Czy banki w ogóle miały franki? Gorąca dyskusja w TVN24 Biznes i Świat

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatCzy banki w ogóle miały franki? Gorąca dyskusja w TVN24 Biznes i Świat

- Banki udzielając kredytów miały franki i można to stwierdzić na kilku dowodach - podkreślał w TVN24 Biznes i Świat Mieczysław Groszek, wiceprezes Związku Banków Polskich. Odpowiadał w ten sposób na krytykę prof. Witolda Modzelewskiego, który sugerował, że banki mogły łamać prawo udzielając kredytów frankowych wcale franków nie mając.

We wtorkowym programie "Jeden na jeden" porc. Modzelewski, były wiceminister finansów, obecnie członek rady programowej PiS, postawił postulat, że banki, które udzielały kredytów we frankach szwajcarskich powinny być skontrolowane m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego . Według niego trzeba sprawdzić, czy banki udzielając takich kredytów miały franki, czy "sprzedawały klientom to, co nie istniało" i na tym zarabiały.

Istota sporu

Dziś prof. Modzelewski powtarzał swoje zastrzeżenia w "Otwarciu dnia" w TVN24 Biznes i Świat. - Problem prawny jest nieskomplikowany - czy jeżeli sprzedaje się określone dobro z zyskiem, to trzeba ją mieć w ręku. Trzeba operować nie dokumentami opiewającymi na te pieniądze, tylko trzeba mieć je w rzeczywistości. (…) Moim postulatem jest to, by ktoś to obiektywnie sprawdził. - Chodzi o to, żeby postawić pytanie, czy to co w bilansie banku odzwierciedla rzeczywistą transakcję z klientem - zwrócił uwagę profesor.

"Mieliśmy franki"

Wiceszef Związku Banków Polskich zapewnił, że banki udzielając kredytów posiadały franki i można to udowodnić "na kilku dowodach". - Udzielały kredytów frankowych i do dziś w wyciągach pojawia się waluta kredytu i jego obsługa w walucie. Po drugie banki nie mogą udzielać kredytów, nie mając odpowiedniego zrównoważenia w tej samej walucie w pasywach. Takie są wymogi nadzorcy. Bank nie może mieć tzw. niezrównoważonej pozycji walutowej. Kredyt musi mieć pokrycie - zaznaczył. - Te źródła finansowania franka były różne. Niektóre banki emitowały obligacje we frankach, inne dostawały linie kredytowe od swoich matek lub z rynku. To można stwierdzić w bilansach banków - dodał.

Groszek podkreślił, że banki nie czują się winne, ponieważ "w sensie ekonomicznym" franki posiadały. - Z punktu widzenia sztuki finansowej te pieniądze były na rachunkach. W związku z tym nie możemy mówić ani o mistyfikacji ani o tym, że nie było pokrycia w walucie udzielanie kredytu. W bilansach banków wszystko jest. Nie ma sytuacja takiej, że na zewnątrz można by sprzedawać coś, co nie istnieje. W bilansie byłoby to zapisane jako kredyt walutowy - podkreślił.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat