Podwyżki cen gazu dla gospodarstw domowych. PGNiG dostało zielone światło

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpień
Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpieńTVN24
wideo 2/7
TVN24Inflacja w Polsce. GUS podał dane za sierpień

Podwyżki cen gazu mają się zacząć od października 2021 roku. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny. Chodzi o odbiorców w gospodarstwach domowych. Z szacunków URE wynika, że w przypadku niektórych klientów nowa taryfa będzie oznaczała wzrost rachunków nawet o kilkanaście złotych miesięcznie.

Prezes URE zatwierdził w czwartek zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny za paliwo gazowe w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,4 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Cena gazu PGNiG dla gospodarstw domowych

Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian. Zmiana dotyczy odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych.

URE podał w komunikacie, że zmiana taryfy oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 6,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego Ls oraz o 6,9 proc. dla gazu zaazotowanego Lw.

Zmieniona taryfa będzie obowiązywać od 1 października do 31 grudnia 2021 roku.

Z wyliczeń URE dla statystycznego odbiorcy gazu w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, wynika, że płatność będzie wyższa o 3,4 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wzrośnie o 4,6 proc., czyli 4,48 zł miesięcznie.

Odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 złotych miesięcznie więcej, co oznacza wzrost płatności o 4,9 proc.

Wyliczenia UREURE

PGNiG - zmiana taryfy

Urząd wyjaśnił, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

"Po spadkach cen gazu na TGE w 2020 r., którym towarzyszyły spadki cen w taryfach PGNiG OD (do poziomu 8,543 gr/KWh), od początku bieżącego roku do teraz notowania gazu wzrosły - w zależności od instrumentu - o nawet 234 proc." - napisano w komunikacie.

"Zauważalny jest również znaczny wzrost cen gazu od lipca br. (tzn. od momentu zatwierdzenia drugiej zmiany taryfy w lipcu br.) do teraz. Przykładowo 14 września 2021 r. cena gazu dla kontraktu GAS_BASE_Q-4-21 wyniosła 311,71 zł/MWh, podczas gdy w lipcu 2021 r. cena ta wyniosła 174,7 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 78 proc." - dodano.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości