ZUS nie może zawiesić wypłaty świadczeń Polakom mieszkającym za granicą - uznał rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zdaniem generalnego rzecznika Trybunału Miguela Poiares Maduro, polskie przepisy są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. - Polska ustawa wprowadza odmienne traktowanie obywateli polskich będących ofiarami deportacji, mających miejsce zamieszkania w Polsce i tych, którzy skorzystali ze swobody przemieszczania się i osiedlili się w innym kraju członkowskim - napisał rzecznik w opinii dla sędziów Trybunału.
Polska ustawa wprowadza odmienne traktowanie obywateli polskich będących ofiarami deportacji, mających miejsce zamieszkania w Polsce i tych, którzy skorzystali ze swobody przemieszczania się i osiedlili się w innym kraju członkowskim Trybunał, renty
- Tym samym stanowi ono tym samym ograniczenie swobód przyznanych każdemu obywatelowi Unii - ocenił.
Rzecznik zaznaczył, że nic nie różni obywatela polskiego, który jest ofiarą deportacji reżimu sowieckiego i który mieszkania na terytorium Polski, i innego obywatela polskiego będącego ofiarą takiej deportacji, który mieszka w innym państwie członkowskim UE.
Polska sprawa
Rzecznik odniósł się do prośby Sądu Okręgowego w Koszalinie, który zwrócił się do Trybunału o zbadanie, czy polskie przepisy uzależniające wypłatę renty inwalidom wojennym od zamieszkiwania w Polsce, są zgodne z zagwarantowaną w unijnym traktacie zasadą swobodnego przepływu osób w UE.
Z kolei polski sąd rozpatrywał sprawę renty inwalidzkiej z tytułu uszczerbku na zdrowiu doznanego w miejscach odosobnienia w okresie deportacji, jaką dostawała pani Halina Nerkowska, od 1985 roku mieszkająca w Niemczech. W 2002 roku ZUS zawiesił wypłacanie jej renty, tłumacząc, że rencistka mieszka poza granicami Polski.
- W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej fakt zamieszkiwania w Niemczech nie może stanowić okoliczności przesądzającej o odmowie wypłaty renty - uważa sama Nerkowska.
Opinia rzecznika generalnego nie wiąże Trybunału, ale praktyka wskazuje, że w większości przypadków sędziowie podzielają jego argumenty. Ostatecznego rozstrzygnięcia Trybunału można się spodziewać w ciągu kilku miesięcy.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl