Banki narzekają, że jest trudno. Ale oczekują poprawy koniunktury

TVN24 Biznes

ShutterstockW lutym br. wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym wyniósł 19,8 pkt.

W lutym br. wskaźnik Pengab, obrazujący koniunkturę w sektorze bankowym wyniósł 19,8 pkt, co oznacza spadek o 2,5 pkt w ujęciu miesięcznym i o 7,8 pkt licząc rok do roku - podały we wtorek Związek Banków Polskich oraz TNS Polska.

Jak wskazał Marcin Idzik z TNS Polska, wśród bankowców dominują opinie o utrzymaniu dotychczasowej dynamiki na podstawowych rynkach. Z kolei w najbliższych miesiącach przewidują oni wzrost aktywności klientów, w szczególności na rynku kredytowym. - Środowisko bankowe podtrzymuje umiarkowany optymizm wobec poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych w najbliższym półroczu - dodał Idzik.

Gdzie lepiej?

Środowisko bankowe podtrzymuje umiarkowany optymizm wobec poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych w najbliższym półroczu. Marcin Idzik, TNS Polska

"Powyższa tendencja nie dotyczy rynku kredytów mieszkaniowych, w przypadku którego kierunek zmian obu wskaźników jest wzrostowy. Jeśli chodzi o rynek kredytów samochodowych sytuacja w ciągu miesiąca nie uległa większym zmianom" - napisano.

W badaniu dodano, że również na ryku kredytów dla podmiotów gospodarczych obserwowane przez bankowców w lutym zmiany stanowią "kontynuację kierunków dających się uchwycić w styczniu – obniżeniu salda ocen towarzyszy wzrost salda prognoz i dotyczy to zarówno rynku kredytów inwestycyjnych, jak i obrotowych".

Depozyty

Z kolei na rynku depozytów dla klientów indywidualnych w porównaniu ze styczniem autorzy badania zaobserwowali spadek wskaźnika oceny bieżącej sytuacji, jak i wskaźnika prognozy w perspektywie trzymiesięcznej.

"Na poziomie wskaźnika rynku depozytowego przedsiębiorców zmiany odnotowane w lutym nie przekraczają 1 pkt proc., natomiast nie oznacza to, że sytuację na poszczególnych rynkach depozytowych ocenia się i prognozuje tak samo jak przed miesiącem: saldo ocen rynku depozytów bieżących obniżyło się o 12 pkt proc., zaś prognozy dla rynku depozytów terminowych dla przedsiębiorców – o 5 pkt proc. w porównaniu ze styczniem" - czytamy w podsumowaniu badania.

Wskazano w nim, że prognozy bankowców w perspektywie sześciomiesięcznej pogorszyły się w odniesieniu do rynku depozytów – zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla przedsiębiorców. "Jeśli chodzi o rynek kredytowy, kierunek zmian jest różny dla różnych obszarów – wzrost wskaźnika prognoz odnotowujemy w przypadku kredytów mieszkaniowych i inwestycyjnych, zaś spadek – w obszarze kredytów konsumpcyjnych i obrotowych" - napisali autorzy badania.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock