500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Od kiedy można składać wnioski?

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP
Paweł Borys o 500 plus i dodatkach dla emerytów (wypowiedź z listopada 2022 roku)
Paweł Borys o 500 plus i dodatkach dla emerytów (wypowiedź z listopada 2022 roku)TVN24
wideo 2/5
TVN24Paweł Borys o 500 plus i dodatkach dla emerytów

Od 1 lutego można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy - przypomniała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń.

Od lutego rusza nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. - Przypominam, że już od najbliższej środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zachęcam wszystkich rodziców, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń – podkreśliła minister Marlena Maląg.

500 plus - od kiedy można składać wniosek?

Rodzice mają do dyspozycji trzy kanały wnioskowania: portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, bankowość elektroniczną i PUE ZUS. Wnioski będzie można złożyć także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

- Program Rodzina 500 Plus, obchodzi w tym roku swoje siódme urodziny. Każdego miesiąca świadczenie obejmuje blisko 7 milionów dzieci. Od początku funkcjonowania programu do rodzin trafiło już ponad 220 miliardów złotych. To potężne wsparcie finansowe - zaznaczyła minister.

Jak wskazała, rząd systemowo wspiera rodziny, kontynuując nie tylko dotychczas realizowane programy takie jak 500 plus czy Dobry Start, ale wprowadza też nowe narzędzia pomocowe.

- W ubiegłym roku ruszył Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a kilka dni temu ogłosiliśmy nową odsłonę programu Maluch Plus z dużo większym budżetem - 5,5 miliarda złotych. W odróżnieniu do naszych poprzedników troszczymy się o wszystkie rodziny w Polsce - dodała minister Maląg.

500 plus - dla kogo?

500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

O świadczenie mogą się starać zamieszkali w Polsce obywatele UE, a także pozostali cudzoziemcy, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie przysługuje również Ukraińcom, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości