Mieszkania w przyszłym roku będą tańsze? Agencja prognozuje

Nieruchomości

ShutterstockOd 1 stycznia 2017 r. kredytobiorca musi wnieść 20-proc. wkład własny do kredytu

Wyższy wkład własny, programy: Mieszkanie plus i Mieszkanie dla Młodych - oto trzy czynniki, które, zdaniem agencji nieruchomości Metrohouse, mogą kształtować popyt na mieszkania w 2017 r.

"Zgodnie z kolejnym etapem wprowadzania zasad Rekomendacji S od 1 stycznia 2017 r. kredytobiorca musi wnieść 20-proc. wkład własny do kredytu" - czytamy w raporcie przygotowanym przez agencję nieruchomości Metrohouse.

Popyt się nie zmniejszy

Agencja wyliczyła, że przy zakupie dwupokojowego mieszkania w Warszawie o wartości 300 tys. zł wkład własny sięgnie aż 60 tys. zł. W jej ocenie, nadal więc wiele banków pozostanie przy dotychczasowym, akceptowanym przez KNF, wariancie, w którym obligatoryjna wpłata wynosi 10 proc. wkładu własnego, a brakująca kwota będzie objęta ubezpieczeniem. "Nowe regulacje związane z Rekomendacją S nie powinny więc ograniczać dostępu do kredytów, a tym samym zmniejszać popytu na mieszkania" - zaznaczono w raporcie. Kolejnym czynnikiem, który będzie kształtować popyt na mieszkania w przyszłym roku, jest program Mieszkanie plus. W raporcie podkreślono, że zgodnie z informacjami, które docierają od podmiotów koordynujących prace nad tym programem, jest to projekt długofalowy, który w dłuższej perspektywie ma poprawić standard substancji mieszkaniowej w Polsce i zmniejszyć niedobór mieszkań na rynku. - Beneficjentami programu mają być osoby, które nie mogą liczyć na kredyt mieszkaniowy z uwagi na niewystarczające dochody, a których dochody są na takim poziomie, że wyklucza je to z możliwości ubiegania się o mieszkanie komunalne - stwierdził, cytowany w raporcie, dyrektor w sieci biur nieruchomości Metrohouse Marcin Jańczuk. - Nie można więc wnioskować, że są to potencjalni nabywcy mieszkań na wolnym rynku, więc działania mające na celu wsparcie ich w dążeniu do własnego M nie przełożą się, przynajmniej w początkowej fazie realizacji programu, do osłabienia popytu na mieszkania - wskazał.

Wybiorą tani wynajem?

Zaznaczył przy tym, że nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której część, z potencjalnie zainteresowanych zakupem, klientów wstrzyma się z poszukiwaniem mieszkania, mając na względzie możliwość "wynajmu od państwa". - Takie tendencje będą widoczne lokalnie, w miejscach gdzie program rzeczywiście zacznie być realizowany. W skali całego kraju nie będzie mieć to znaczenia dla kształtowania się popytu na rynku nieruchomości - dodał. W raporcie podkreślono, że - jeśli chodzi o program Mieszkanie dla Młodych - już w 2016 r. wykorzystano połowę z przygotowanych środków na dopłaty w 2017 r. O drugą część z całej kwoty 730 mln złotych batalia rozpocznie się już na początku 2017 r. - dodano. W najśmielszych scenariuszach środków na dopłaty starczy na kilka tygodni. Pozostaną więc tylko starania o dopłaty na 2018 r., które z pewnością skończą się także po kilku miesiącach - wyjaśnił Jańczuk, dodając, że "BGK będzie miał prawo wstrzymać przyjmowanie wniosków, jeśli limit na 2018 r. zostanie wykorzystany w tym roku w 50 proc.". Zwrócił uwagę, że dla rynku deweloperskiego, uprzywilejowanego pod względem limitów w stosunku do rynku wtórnego, MdM jest kołem zamachowym i będzie nim jeszcze w 2017 r. Dopiero brak wsparcia państwa przy zakupie mieszkania może pokazać prawdziwe oblicze rynku, ale o tym przekonamy się po zakończeniu MdM-u - podsumowano.

Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze klucze:

Minister o Mieszkanie plus: około połowy 2019 roku pierwsze kluczetvn24

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock