Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zażądać zablokowania konta przez bank na 72 godziny, jeżeli uzna, że rachunek może być wykorzystywany do wyłudzenia podatku VAT - wynika z najnowszego projektu autorstwa Ministerstwa Finansów. Zdaniem Wojciecha Kotowskiego, doradcy podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy, "to bardzo poważne i daleko idące narzędzie, które - jeżeli nie będzie stosowane rozważnie - może wyrządzić wiele szkód".
Krajowa Administracja Skarbowa zyska nowe narzędzie walki z wyłudzeniami VAT. Pomogą jej w tym banki. Będą przekazywać informacje o firmowych rachunkach do systemu informatycznego prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową. O pomyśle pierwsza napisała "Rzeczpospolita".
Szef KAS będzie mógł zlecić blokadę konta do 72 godzin, jeżeli uzna, że rachunek może być wykorzystywany do wyłudzenia podatku.
"Projekt przewiduje tryb blokowania rachunku przedsiębiorcy na wyraźne, pisemne żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej" - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo Finansów. "Szef KAS może skierować takie żądanie tylko, jeżeli posiadane informacje, w szczególności wyniki analizy ryzyka, wskazują, że rachunek może być wykorzystywany do celu mającego związek z wyłudzeniem skarbowym" - podkreśla resort.
Uzasadnione obawy
Zdaniem Wojciecha Kotowskiego, doradcy podatkowego w kancelarii Ożóg i Wspólnicy, "to bardzo poważne i daleko idące narzędzie, które - jeżeli nie będzie stosowane rozważnie - może wyrządzić wiele szkód".
- Jeżeli okaże się, że ktoś był uczciwym podatnikiem i (blokada konta - red.) została zastosowana nieprawidłowo lub bez wyraźnie uzasadnionej przyczyny, to dochodzenie odszkodowania może być bardzo trudne - wskazuje w rozmowie z tvn24bis.pl.
Jego zdaniem, jeżeli przepisy zostaną wprowadzone w takim kształcie, uczciwi przedsiębiorcy mają się czego obawiać.
- Trzeba by się zastanowić, czy jest to narzędzie proporcjonalne do efektu, jaki ustawodawcy chcą osiągnąć - podnosi Wojciech Kotowski.
Kompleksowa analiza
Wyniki analizy ryzyka otrzymane od izby rozliczeniowej mają być tylko jedną z informacji, które szef administracji skarbowej będzie brał pod uwagę, decydując o blokadzie.
"Organy KAS dysponują wieloma źródłami informacji (np. dane z deklaracji podatkowych czy prowadzonych działań operacyjnych i analitycznych) i dopiero na podstawie kompleksowej analizy okoliczności Szef KAS może dojść do przekonania, że w konkretnym przypadku blokada rachunku jest właściwym i proporcjonalnym środkiem" - czytamy w informacji resortu finansów.
Resort zaznacza też, że zgodnie z Prawem bankowym banki już obecnie mogą z własnej inicjatywy zablokować rachunek bankowy (nie tylko przedsiębiorcy) na 72 godziny, jeżeli mają uzasadnione podejrzenie, że środki na rachunku pochodzą z lub mają związek z przestępstwem, w tym także jakimkolwiek przestępstwem skarbowym.
Wejście w życie nowych przepisów zależne jest od dalszego postępu prac legislacyjnych. "Szacujemy, że będzie to możliwe jeszcze w pierwszej połowie roku" - stwierdza MF.
Autor: gry/tol/mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl