TVN24 Biznes | Pieniądze

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony o kolejne dwa tygodnie

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Premier Morawiecki o wypłacie dodatkowego zasiłku (wypowiedź z 14 maja)
Premier Morawiecki o wypłacie dodatkowego zasiłku (wypowiedź z 14 maja)TVN24
wideo 2/5
TVN24Premier Morawiecki o wypłacie dodatkowego zasiłku

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka. Wypłacane jest temu z rodziców, który wystąpi o tę formę wsparcia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Minister Maląg poinformowała PAP, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy zostanie wydłużony o kolejne 14 dni, czyli do 12 lipca br. Zasiłek będzie przysługiwał rodzicom dzieci do 8. roku życia.

- Ważna informacja – podobnie jak do tej pory, jeżeli rodzice lub opiekunowie mimo otwarcia placówki nie będą mogli posłać do niej dziecka, prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nadal będzie im przysługiwało – powiedziała szefowa MRPiPS.

Informacja o planowanym wydłużeniu zasiłku została opublikowana również w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zasiłek opiekuńczy

"Dodatkowy okres zasiłku będzie przysługiwał także ubezpieczonym w związku z niemożnością sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19, przez okres niemożności zapewnienia opieki przez te placówki oraz w przypadku podjęcia przez uprawnionych rodziców lub opiekunów decyzji o niekorzystaniu z usług placówek opiekuńczych i dalszym osobistym sprawowaniu opieki, jednak nie dłużej niż do dnia 12 lipca 2020 r." – czytamy w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości