Dwie trzecie badanych kobiet w naszym kraju jest gotowych wyjechać do pracy za granicę - wynika z raportu "Polki o pracy za granicą". Najczęstszą motywacją są pieniądze.
Z raportu badania "Polki o pracy za granicą" opracowanego przez Promedica24 wynika, że aż 66 proc. Polek w wieku 18–60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę. Ponad jedną trzecią z nich (36 proc.) motywują kwestie finansowe.
Jakie kierunki?
Jeśli chodzi o atrakcyjność poszczególnych destynacji, to najchętniej wybierane są Niemcy, można przypuszczać, że ze względu na bliską lokalizację oraz Wielka Brytania – najmniejsza bariera językowa. Tam też w chwili obecnej przebywa największa grupa rodaków, którzy wyjechali w celach zarobkowych. Trzecie miejsce na liście preferowanych destynacji zajęła Norwegia. Z raportu wynika też, że Polki najchętniej podjęłyby się pracy przy sprzątaniu, bądź przy pracach sezonowych np. zbiorach owoców i warzyw. Są to też prace cechujące się stosunkowo najniższym wynagrodzeniem. Zdecydowanie na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć kobiety, które zatrudnią się w opiece osób starszych. Na taką pracę liczą głownie kobiety w wieku 45+.
Polacy za granicą
Z danych GUS wynika, że na koniec 2015 roku około 2 mln 397 tys. Polaków przebywało w 2015 r. za granicą, w tym niemal 2,1 mln w Europie. W krajach Unii Europejskiej nadal najwięcej osób mieszka w Wielkiej Brytanii (720 tys.), Niemczech (655 tys.), Holandii (112 tys.) oraz w Irlandii (111 tys.) i we Włoszech (94 tys.).
Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 600 dorosłych Polek w wieku 18-60 lat metodą wywiadu.
Raport: Ok. 4 mln Polaków rozważa emigrację za pracą na Zachód. Zobacz materiał wideo:
Autor: msz/gry / Źródło: tvn2bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock