Czekanie na ostatnią chwilę z rezerwacją miejsc noclegowych na ferie zimowe może nas słono kosztować. Najdrożej jest w górskich kurortach, gdzie trudno o wolny pokój, a najtaniej nad morzem i na Mazurach - wynika z szacunków firmy Open Finance.
Czteroosobowa rodzina na wynajem pokoju hotelowego na osiem nocy w Zakopanem, musiałaby przeznaczyć nawet 4 tysiące złotych. W stolicy Tatr przeciętna stawka za nocleg, szukany na ostatnią chwilę, wynosiła ponad 500 złotych. To średnia cena obowiązująca 26 stycznia i dotycząca okresu od 27 stycznia do 4 lutego.
Tłumy w górach
- Tak wysoka cena to wynik niemal pełnego obłożenia pokoi w hotelach i pensjonatach w Zakopanem (99 proc.) - tłumaczy analityk Open Finance Bartosz Turek. Oznacza to, że na turystów czekał tylko jeden wolny pokój na sto dostępnych.
Niewiele lepsza sytuacja miała miejsce w Bukowinie Tatrzańskiej. Na chwilę przed rozpoczęciem pobytu do wyboru były dwa pokoje na sto dostępnych, a przeciętna stawka za nocleg przekraczała 440 złotych.
Podobna sytuacja miała miejsce w Wiśle, gdzie co prawda wybór pokoi był trochę większy (obłożenie na poziomie 93 proc.), ale za dobę także trzeba było płacić przeciętnie 450 złotych.
O wolny pokój tylko trochę łatwiej było w Karpaczu i Świeradowie–Zdroju. Tam obłożenie w badanym okresie nie przekraczało 90 proc., a za nocleg trzeba było zapłacić średnio 310-320 złotych.
Może morze?
Tak głęboko do portfela nie musieli sięgać ci, którzy zdecydowali się na pobyt nad morzem lub na Mazurach. Tam tłumów nie ma, więc za nocleg trzeba zapłacić mniej niż w szczycie sezonu.
W Sopocie, gdzie obłożenie wyniosło 79 proc., pokój dla czteroosobowej rodziny to koszt 356 złotych za noc. Znacznie taniej jest w Międzyzdrojach (271 złotych), Władysławowie (258 złotych) Kołobrzegu (223 złotych), czy Świnoujściu (201 złotych). Z kolei nocleg w Mrągowie na Mazurach kosztował przeciętnie 311 złotych.
Cztery terminy
Przypominamy, że pierwsi - od 13 do 28 stycznia - wypoczywali uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Od 20 stycznia do 4 lutego ferie mają uczniowie z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Od 27 stycznia do 11 lutego przerwę w nauce mają uczniowie z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Na końcu - od 10 do 25 lutego - odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego.
Autor: tol//dap / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock