Waloryzacja rent i emerytur. O ile w 2021 roku wzrosły świadczenia?

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent
Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rentTVN24
wideo 2/8
TVN24Prezes ZUS o waloryzacji emerytur i rent

Od 1 marca 2021 roku wzrosły w Polsce renty i emerytury. Tego dnia nastąpiła waloryzacja świadczeń, która w tym roku była najwyższa od dekady. O ile wyższe są wypłacane świadczenia? Prezentujemy tabelę wypłat.

Waloryzacja rent i emerytur

Waloryzacja jest stosowanym przez rząd mechanizmem, który ma niwelować spadek realnej siły nabywczej pieniądza. Innymi słowy, ma ona rekompensować systematyczny wzrost cen, czyli inflację. Bez waloryzacji realna wartość wypłacanych rent i emerytur byłaby coraz niższa, ponieważ za wypłatę w wysokości np. 1500 zł można dziś kupić znacznie mniej niż kilka lat temu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Coroczna waloryzacja ma więc gwarantować nam, że za swoje świadczenie otrzymywane z ZUS w kolejnych latach będziemy w stanie zrobić podobne zakupy jak dziś.

Waloryzacja 2021 - ile wyniosła?

Waloryzacja jest wyliczana według określonego przez ustawę wzoru, biorącego pod uwagę średnioroczny wskaźnik cen oraz realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia.

Faktyczny wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wyniósł w 2021 roku 104,24 proc. To najwyższy wzrost procentowy od ponad dekady - ostatnio o tak dużo wzrosły świadczenia w 2010 roku (wówczas 104,62 proc.).

Waloryzacja emerytur i rent w 2021 rokuZUS

Wskaźnik waloryzacji na poziomie 104,24 proc. oznacza, że renty i emerytury od 1 marca wzrosły o 4,24 proc. W przypadku minimalnej emerytury, renty rodzinnej, socjalnej lub z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynoszących dotąd 1200 zł brutto daje to podwyżkę o 50,88zł, zaś w przypadku renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynoszącej dotąd 900 zł to podwyżka o w wysokości 48,16zł.

O 4,24 proc. wzrosły również dodatki do tych świadczeń, takie jak dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych.

Waloryzacja - tabela wypłat

Im wyższe otrzymywane świadczenie, tym większy jego nominalny wzrost. Poniżej prezentujemy tabelę przykładowych wzrostów świadczeń brutto.

TVN24 Biznes

Według danych GUS w 2019 roku w Polsce było prawie 9,3 mln emerytów i rencistów. Całkowity koszt waloryzacji na poziomie 104,24 proc. wyniósł ok. 10,6 mld zł.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości