W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat będziemy komentować wyniki wyborów na Ukrainie. Opowiemy także o sprzeciwie kanclerz Niemiec Angeli Merkel wobec antyimigracyjnej polityki brytyjskiego premiera Davida Camerona.
Naszych gości zapytamy, jaka przyszłość czeka Ukrainę po tym, jak wybory w parlamentarne w tym kraju wygrał prezydencki Blok Petra Poroszenki. Według wyników badania exit polls uzyskał on 23 proc. głosów.
Zwycięstwo demokracji
Tuż za blokiem Poroszenki uplasował się Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.), a trzecie miejsce zajęła Samopomicz (Samopomoc) mera Lwowa Andrija Sadowego (13,2 proc.).
Do Rady Najwyższej dostało się też ugrupowanie politycznych sojuszników zbiegłego w lutym z kraju b. prezydenta Wiktora Janukowycza; Blok Opozycyjny zdobył 7,6 proc. poparcia i zajął czwarte miejsce. Kolejne miejsca zajęły: Radykalna Partia Ołeha Laszki (6,4 proc.), nacjonalistyczna Swoboda (6,3 proc.) oraz Batkiwszczyna b. premier Julii Tymoszenko (5,6 proc.).
Merkel nie chce manipulować
Kanclerz Niemiec Angela Merkel wypowiedziała się w niedzielę na łamach niedzielnego wydania brytyjskiej gazety "Times" przeciwko planom premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, które mają na celu ograniczenie napływu imigrantów z biedniejszych krajów UE. - Niemcy nie będą manipulować fundamentalnymi zasadami swobody przemieszczania się osób w UE - powiedziała Merkel.
Cameron jest zdania, że liczba obcokrajowców, którzy mogą na dłuższy czas przyjechać do danego kraju, powinna być regulowana przez rząd w zależności od potrzeb państwa. Brytyjski premier uważa, że swobodny przepływ osób w UE powinien odbywać się tylko pomiędzy krajami o takim samym poziomie gospodarczym. Dla imigrantów bez kwalifikacji z państw biedniejszych powinny jego zdaniem obowiązywać kontyngenty.
Niskie płace, duży stres
Na naszej antenie skomentujemy także wyniki raportu OECD, według którego Polska znajduje się w ogonie krajów UE pod względem jakości miejsc pracy. OECD punktuje niską jakość pracy w naszym kraju: duży stres, niskie płace, brak istotnego zabezpieczenia na wypadek bezrobocia oraz wysokie ryzyko utraty pracy.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat