Ważny obowiązek dla właścicieli domów. "Tylko w ciągu 14 dni przybyło pół miliona wpisów"

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku
Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku TVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego: w dni smogowe nie wolno rekreacyjnie palić w kominku

Trwa składanie oświadczeń do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Do tej pory wpłynęło ponad 1,5 miliona deklaracji - poinformował Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Za niezłożenie dokumentów w wyznaczonym terminie można zostać ukaranym grzywną.

Właściciele budynków mają czas na złożenie deklaracji do 1 lipca 2022 roku. To jednak dotyczy tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca 2021 roku. Jeśli dom ma nowe źródło ogrzewania i zostało ono zainstalowane i uruchomione po tej dacie, to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Urząd poinformował we wpisie na Twitterze, że tylko w ciągu 14 dni przybyło pół miliona deklaracji. Łączna liczba przekroczyła zaś 1,5 miliona. Dla porównania jeszcze pod koniec grudnia 2021 roku złożonych było 672 609 deklaracji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków - deklaracja

Obowiązek złożenia deklaracji przez właścicieli i zarządców budynków do CEEB dotyczy źródeł ciepła nieprzekraczających 1 megawata. W tym przypadku chodzi np. o przydomowe kotłownie opalane węglem, gazem. Jeśli budynek jest ogrzewany za pomocą OZE - np. pompy ciepła, to również trzeba będzie to zgłosić. Dotyczy to również sytuacji, kiedy energia do budynku dostarczana jest za pośrednictwem sieci ciepłowniczej.

Deklaracje można złożyć w dwóch formach: elektronicznej i papierowej. W tym pierwszym przypadku wniosek należy złożyć za pośrednictwem strony zone.gunb.gov.pl oraz posiadać profil zaufany bądź elektroniczny dowód osobisty. W przypadku papierowej formy trzeba go złożyć do właściwego urzędu (miasta/gminy) ze względu na lokalizację naszego budynku. Następnie urzędnik uwierzytelni wniosek i wprowadzi odpowiednią informację do CEEB.

Zgłoszenia muszą złożyć właściciele domów jednorodzinnych, zarządcy budynków wielolokalowych (np. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe) oraz właściciele czy zarządcy lokali usługowych, handlowych.

CEEB - kara za niezłożenie deklaracji w terminie

Pełniąca obowiązki główna inspektor nadzoru budowlanego Dorota Cabańska przypominała niedawno, że za niezłożenie w wyznaczonym terminie deklaracji do ewidencji, można zostać ukaranym grzywną.

- Za brak deklaracji grozi grzywna w wysokości do 500 złotych, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może wynieść ona nawet do 5 tysięcy złotych. Dlatego zachęcamy, aby nie odkładać tego obowiązku na później, złożyć deklarację jak najszybciej i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji - apelowała Cabańska w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości