TVN24 Biznes | Pieniądze

500 plus dla emerytów i rencistów. Senacka komisja dała zielone światło

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Długi weekend nad morzemTVN24
wideo 2/6
TVN24Długi weekend nad morzem

Emeryci i renciści mają zyskać prawo do świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego w wysokości 500 złotych - tak zakłada projekt ustawy zgłoszony przez senatorów. W środę propozycja została poparta przez senacką Komisję Ustawodawczą. Zmiany miałyby obowiązywać od 1 września tego roku.

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskim Bonie Turystycznym zgłoszony przez grupę senatorów. Do reprezentowania senatorów w dalszych pracach został upoważniony senator Marek Borowski.

Zaproponowane przepisy rozszerzają bon turystyczny na emerytów i rencistów. "Rozszerzenie zakresu beneficjentów tego świadczenia stanowiłoby istotne finansowe wsparcie dotkniętej społeczno-gospodarczymi skutkami COVID-19 polskiej branży turystycznej – emeryci i renciści byliby bowiem uprawnieni do dokonywania płatności za pomocą tego bonu od dnia 1 września 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r., a zatem w okresie zmniejszonego popytu na usługi hotelarskie czy imprezy turystyczne, oferowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej" - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu.

Według szacunków autorów projektu, koszt realizacji płatności oszacowano na kwotę ok. 1,2 mld zł. Założono, że ze świadczenia skorzysta 2,25 mln (25 proc.) z 9 mln uprawnionych emerytów i rencistów.

ZOBACZ PROJEKT USTAWY

"Pomoc dla branży"

Jak mówił senator Marek Borowski uzasadniając projekt podczas pierwszego czytania, wykorzystanie bonu turystycznego, który przysługuje rodzinom z dziećmi poprawiło nieco sytuację w branży turystycznej, ale głównie w okresie wakacji, po czym jesienią efekt bonu był już minimalny. Borowski dodał, że w ubiegłym roku przy spadku produktu krajowego brutto o 2,8 proc., branża turystyczna straciła 27 proc., a jesienna fala jeszcze te straty pogłębiła.

- Dlatego proponujemy w ustawie, żeby rozszerzyć zakres stosowania bonu i przydzielać go również emerytom i rencistom, ale z datą od 1 września – wskazał.

Jak tłumaczył, nie chodzi o to, aby zwiększać i tak już duży ruch turystyczny w okresie wakacji, ale w tym okresie kiedy ten ruch słabnie. - Z jednej więc strony będzie to pomoc dla branży, która bardzo tego potrzebuje, z drugiej wsparcie dla grupy społecznej, która zasobna nie jest – dodał Borowski.

Teraz projekt ustawy trafi na posiedzenie Senatu, podczas którego zostanie przedstawione sprawozdanie komisji. W przypadku uchwalenia ustawy przez Senat, następnie przepisy trafią do prac w Sejmie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł przysługuje rodzinom z dziećmi niezależnie od poziomu dochodów.

Bon jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS w zakładce "Ogólny". W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Bon turystyczny jest udostępniany na PUE ZUS na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie Rodzina 500 plus. Możliwość aktywowania bonu wystartowała 1 sierpnia 2020 roku.

Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest wyższe i wynosi 1000 zł. Należy pamiętać, że bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Bon można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku.

Autor:mb

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości