TVN24 Biznes | Rynki

Allegro z impetem weszło na giełdę. "Największy debiut w historii naszego rynku"

TVN24 Biznes | Rynki

Aktualizacja:
Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Allegro zadebiutowało na giełdzie
Allegro zadebiutowało na giełdzieTVN24
wideo 2/2
TVN24Allegro zadebiutowało na giełdzie

Poniedziałek na warszawskiej giełdzie przebiegał pod znakiem debiutu Allegro. - Tak duża skala wzrostów w pierwszym dniu notowań zaskoczyła chyba wszystkich obserwatorów - powiedział analityk Domu Maklerskiego BOŚ Konrad Ryczko.

- Gwiazdą poniedziałkowej sesji na GPW było bez wątpienia Allegro, które zyskało blisko 63 proc., a obroty wynoszące blisko 4 mld zł na akcjach spółki były rekordowe w historii GPW, jeśli bierzemy pod uwagę spółkę w pierwszym dniu jej notowań - stwierdził Ryczko.

Jak przyznał, skala wzrostów zaskoczyła większość obserwatorów. - Przed debiutem nie spotkałem nikogo, kto by zakładał wzrost przekraczający 20 proc. w debiucie. Wydaje się na tak duży wzrost wpłynęły dwa czynniki. Pierwszy to model biznesowy spółki, opierający się na nowych technologiach i e-commerce, który mocno się broni w okresie pandemii. A drugi to duże oczekiwania inwestorów dotyczące rewizji WIG20 pod kątem Allegro - powiedział Konrad Ryczko.

W poniedziałek do obrotu trafiło 1,023 mld akcji platformy e-commerce Allegro. Oferta publiczna obejmowała emisję 23 255 814 nowych akcji, z której spółka pozyskała wpływy brutto w wysokości około 1 mld zł oraz sprzedaż 190 293 225 istniejących akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy.

Kurs akcji Allegro.eu na otwarciu w debiucie na GPW wzrósł 51,2 proc. do 65 zł. Cena akcji spółki w ofercie publicznej wynosiła 43 zł. Na koniec notowań cena jednej akcji wyniosła już 70 złotych, co oznacza wzrost o prawie 63 proc.

Po zakończeniu poniedziałkowych notowań GPW Benchmark podał, że po sesji 14 października zostanie przeprowadzona korekta nadzwyczajna portfeli indeksów, w wyniku której Allegro zastąpi mBank w indeksie WIG20.

"To największy debiut w historii"

- To największy debiut w historii naszego rynku kapitałowego - tak o wejściu Allegro na warszawską giełdę mówił Piotr Borowski z zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. - Spółka pozyskała ponad 900 mln zł kapitału na rozwój, a na akcje zapisało się ponad 36 tys. inwestorów indywidualnych - podał.

Według Borowskiego był to duży sukces, ponieważ spółka zaczęła przygotowania do debiutu jeszcze przed wybuchem pandemii, jednak nie zrezygnowała. - Kontynuowała te prace i z pespektywy czasu widać, że to była bardzo dobra decyzja. Inwestorzy zaufali spółce czego efektem jest udany debiut - ocenił.

Piotr Borowski dodał, że w tej chwili Allegro jest największa spółką notowana na GPW.

W dniu debiutu Allegro, wycena spółki przekroczyła 66 mld zł, natomiast CD Project - ponad 36 mld zł, PGNiG - niespełna 30 mld zł, PKN Orlen - 19,12 mld zł.

TVN24

Gowin: rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła

W uroczystości debiutu Allegro na GPW brał udział m.in. wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wyraził oczekiwanie, że w przyszłości Allegro będzie szerzej otwartym, wirtualnym oknem na świat i umożliwi polskim firmom rozwój ich biznesu za granicą.

- Giełdowy debiut Allegro to jest dobra informacja dla każdego z nas. Na warszawską giełdę wchodzi bowiem internetowy serwis, który zatrudnia ponad 2 tysiące pracowników i który wspiera ponad 4 miliony sprzedających - powiedział Jarosław Gowin.

Jak mówił, w ostatnich miesiącach, "w tym czasie, tak trudnym dla gospodarki polskiej, światowej, rola branży e-commerce zdecydowanie wzrosła".

Zaznaczył, że zakupy przez internet to bezpieczna alternatywa w czasach pandemii. - Nic dziwnego, że Allegro wciąż zatrudnia nowych pracowników. Jako minister rozwoju, pracy i technologii i jako wicepremier tego rządu mam nadzieję, że po wejściu na giełdę będziecie państwo zatrudniać jeszcze więcej osób - dodał Gowin.

Jak wskazał, Allegro inwestuje także w nowe technologie. - Liczę na to, że po wejściu na giełdę będziecie państwo jeszcze mocniej, jeszcze dynamicznej w ten obszar inwestować - powiedział. Zdaniem wicepremiera rozwój handlu internetowego pozytywnie wpływa na wiele innych branż, jak np. kurierska czy płatności elektronicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości