Nieruchomości

Pralka w kuchni jak przestępstwo. Absurdalne przepisy do zmiany

Nieruchomości

Pierzesz? Mimochodem zanieczyszczasz środowisko
TVN24BiS /Pierzesz? Mimochodem zanieczyszczasz środowisko

Zamontowanie pralki w kuchni jest niezgodne z prawem - wynika obowiązujących przepisów. Ten i podobne absurdy mają niebawem zniknąć, bo resort infrastruktury szykuje zmiany w prawie.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nową wersję projektu nowelizacji rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

"Ze względu na docierające do MIB głosy wielu środowisk oraz mając na względzie liczbę wpływających wniosków o odstępstwa od przepisów techniczno – budowlanych, podjęto prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" - informuje w korespondencji z tvn24bis.pl resort infrastruktury.

Jak dodaje, rozporządzenie jest na etapie uzgodnień międzyresortowych, w ramach których zostanie przeprowadzona konferencja uzgodnieniowa w zakresie uwag zgłoszonych przez poszczególne resorty.

Co się zmieni?

Resort chce w ten sposób unowocześnić przepisy techniczno-budowalne i dopasować je do realiów, a przy okazji pozbyć się wielu absurdów. Jednym z nich jest właśnie wspomniana pralka w kuchni.

"W zakresie tematyki związanej z wyposażeniem mieszkań, wprowadzono zmiany mające na celu zwiększenie swobody projektanta, co pozwoli na dostosowanie mieszkań do indywidualnych potrzeb inwestora. W nowelizacji rozporządzenia usunięto więc konieczność przewidzenia w łazience miejsca zainstalowania automatycznej pralki domowej, a także usytuowania pojemnika na brudną bieliznę. Od czasu, kiedy powstał niniejszy przepis, sposób korzystania z pralek zmienił się. Pralki często umieszczane są w wydzielonych pomieszczeniach specjalnie do tego przeznaczonych, niekoniecznie w łazience, dlatego też wprowadzono regulację ogólną, mówiącą, że w mieszkaniu należy przewidzieć miejsce umożliwiające zainstalowanie automatycznej pralki domowej – do właściciela mieszkania będzie należała decyzja, gdzie pralka będzie umieszczona" - poinformowało tvn24bis.pl Ministerstwo.

Z obecnie obowiązującego rozporządzenia ma zniknąć też przepis przewidujący, że kuchnia i wnęka kuchenna powinny być wyposażone w trzon kuchenny, zlewozmywak lub zlew, a także posiadać układ umożliwiający zainstalowanie chłodziarki oraz zaprojektowanie miejsce pracy. Z przepisów zniknie też pojęcie wnęki kuchennej i zastąpi je aneks kuchenny, który będzie mógł być zarówno częścią przedpokoju, jak i pokoju.

Oznacza to, że po zmianach w kawalerce będzie można zaprojektować aneks kuchenny połączony z pokojem. Tutaj warunkiem będzie zainstalowanie co najmniej wentylacji grawitacyjnej oraz kuchni elektrycznej.

Samochody pod oknami

Projekt nowelizacji zakłada też zmianę dotyczącą tworzenia miejsc parkingowych pod oknami jednorodzinnego domu. W tym przypadku nie trzeba będzie zachowywać odpowiedniej odległości od okien. Zmiana dotyczy też utworzenia drugiego miejsca parkingowego. Dziś, aby to zrobić trzeba uzyskać zgodę na odstępstwo od warunków technicznych.

Jak czytamy w projekcie zachowanie odległości "nie jest wymagane w przypadku parkingów niezadaszonych składających się z jednego albo dwóch stanowisk postojowych dla samochodów osobowych przypadających na jeden lokal mieszkalny w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zlokalizowanych przy tym budynku".

Przepis został tak skonstruowany, by w przypadku osiedla domów bliźniaczych czy szeregowych na jednej działce parking nie był tylko przy jednym budynku. Ponadto zwiększono szerokość miejsca postojowego dla samochodu osobowego z 2,3 m do 2,5 m.

Termin wejścia w życie

Jak poinformowało tvn24bis.pl "trudno określić termin ogłoszenia nowelizacji rozporządzenia. Zgodnie z przepisem końcowym vacatio legis wynosi 90 dni. Projekt po uzgodnieniach międzyresortowych wymaga rozpatrzenia przez komisję prawniczą i skierowania do notyfikacji"

Wyznaczony przez Komisję Europejską obowiązkowy okres wstrzymania procedury legislacyjnej – tzw. standstill – dla notyfikacji wynosi trzy miesiące. W przypadku zgłoszenia uwagi szczegółowej przez państwa członkowskie Unii Europejskiej lub Komisję Europejską, okres ten zostaje wydłużony o kolejne trzy miesiące - przypomina ministerstwo.

Polski projekt zdobył nagrodę Wallpaper Design Award 2017. Zobacz materiał wideo:

"Dom w symbiozie z naturą". Polski projekt zdobył nagrodę Wallpaper Design Award 2017
"Dom w symbiozie z naturą". Polski projekt zdobył nagrodę Wallpaper Design Award 2017TVN24 BiS

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości