"Od 45 lat, jak firma istnieje, nie było takiego zawirowania. Wszyscy mają problem"

Źródło:
TVN24 Biznes
Rosną ceny zniczy i dekoracji nagrobnych
Rosną ceny zniczy i dekoracji nagrobnychTVN24
wideo 2/4
Rosną ceny zniczy i dekoracji nagrobnychTVN24

W dobie niepewności, rosnących cen, klienci szukają oszczędności w portfelu - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes, Agnieszka Ptaszek-Kwolek, członek zarządu JMP Flowers, jednego z największych producentów kwiatów w Europie, opisując sytuację w branży, która teraz przygotowuje się do dnia Wszystkich Świętych. Firmy wskazują na rosnące koszty materiałów i skokowy wzrost cen energii. Wyższe są też ceny kwiatów. - Klienci, którzy mają coraz mniej pieniędzy, kupują bardziej symbolicznie - wyjaśnił Piotr Pyźlak, właściciel kwiaciarni Kwiaty na pogrzeb.

Piotr Pyźlak jest trzecim pokoleniem florystów, prowadzi kwiaciarnię Kwiaty na pogrzeb. W rozmowie z TVN24 Biznes stwierdził, że podejście Polaków do dnia Wszystkich Świętych bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. - To znak czasów, bo wielu Polaków mieszka na stałe za granicą, a groby rodzinne mają tutaj. I trudno jest im o nie regularnie dbać, bo wiąże się to z wysokimi kosztami przyjazdu. Dlatego zlecają wyspecjalizowanym firmom opiekę nad grobami, którch zadaniem jest dostawa kwiatów bezpośrednio na grób, co kosztuje minimum 150 złotych - wyjaśnił.

Ceny kwiatów i zniczy w górę

Ceny kwiatów rok temu były o jedną czwartą procent niższe. Wzrosły ceny kwiatów ciętych, materiałów, liści, wszystkich akcesoriów. - W poprzednim roku cena chryzantemy wynosiła od 10 do 12 złotych. W tej chwili ładna chryzantema, z gatunku tych złocistych czy lila, to może osiągnąć cenę i 16 złotych. To jest dużo. Porównując, za tę samą cenę można kupić kwiaty egzotyczne lub bardziej wyszukane, z odległych stron świata. O połowę podrożał też drut, a używamy go często do podtrzymywania kompozycji kwiatowych - powiedział Piotr Pyźlak.

- Najmniejsza wiązanka z chryzantemami to koszt około 80 złotych. Klienci, którzy mają coraz mniej pieniędzy, kupują bardziej symbolicznie. Ograniczają ilość, ale nie przechodzą na kompozycje sztuczne - zaznaczył. 

Właściciel kwiaciarni zwrócił również uwagę, że wzrosła cena zniczy. - W granicach 20 procent, ze względu na ceny materiałów. Głównym produktem w zniczach jest parafina, czyli produkt ropopochodny, używany przez producentów do wypełnienia wkładu. Jest też trend, że w klosze producenci wkładają lżejsze wkłady, z mniejszą ilością parafiny, właśnie po to, aby skompensować wzrost cen. Wtedy jednak znicze się krócej palą - zauważył.

Wyjaśnił, że trend ten widać w gazetkach marketowych. - Jak się porówna zeszłoroczne z tegorocznymi, to widzimy, że znicze mają ten sam klosz, ale o połowę krócej się palą. Dzięki temu rozwiązaniu cena jest bardziej akceptowalna - dodał.

- Cena zniczy zaczyna się od 4 złotych, a te bardziej wymyślne mogą kosztować nawet 100 złotych. Teraz jest też większe zainteresowanie zniczami elektrycznymi  - przekazał Piotr Pyźlak. 

Podkreślił, że w branży florystycznej koszty ogrzewania są wielkim zaskoczeniem.

- Do teraz zupełnie nie wiedziałem, jakiej ceny kwiatów mogę się spodziewać, bo w przypadku chryzantem dużo zależy od pogody. One zostały posadzone kilka miesięcy temu i trzeba je tak prowadzić grzaniem, żeby były w największym rozkwicie na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi. Dziś kwiaty niestety bardziej opłaca się importować z Ameryki Południowej niż produkować w Polsce, ze względu na horrendalne ceny energii - wyjaśnił.

"Drożej o 100 procent od cen z zeszłego roku"

Agnieszka Szerypo, właścicielka gospodarstwa ogrodniczego oraz firmy "Kwiaty Polskie również mówiła w rozmowie z TVN24 Biznes, że duży wzrost cen kwiatów spowodowany jest wzrostem cen energii. - Kiedyś tona węgla kosztowała 450 złotych, a teraz kosztuje najtaniej 1700 złotych netto. Skok jest ogromny. Dochodzi jeszcze czynnik transportu, który również przez ceny benzyny zdrożał. Do tego trzeba doliczyć wzrost cen pracowniczych. To wszystko ma wpływ na cenę końcową w sklepie - tłumaczyła. 

- Mam nadzieję, że wyjście na cmentarz nie będzie droższe niż 100 procent od cen z zeszłego roku. To jeszcze zależy od marż, które nakładają sieci handlowe czy mniejsi odbiorcy - dodała.

Szerypo zauważyła, że przez sytuację geopolityczną i kryzys ekonomiczny zmienił się też sposób współpracy ogrodników z sieciami handlowymi.  - Kiedyś ogrodnik mógł z siecią handlową rozmawiać o sprzedaży całorocznej, w ten sposób planował sprzedaż swojego produktu. Dziś sklepy nie chcą robić długofalowej sprzedaży, wolą skupić się na przykład na miesięcznej ofercie, co rzutuje też na ostateczne ceny produktów - podała.  

Dodała, że w związku z tym "jest bardzo duży strach w ludziach, wiele firm przeszło na gotówkę, na płatności tu i teraz".

- Mały ogrodnik dzisiaj boi się dać towar nawet do sieci handlowej, bo będzie miał za niego zapłacone dopiero za 30 dni. On się boi co będzie za tydzień, czy będą pieniądze na miał, na ogrzanie. Weszła gotówka, a kiedyś ludzie bardziej sobie ufali. Dzisiaj każdy liczy pieniądz i sprawdza go ze wszystkich stron - wyjaśniła. 

Kwiaty stały się produktem luksusowym

Agnieszka Ptaszek-Kwolek, członek zarządu JMP Flowers, opisując w rozmowie z TVN24 Biznes sytuację w branży kwiatowej podkreśliła, że "od 45 lat, jak firma istnieje, nie było takiego zawirowania".

- W naszym przypadku głównym kosztem jest energia, bo naświetlamy rośliny całorocznie, ogrzewamy i chłodzimy szklarnie. Nawet na chłodzenie wydajemy więcej niż na ogrzewanie. Od najniższej ceny w poprzednim roku do najwyższej w tym, to ten koszt urósł nam nawet jedenastokrotnie - wyjaśniła.

Dodała, że dwa lata temu w związku z pandemią zostały zamknięte cmentarze, rok później do końca była niepewność, czy ta sytuacja się nie powtórzy, więc teraz wszyscy z dużą ostrożnością podchodzą do zakupów. 

- Przy dniu Wszystkich Świętych głównym produktem jest chryzantema doniczkowa, która jest produkowana w tunelach, pod osłonami, czyli to są zwykle bardzo małe, lokalne, regionalne uprawy, które nie mają zaawansowanego parku maszynowego. Koszty robocizny rosną, a to przełoży się, że będzie mniej produktów na rynku, a te które się pojawią, będą droższe. Wzrost cen rok do roku średnio to 25 procent - podała.

Według niej kwiaty stały się produktem luksusowym, ale jeszcze takim, na który nas stać. - W dobie niepewności, rosnących cen, inflacji, szukamy oszczędności w portfelu. Za 80 złotych rok temu można było kupić całkiem okazały bukiet, a teraz to jest bardziej średni lub mały. Warto wiedzieć, że z jednej strony ceny wzrosły o 25 procent, ale one w żaden sposób nie pokrywają kosztów producentów. Wszyscy mają problem - podkreśliła.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP