Obniżka podatku VAT z 23 proc. do 22 proc., likwidacja podatku na ubranka dla dzieci, czy obniżka podatku CIT dla przedsiębiorców. To tylko niektóre z obietnic rządu Beaty Szydło. Paweł Blajer przyjrzał się realizacji obietnic, o których mogliśmy usłyszeć w trakcie kampanii.
1. Podniesienie kwoty wolnej
Ważna obietnica o której usłyszeliśmy w trakcie kampanii, to podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych.
- Również projekt prezydenta. Również dotrzymane słowo. W tej chwili ustawa jest po pierwszym czytaniu na posiedzeniu Sejmu skierowana do komisji finansów publicznych - poinformowała premier Beata Szydło podsumowując pierwsze 100 dni funkcjonowania jej gabinetu.
Brakuje jednak jasnej deklaracji, czy takie zmiany czekają nas już w 2017 roku.
2. Obniżka CIT
Podczas piątkowej konferencji szefowej polskiego rządu mogliśmy usłyszeć także o obietnicy dotyczącej obniżki podatku CIT dla przedsiębiorców.
- Projekt 25 lutego został przekazany przez ministerstwo finansów do konsultacji społecznych - mówiła Szydło.
Zmiany mają być wsparciem podatników, dla których utrudnienia w pozyskiwaniu kapitału na inwestycje czy zaburzone warunki konkurencji stanowią główną barierę w prowadzeniu lub rozwijaniu przedsiębiorstwa.
W projekcie zaproponowano także zmiany doprecyzowujące obecne przepisy, tak aby wyeliminować wątpliwości interpretacyjne mogące skutkować unikaniem opodatkowania niektórych dochodów. Proponuje się m.in. zmianę zasad ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. W ten sposób zostanie wyeliminowana możliwość sztucznego generowania straty.
Przewiduje on, że nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku.
3. Obniżka VAT
Inna propozycja o której mogliśmy usłyszeć z ust Beaty Szydło w trakcie kampanii wyborczej dotyczyła obniżki podatku VAT do 22 proc.
- Chcemy wprowadzić prawo podatkowe oparte o trzy "P". Prorozwojowe, przejrzyste, proste. Obniżenie VAT-u do 22 procent, odliczenie pełnych wydatków inwestycyjnych w roku ich poniesienia, czyli 100-procentowa amortyzacja, kwartalna zaliczka podatkowa dla wszystkich podmiotów, VAT płacony na zasadzie kasowej, 15 procent podatku CIT dla małych przedsiębiorstw - mówiła kandydatka PiS na premiera podczas lipcowej konwencji programowej w Katowicach.
Podstawowa stawka VAT wzrosła z 22 proc. do 23 proc. od 1 stycznia 2011 r., w związku ze złą sytuacją budżetu państwa i ryzykiem dalszej destabilizacji finansów publicznych na skutek szybkiego wzrostu długu publicznego. Według obecnych przepisów ma obowiązywać do 31 grudnia 2016 r.
4. Likwidacja VAT na ubranka
Z ust ważnych polityków Prawa i Sprawiedliwości mogliśmy także usłyszeć o obniżce stawek podatkowych na ubranka dziecięce do 0 proc.
- Jeśli przez najbliższy rok uda się ograniczyć wyłudzanie podatku, to wtedy można myśleć o dalszych obniżkach i zwolnieniach z podatku VAT, m.in. na ubranka dziecięce - mówił w grudniowej rozmowie z PAP szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk.
Jak na razie rząd nie poczynił jednak w tej sprawie żadnych ruchów.
5. Opodatkowanie dużych sklepów
- Popełniamy błędy, ale wyciągamy wnioski - mówiła w piątek premier Szydło wyliczając błędy, jakie popełniła jej ekipa. Zdaniem premier pierwszy projekt ustawy o handlu bardziej szkodziłby polskim przedsiębiorcom niż pomagał.
- Pierwszy projekt, który był przez nas zaprezentowany okazał się projektem, który nie wypełniał tych założeń, które sobie stawialiśmy. Ale słuchamy Polaków. Dlatego zdecydowaliśmy na to żeby podatek o hipermarketach zmienić i teraz trwają konsultacje z przedsiębiorcami. Ten projekt będzie przeformatowany i w najbliższym czasie będzie skierowany do prac sejmowych - zapewniła.
Nowy projekt ustawy ma trafić do konsultacji społecznych w przyszłym tygodniu. Kiedy będzie procedowany? Tego szefowa rządu nie zdradziła.
Autor: mb/gry / Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ