KNF za restrukturyzacją portfeli walutowych. Ale najlepiej w sposób dobrowolny

Rynki

Fakty TVNKNF opowiada się za dobrowolnością w procesie restrukturyzacji portfeli walutowych

Sektor bankowy jest stabilny i wypłacalny, a prace Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące restrukturyzacji kredytów walutowych wpisywać się będą w działania Komitetu Stabilności Finansowej - poinformował Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Zaznaczył również, że wyzwaniem dla banków w 2017 roku jest restrukturyzacja kredytów walutowych, która powinna się odbywać w sposób dobrowolny.

- Sektor bankowy jest płynny, stabilny i wypłacalny. Polityka dywidendowa zatwierdzona w grudniu jest też kontynuacją działań zwiększania kapitałów i budowania odpowiednich poziomów adekwatności kapitałowej – powiedział Chrzanowski na sejmowej komisji. Przewodniczący do wyzwań stojących przed bankami w 2017 roku zaliczył między innymi właściwą implementację dyrektywy o przymusowej restrukturyzacji czy restrukturyzację portfeli walutowych banków.

- Dużym wyzwaniem w 2017 roku dla sektora bankowego będzie restrukturyzacja portfela kredytów denominowanych i indeksowanych w obcych walutach, potocznie nazywanych kredytami walutowymi. I tutaj wpisujemy się w działania Komitetu Stabilności Finansowej (KSF) - powiedział Chrzanowski.

Dobrowolność optymalną ścieżką

Chrzanowski przyznał, że chciałby ograniczać ryzyko portfeli, które byłyby denominowane w walutach obcych.

- Chcielibyśmy ograniczać ryzyko portfeli denominowanych w obcych walutach. Chcemy, by z bilansu banków portfel schodził szybciej niż w tej chwili, by zmniejszał się szybciej (...) - powiedział Chrzanowski.

Zaznaczył również, że w procesie restrukturyzacji portfeli walutowych opowiada się za dobrowolnością.

- Moim zdaniem optymalna ścieżka to jest ścieżka, którą prezentuje prezes Narodowego Banku Polskiego, minister finansów; ścieżka, w której sektor bankowy w sposób dobrowolny, oczywiście motywowany w jakiś sposób działaniami instytucji wchodzących w skład KSF podejmuje działania, których celem jest zmniejszenie tego portfela, a co za tym idzie ryzyka kursowego, które towarzyszy temu portfelowi - dodał.

Dalsze działania rozważane

Chrzanowski poinformował, że jeśli instytucje finansowe i klienci nie będą się samodzielnie porozumiewać i portfel nie zacznie się zmniejszać szybciej, niż wynika to z naturalnego procesu spłaty kredytów, wówczas "dalsze działania mogą być w jakiś sposób rozważane". - Teraz, z tego co wiem, rynek przygotowuje swoją ofertę dla klientów i ta oferta będzie w kolejnych tygodniach klientom przedstawiana - powiedział.

Przewodniczący powiedział, że przedstawiciele KNF spotykają się z przedstawicielami poszczególnych banków i rozmawiają na ten temat. Marek Chrzanowski jest szefem Komisji Nadzoru Finansowego od października 2016 roku.

Autor: jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN