Jestem zaskoczony decyzją Sejmu. To nie jest dobre rozwiązanie. Musimy je zmienić, bo to byłoby niesprawiedliwe wobec większości obywateli - powiedział w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat Kazimierz Klein, senator PO.
Złe rozwiązanie
- Jestem zaskoczony tą decyzją Sejmu. To nie jest dobre rozwiązanie. Będziemy musieli w Senacie zdecydowanie poprawić ustawę. Najlepszym rozwiązaniem jest powrót do propozycji rządowej, czyli pierwotnej, aby - jeżeli nastąpi przewalutowanie - koszty w połowie ponosiły banki, a w połowie kredytobiorcy. Banki do tamtej propozycji już się przyzwyczaiły, a ta niespodziewana decyzja Sejmu zaskoczyła wszystkich - mówił Kazimierz Kleina w TVN24 Biznes i Świat. Dr hab. Tomasz Słomka z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uważa, że konstytucyjność ustawy można oceniać, gdy gotowa ustawa trafi do prezydenta. - Jednak już teraz widać tu problemy z dwóch perspektyw: banków i obywateli, członków społeczeństwa, konsumentów. Najważniejszym argumentem, który podnoszą bankowcy jest fakt, że prawo nie powinno działać wstecz. Jest też druga strona, czyli równość wszystkich obywateli wobec prawa. Są tacy, którzy zaciągali kredyty w walutach obcych, ale są też tacy, którzy zaciągali kredyty w polskim złotym. Teraz pojawia się kwestia różnego ich traktowania - uważa dr hab. Tomasz Słomka.
Trzeba poprawić
Zdaniem Kleina głównym problemem przegłosowanych w Sejmie przepisów nie jest niekonstytucyjność, ale fakt, że większość kosztów została przerzucona na banki. - A przecież obywatele kilka lat temu świadomie podejmowali decyzje o wzięciu kredytu we frankach szwajcarskich. Osoby, które zaciągały kredyty w złotówkach byłyby teraz w gorszej sytuacji niż są frankowicze. To byłoby niesprawiedliwe w stosunku do zdecydowanej większości obywateli - powiedział Klein. - Trzeba sobie poradzić z problemem kredytów frankowych, ale trzeba to zrobić w taki sposób, aby nie naruszać tych praw, które mają polscy obywatele posługujący się tylko złotówkami. Trzeba ten przepis doprowadzić do takiej sytuacji, aby ta nierównowaga nie występowała. Te propozycje, które w środę przyjął Sejm musimy zmienić i to najpewniej zrobimy - dodał.
Senat ma zająć się ustawą o frankowiczach 2 września.
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,