Ceny ropy mają odbić za pół roku. OPEC czeka aż łupki przestaną być opłacalne?

Rynki

ShutterstockWe wtorek ceny ropy spadły już do 59 dolarów za baryłkę

Ceny ropy mogą wzrosnąć w drugiej połowie 2015 roku - powiedział we wtorek minister ropy Kuwejtu. - Obecnie nadwyżka na rynku wynosi 1,8 mln baryłek dziennie, a właśnie to jest głównym powodem spadku cen - podkreślił Ali al-Omair.

Minister dodał, że członkowie OPEC zgodzili się jednak, że nie ma potrzeby organizowania kolejnego spotkania organizacji przed czerwcem przyszłego roku.

Pod koniec listopada kraje należące do kartelu zdecydowały o pozostawieniu produkcji ropy na obecnym poziomie 30 mln bryłek dziennie. - Cena będzie się poprawiać, jeśli zatrzymana zostanie produkcja ropy wysoko kosztowej - dodał. Wskazał na amerykańską ropę z łupków, która średnio kosztuje 70-75 dolarów za baryłkę.

Dalej inwestują, ale...

Omair zapewnił, że spadek cen na rynku nie wpłynie na plany rozwojowe i inwestycje Kuwejtu. Dodał, że rząd zastanawia się na obcięciem subsydiów do paliwa, wody i elektryczności.

Wtorek był kolejnym dniem spadku cen ropy naftowej na światowych rynkach. Na giełdzie paliw w Nowym Jorku rano notowano kolejne spadki z powodu ocen, że USA mogą jeszcze zwiększyć produkcję surowca.

Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na styczeń, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, była wyceniana na 58,73 USD, po spadku o 66 centów.

OPEC (ang. Organization of the Petroleum Exporting Countries) – Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową z siedzibą w Wiedniu. Celem organizacji jest kontrolowanie światowego wydobycia ropy naftowej, poziomu cen i opłat eksploatacyjnych. Należą do niej m.in. Kuwejt, Arabia Saudyjska i Wenezuela.

Ropa najtańsza od 2009 roku. Naftowy szok?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn//km / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock