Przez opóźnienie konsumenci bez dodatkowej ochrony. "Przedsiębiorcy tego nie przestrzegają"

Źródło:
TVN24 Biznes
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentów
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentówUOKiK
wideo 2/4
Black Friday 2021. Prezes UOKiK o prawach konsumentówUOKiK

Rzekome wielkie rabaty z okazji Black Friday mogą okazać się jedynie chwytem marketingowym, a obniżki jedynie symboliczne. Przed sztucznym zawyżaniem cen i następnie ich obniżaniem, tak aby rabat atrakcyjnie wyglądał na sklepowej metce, miała chronić konsumentów unijna dyrektywa Omnibus. Mimo że powinna już obowiązywać na terenie całej Wspólnoty, to przepisy wciąż nie zostały wdrożone do polskiego porządku prawnego.

Od 28 maja w państwach członkowskich Unii Europejskiej powinna obowiązywać tzw. dyrektywa Omnibus. Powinna, bo mimo zaleceń unijnego ustawodawcy, niektóre państwa wciąż nie zaimplementowały przepisów do swojego porządku prawnego. Jednym z nich jest Polska. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw, który wprowadza dyrektywę, wpłynął do Sejmu dopiero w lipcu. Prace nad ustawą wciąż nie zostały zakończone. Sejm uchwalił ją pod koniec października. Ustawa wróci jeszcze jednak na salę plenarną, bo poprawki wprowadził do niej Senat.

Dyrektywa Omnibus ma wzmocnić ochronę konsumentów przed nieuczciwymi praktykami handlowymi. Unijne przepisy mają zapobiec między innymi sytuacji, w której sklep najpierw podwyższa ceny, by następnie je obniżyć do pierwotnego poziomu, reklamując takie działania jako atrakcyjne zniżki. Przedsiębiorcy mają być między innymi zobowiązani do ujawniania najniższej ceny danego towaru sprzed miesiąca.

- Ważne jest, aby na metce pojawiała się ta ostatnia cena. Póki co tego nie ma. To nie zostało wprowadzone w polskim prawodawstwie, przedsiębiorcy tego nie przestrzegają - wyjaśniała w rozmowie z TVN24 Biznes adwokatka Eliza Kuna.

Wcale nie martwe przepisy?

Zwróciła jednak uwagę, że wcale nie oznacza to, że konsument nie może powołać się na zapisy dyrektywy. Nie dotyczy to jednak relacji na linii konsument - przedsiębiorca. - Dyrektywa ma skutek bezpośrednio obowiązujący. Hipotetycznie, jeżeli jakiś konsument uznałby, że jego prawo zostało naruszone przez to, że ta dyrektywa nie została wprowadzona, to nawet może pozwać polskie państwo - powiedziała Eliza Kuna.

Jak dodała, "jeżeli jednostka poniesie szkodę wskutek braku terminowej implementacji dyrektywy, to co do zasady jest uprawniona do dochodzenia od państwa odszkodowania za naruszenie prawa wspólnotowego". - Jeżeli na przykład konsument będzie nieodpowiednio poinformowany o tych obniżkach i przez to wyda na bluzkę 200 złotych więcej niż wydałby, to hipotetycznie nie przysługuje mu roszczenie do tego przedsiębiorcy, tej sieci handlowej, ale do państwa. Gdyby państwo wprowadziło na czas dyrektywę to ta szkoda nie zostałaby poniesiona - oceniła.

Prawniczka zaznaczyła jednak, że przedsiębiorcy nie muszą stosować się jeszcze do wymagań na przykład dotyczących ujawniania najniższej ceny produktu sprzed miesiąca. - Nie ma na razie implementacji. Formalnie więc te przepisy nie obowiązują i przedsiębiorcy nie muszą się do tego stosować - powiedziała.

Co zmieni się dla konsumenta?

Eliza Kuna wymieniła również najważniejsze zmiany dla konsumentów, które wprowadzi dyrektywa. - Trzeba będzie informować, kto jest podmiotem sprzedającym. Platformy internetowe, portale aukcyjne muszą informować, czy osoba trzecia sprzedająca towary jest konsumentem czy przedsiębiorcą. Inna jest nasza sytuacja, gdy kupujemy używany przedmiot od jakiegoś zwykłego obywatela gdzieś na drugim końcu Polski, a inna sytuacja, gdy kupujemy od przedsiębiorcy. Mamy inne prawa co do rękojmi, gwarancji i tak dalej - zwróciła uwagę.

- Mamy być też informowani o tak zwanym plasowaniu w internecie, czyli mamy być informowani o tym, czy w danej wyszukiwarce czy na danej stronie internetowej są stosowane praktyki rynkowe polegające na podawaniu w wynikach wyszukiwania produktu w pierwszej kolejności za opłatą. Wpisujemy na przykład nazwę pewnych perfum i pojawia się nam dziesięć ofert, ale okazuje się, że są to oferty opłacone i tak naprawdę nie są to najtańsze ani najlepsze oferty, ale oferty opłacone. Teraz trzeba będzie informować, że są to produkty wyświetlane na zasadzie plasowania - mówiła.

Dyrektywa ma też skończyć praktykę nieuczciwego zawyżania cen. - Oprócz informacji o obecnej cenie i obniżce trzeba będzie również powiadomić o najniższej cenie towaru, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem tej obniżki. Chodzi o to, aby nie było sytuacji, w której w październiku towar kosztował sto złotych, pierwszego listopada on kosztuje 180 złotych i potem na Black Friday obniża się cenę na 120 złotych. Nam się wydaje, że to jest wielka promocja, ale de facto płacimy więcej niż byśmy zapłacili w październiku - powiedziała.

Przedsiębiorcy, którzy nie zastosują się do przepisów po zakończeniu procesu legislacyjnego w Polsce będą musieli liczyć się z karami. - Zapisana w ustawie jest kara 20 tysięcy złotych przez Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej. To jest podstawowa kara w trybie administracyjnym. Jednak oczywiście, jeżeli ktoś zgłosiłby taką sprawę do UOKiK i prezes UOKiK widziałby podstawę do wszczęcia procedury i dopatrzyłby się naruszenia przez przedsiębiorcę zbiorowych interesów konsumentów, konsekwencją takiego naruszenia może być większa kara. To może być nawet do 10 procent obrotu przedsiębiorcy, ale to taki bardzo skrajny przypadek - mówiła.

Uwaga na zwroty

Eliza Kuna mówiła również o tym, na co zwracać uwagę podczas tegorocznych promocji z okazji Black Friday. - Musimy zwracać uwagę na zwrot produktu. Nam się wydaje, że on jest bezwarunkowy, ale tak naprawdę ustawodawca nie przewiduje standardowo prawa zwrotu. Prawo zwrotu nie wynika z ogólnie obowiązujących przepisów, ale z regulaminu sklepu, czyli z dodatkowej preferencji, którą przedsiębiorca daje konsumentowi. Często w regulaminie jest zapisane, że niektóre produkty, na przykład przecenione zwrotom nie podlegają - mówiła.

Zwróciła uwagę, że inaczej jest w przypadku sklepów internetowych. W przypadku takich zakupów konsument ma 14 dni na odstąpienie od umowy, co zapisano w ustawie. - Zwracajmy więc uwagę na zwroty - zaleciła.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Rząd poprze obywatelski projekt w sprawie renty wdowiej - przekazali podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk i ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Koszt tego rozwiązania w pierwszym roku ma wynieść cztery miliardy złotych.

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Renta wdowia. Jest stanowisko rządu

Źródło:
PAP

Sejmowa komisja regulaminowa pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef kancelarii Jacek Cichocki podał, że przewidziano w nim między innymi wzrost zarobków pracowników oraz posłów.

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Sejmowa komisja pozytywnie o budżecie Kancelarii Sejmu. Ma być podwyżka dla pracowników i posłów

Źródło:
PAP

Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęto poprawki, zgodnie z którymi to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (big techami).

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Wiceminister: prezes UKE wyznaczony do prowadzenia rozmów mediów z big techami

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 180 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 23 lipca 2024 roku.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Sejmowa komisja do spraw petycji przekazała treść petycji o zakazie fajerwerków komisjom rolnictwa i polityki regionalnej, które zajmują się projektem ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chce, aby wnioski w petycji zostały uwzględnione w ich pracach.

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Petycja o zakazie używania fajerwerków przekazana do komisji sejmowych    

Źródło:
PAP

Wieczorem 25 lipca nie będzie działać rządowa aplikacja mObywatel 2.0 - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC). Wyjaśniło, że przerwa będzie miała związek z pracami technicznymi.

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Nie będzie działać rządowa aplikacja. Komunikat ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl

Microsoft nie zgłaszał żadnych problemów ani przed, ani po awarii systemu - przekazała Komisja Europejska (KE) w odpowiedzi na twierdzenia amerykańskiego giganta, że za usterkę odpowiada Unia Europejska. Bruksela podkreśliła przy tym, że awaria wystąpiła na całym świecie, nie tylko w UE.

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Bruksela o globalnej awarii: Microsoft nie zgłaszał wcześniej problemów

Źródło:
PAP

Atak hakerski od poniedziałku wieczorem utrudnia działanie lotniska w Splicie na południu Chorwacji. Cyberprzestępcy zażądali okupu za przywrócenie do niego dostępu - podały władze portu lotniczego, przy czym odrzuciły możliwość negocjacji oraz przekazania pieniędzy.

Kłopoty podróżnych po ataku hakerskim na chorwackie lotnisko. Pojawiło się żądanie

Kłopoty podróżnych po ataku hakerskim na chorwackie lotnisko. Pojawiło się żądanie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zaproponował zdjęcie z wtorkowego porządku obrad rządu punktu dotyczącego propozycji zniesienia obowiązkowej konfiskaty pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Szef rządu wyjaśnił, że do końca wakacji czeka na raport w tej sprawie.

Co ze zniesieniem obowiązkowej konfiskaty auta pijanym kierowcom? Premier Donald Tusk wyjaśnia

Co ze zniesieniem obowiązkowej konfiskaty auta pijanym kierowcom? Premier Donald Tusk wyjaśnia

Źródło:
PAP

Stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 4,9 procenta wobec 5 procent miesiąc wcześniej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jednak mogą niepokoić dane dotyczące zgłoszonej liczby zwolnień grupowych.

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Rekordowo niskie bezrobocie w czerwcu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do sprzedaży wprowadzono pierwszą w historii niewidomą Barbie. Producent chce w ten sposób uczynić swoje portfolio bardziej inkluzywnym. By nadać lalce odpowiedni wygląd i zainteresować nią dzieci z niepełnosprawnością wzroku, w proces powstania lalki zaangażowano organizację American Foundation for the Blind. 

Pierwsza niewidoma Barbie. "Jest czymś znacznie więcej niż tylko lalką"

Pierwsza niewidoma Barbie. "Jest czymś znacznie więcej niż tylko lalką"

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Udział w konkursie na Facebooku i przekazanie swoich danych osobowych oraz informacji o karcie płatniczej może skończyć się wyjątkowo boleśnie. Eksperci z firmy CyberRescue ostrzegają przed coraz częstszym oszustwem "na Snoop Dogga", czy na inne znane osoby, które mają zachęcić do wzięcia udziału w rzekomym konkursie. "Wcale nie czeka nas nagroda, a przykra niespodzianka" - wyjaśniają.

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

"Znany raper napisał do Ciebie na Messengerze?" Oszustwo na legendę hip-hopu

Źródło:
tvn24.pl

Tesla od przyszłego roku zacznie produkować i wykorzystywać roboty humanoidalne - podał portal stacji BBC. Elon Musk, szef Tesli, przekazał na platformie X, że roboty będą w pierwszej kolejności używane przez Teslę, która zacznie je sprzedawać w 2026 roku.

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Roboty do "niebezpiecznych zadań" w firmie miliardera

Źródło:
BBC

Wakacje, ku uciesze dzieci, to czas wolny od szkoły. Dorośli często mają z tego powodu mniej powodów do radości, gdyż muszą przez te dwa miesiące zapewnić dzieciom opiekę. A, jak podaje BIG InfoMonitor, średni koszt letnich zajęć dla dzieci to kwota rzędu 1 421 złotych. Z kolei za kolonie trzeba zapłacić nawet do 5 tysięcy złotych.

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Obozy, kolonie i półkolonie. Ile kosztują wakacje dla dzieci w 2024 roku?

Źródło:
PAP

- To nie jest najlepsze rozwiązanie, które dzisiaj moglibyśmy mieć, bo od tego nie będzie większej podaży mieszkań - powiedział na konferencji Szymon Hołownia, marszałek Sejmu i lider Polski 2050 odnosząc się do projektu #naStart. Z kolei Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej twierdzi w opinii do projektu, że wejście #naStart "może doprowadzić do niewspółmiernego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym w krótkim okresie".

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Hołownia o programie mieszkaniowym: Kredytu zero procent nie poprzemy

Źródło:
tvn24.pl,PAP

W zasobach spółdzielni jest obecnie około czterech milionów takich mieszkań - poinformował "Dziennik Gazeta Prawna" wskazując, że niektóre spółdzielnie mieszkaniowe w Polsce wciąż nie mają tytułu prawnego do gruntów, na których stoją ich osiedla. Przekazał, że dziś na posiedzeniu parlamentarnym zespołu ds. spółdzielczości mieszkaniowej spróbują znaleźć sposób na rozwiązanie problemu.

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Ten problem z mieszkaniami mają miliony Polaków

Źródło:
PAP

Ufam, że ta sprawa zostanie w odpowiedni sposób potraktowana i rozstrzygnięta przez ustawodawcę - powiedział profesor Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich, w programie "Jeden na jeden". We wtorek senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu ponownie pochyli się nad nowelizacją prawa autorskiego i apelem mediów o uwzględnienie ich postulatów.

Rzecznik Praw Obywatelskich: wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich: wolność prasy to dziennikarze i ich uprawnienia

Źródło:
TVN24, PAP

Sesja na Wall Street w poniedziałek została zamknęła się ze wzrostami głównych indeksów. S&P 500 osiągnął najlepszy wynik od początku czerwca. Inwestorzy ze spokojem przyjęli niedzielną decyzję prezydenta USA Joe Bidena o rezygnacji z ponownego kandydowania na ten urząd, jednak - jak wskazują analitycy - decyzja ta zwiększa niepewność na rynkach.

Odbicie na Wall Street

Odbicie na Wall Street

Źródło:
PAP

Rozszerzenie sieci dróg objętych elektronicznym systemem poboru opłat zakładają założenia projektu, które opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Dodano, że chodzi o autostrady i drogi ekspresowe oddane do użytku po 2017 roku.

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

System poboru opłat ma objąć autostrady i ekspresówki oddane po 2017 roku. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

Zyski Ryanaira obniżył się o prawie połowę w drugim kwartale 2024 roku, ponieważ ceny biletów spadły o 15 procent rok do roku. Zwiększa to obawy o słabe lato dla europejskich linii lotniczych w miarę wygasania boomu po pandemii COVID-19 - wskazał Reuters.

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Zysk Ryanaira gwałtownie spada z powodu niższych cen biletów. Akcje na dużym minusie

Źródło:
Reuters, "Guardian"

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Dodatkowe 20 milionów złotych przeznaczone na program "Podróże z klasą" wyczerpano w cztery minuty - przekazał resort edukacji. MEN podał także, że zarejestrowano 752 nowe wnioski, a łącznie na program w tej edycji zostanie przeznaczone 80 milionów złotych.

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

"Podróże z klasą". Dodatkowe środki wyczerpano w cztery minuty

Źródło:
PAP

Produkcja budowlano-montażowa w czerwcu spadła o 8,9 procent rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 5 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści oceniają, że spadek aktywności budownictwa to między innymi efekt cyklicznego przestoju w inwestycjach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Słabe dane z budowlanki. "Sektor w fazie recesji"

Źródło:
PAP

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP