Rekordowa liczba nowych mieszkań od deweloperów

Nieruchomości

Kredyty na nowo: sześć miesięcy na sprzedaż mieszkaniaTVN24 BiS
wideo 2/5

W ciągu ostatniego roku oddano do użytku ponad 80 tys. nowych mieszkań, o 17,2 proc. więcej niż w poprzednich 12 miesiącach - wynika z analizy Marcina Krasonia, eksperta Home Broker.

Deweloperzy oddali do użytkowania w ostatnim roku 80 tys. 97 lokali (kwiecień 2016 – marzec 2017). "W tym samym okresie uzyskali 118 tys. 484 pozwolenia na budowę kolejnych" - powiedział Krasoń.

Dużo pozwoleń

Analityk przypomina, że to "jest wartość najwyższa od wiosny 2008 roku, kiedy to pozwoleń było 119,5 tys., czyli zaledwie o tysiąc sztuk więcej". Dodaje, że w porównaniu rok do roku, pozwoleń wydano ponad 20 proc. więcej.

W ostatnim roku działający na polskim rynku deweloperzy rozpoczęli budowę 92,2 tys. mieszkań. - Biorąc pod uwagę 12-miesięczne okresy (takie podejście pozwala zminimalizować wpływ sezonowości na statystykę), jest to wartość najwyższa w historii - zaznacza analityk Home Broker.

Jak w tym roku?

Krasoń uważa, że rok 2017 może być równie dobry, jak poprzedni. - W samym tylko marcu tego roku deweloperzy rozpoczęli 9 tys. 314 nowych budów, oddali do użytkowania 6 tys. 621 lokali i uzyskali 11 tys. 940 pozwoleń na budowę kolejnych - przytacza w analizie opracowanej na podstawie danych GUS.

Jego zdaniem zagrożeniem dla liczby budowanych mieszkań może być wzrost rekordowo niskich stóp procentowych. - W Warszawie 60-70 proc. nowych mieszkań jest kupowanych za gotówkę. Jeżeli oprocentowanie w bankach wzrośnie, ludzie zostawią pieniądze na lokatach i ruch na rynku nieruchomości ustabilizuje się - powiedział.

Co z Mieszkaniem plus?

Krasoń dodał, że program Mieszkanie plus nie spowoduje dużych zmian na rynku nowych mieszkań deweloperskich. - Ludzi, do których skierowany jest program Mieszkanie plus, w większości nie stać na zakup mieszkania za gotówkę - wyjaśnił.

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), którego jedną ze składowych jest program Mieszkanie plus, rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem Mieszkanie plus powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za m kw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za m kw.

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, skarbu państwa i spółek z jego udziałem, oraz inwestorów prywatnych.

Jak czytamy na stronie BGK Nieruchomości S.A., jest on spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków.

Obecnie BGKN ma do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus, ale ta kwota może docelowo zwiększyć się nawet do kilkudziesięciu miliardów złotych.

Zobacz. Rząd inicjuje program Mieszkanie plus. W 17 miastach rusza pilotażowy program budowy mieszkań (wideo z 12.10.2016)

Autor: gry / Źródło: PAP, tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock