Za zakupy w sieci płacimy kartą

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Polacy coraz częściej kupują w internecie

Zakupy przenoszą się do internetu, a coraz częściej płacimy za nie kartami. W 2007 r. w ten sposób opłacono prawie 2 mln transakcji, czyli o 158 proc. więcej niż rok wcześniej. Ich wartość wyniosła w ubiegłym roku 488 mln zł i była wyższa o 169 proc. - wynika z raportu Money.pl i eCard SA.

Z badań wynika, że przede wszystkim wykorzystujemy karty płatnicze przy drobnych zakupach. W ubiegłym roku średnia wartość tych transakcji wynosiła 248 zł, a rok wcześniej kwota ta była o 10 zł mniejsza. Jednak - jak podkreślili autorzy raportu - to znacznie mniej niż w latach wcześniejszych, kiedy średnia płatność kartą w sieci w 2005 r. wynosiła 322 zł, czy 404 zł w roku poprzednim.

Najczęściej kartami płacimy za telekomunikację

Najczęściej sięgamy po karty płacąc za usługi telekomunikacyjne, oprogramowanie komputerowe czy też dostęp do usług internetowych. Tego typu transakcje stanowią 22 proc. wszystkich internetowych płatności kartą karty, money, ecard

- Najczęściej sięgamy po karty płacąc za usługi telekomunikacyjne, oprogramowanie komputerowe, czy też dostęp do usług internetowych. Tego typu transakcje stanowią 22 proc. wszystkich internetowych płatności kartą - czytamy w raporcie. Druga w kolejności jest turystyka. Płatności za wycieczki, bilety lotnicze czy rezerwacje hotelowe to 17 proc. wszystkich transakcji w sieci. Dalsze miejsca zajmują płatności za ubezpieczenia i usługi finansowe, książki, prasę czy płyty.

Więcej kupujących w sieci

Zdaniem twórców analizy, w 2007 r. znacznie wzrosła liczba osób, które robią zakupy przez internet. W porównaniu do 2006 r. liczba ta była wyższa o 16 proc. Jednak Polacy coraz częściej kartami płacą nie tylko w sieci. W 2006 r. kartami płatniczymi dokonaliśmy 35,4 mln transakcji. - W 2007 r. z pewnością będzie dużo więcej. Tylko do końca września liczba bezgotówkowych transakcji kartami sięgnęła 33,1 milionów - czytamy w raporcie.

Zdaniem prezesa Zarządu eCard Konrada Korobowicza, na tak dynamiczny wzrost liczby i wartości internetowych transakcji kartami wpłynął m.in. wzrost zamożności Polaków oraz większe zaufanie do transakcji elektronicznych.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24