

Zobacz: Szef banku nagle stracił stanowisko. Przez Snapchata i Instagram? (Film z 31.03.2015)

Autor: ag/gry / Źródło: Market Watch

Źródło zdjęcia głównego: Gil C / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl