"Od 45 lat, jak firma istnieje, nie było takiego zawirowania. Wszyscy mają problem"

Źródło:
TVN24 Biznes
Rosną ceny zniczy i dekoracji nagrobnych
Rosną ceny zniczy i dekoracji nagrobnychTVN24
wideo 2/4
Rosną ceny zniczy i dekoracji nagrobnychTVN24

W dobie niepewności, rosnących cen, klienci szukają oszczędności w portfelu - przyznała w rozmowie z TVN24 Biznes, Agnieszka Ptaszek-Kwolek, członek zarządu JMP Flowers, jednego z największych producentów kwiatów w Europie, opisując sytuację w branży, która teraz przygotowuje się do dnia Wszystkich Świętych. Firmy wskazują na rosnące koszty materiałów i skokowy wzrost cen energii. Wyższe są też ceny kwiatów. - Klienci, którzy mają coraz mniej pieniędzy, kupują bardziej symbolicznie - wyjaśnił Piotr Pyźlak, właściciel kwiaciarni Kwiaty na pogrzeb.

Piotr Pyźlak jest trzecim pokoleniem florystów, prowadzi kwiaciarnię Kwiaty na pogrzeb. W rozmowie z TVN24 Biznes stwierdził, że podejście Polaków do dnia Wszystkich Świętych bardzo zmieniło się na przestrzeni lat. - To znak czasów, bo wielu Polaków mieszka na stałe za granicą, a groby rodzinne mają tutaj. I trudno jest im o nie regularnie dbać, bo wiąże się to z wysokimi kosztami przyjazdu. Dlatego zlecają wyspecjalizowanym firmom opiekę nad grobami, którch zadaniem jest dostawa kwiatów bezpośrednio na grób, co kosztuje minimum 150 złotych - wyjaśnił.

Ceny kwiatów i zniczy w górę

Ceny kwiatów rok temu były o jedną czwartą procent niższe. Wzrosły ceny kwiatów ciętych, materiałów, liści, wszystkich akcesoriów. - W poprzednim roku cena chryzantemy wynosiła od 10 do 12 złotych. W tej chwili ładna chryzantema, z gatunku tych złocistych czy lila, to może osiągnąć cenę i 16 złotych. To jest dużo. Porównując, za tę samą cenę można kupić kwiaty egzotyczne lub bardziej wyszukane, z odległych stron świata. O połowę podrożał też drut, a używamy go często do podtrzymywania kompozycji kwiatowych - powiedział Piotr Pyźlak.

- Najmniejsza wiązanka z chryzantemami to koszt około 80 złotych. Klienci, którzy mają coraz mniej pieniędzy, kupują bardziej symbolicznie. Ograniczają ilość, ale nie przechodzą na kompozycje sztuczne - zaznaczył. 

Właściciel kwiaciarni zwrócił również uwagę, że wzrosła cena zniczy. - W granicach 20 procent, ze względu na ceny materiałów. Głównym produktem w zniczach jest parafina, czyli produkt ropopochodny, używany przez producentów do wypełnienia wkładu. Jest też trend, że w klosze producenci wkładają lżejsze wkłady, z mniejszą ilością parafiny, właśnie po to, aby skompensować wzrost cen. Wtedy jednak znicze się krócej palą - zauważył.

Wyjaśnił, że trend ten widać w gazetkach marketowych. - Jak się porówna zeszłoroczne z tegorocznymi, to widzimy, że znicze mają ten sam klosz, ale o połowę krócej się palą. Dzięki temu rozwiązaniu cena jest bardziej akceptowalna - dodał.

- Cena zniczy zaczyna się od 4 złotych, a te bardziej wymyślne mogą kosztować nawet 100 złotych. Teraz jest też większe zainteresowanie zniczami elektrycznymi  - przekazał Piotr Pyźlak. 

Podkreślił, że w branży florystycznej koszty ogrzewania są wielkim zaskoczeniem.

- Do teraz zupełnie nie wiedziałem, jakiej ceny kwiatów mogę się spodziewać, bo w przypadku chryzantem dużo zależy od pogody. One zostały posadzone kilka miesięcy temu i trzeba je tak prowadzić grzaniem, żeby były w największym rozkwicie na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi. Dziś kwiaty niestety bardziej opłaca się importować z Ameryki Południowej niż produkować w Polsce, ze względu na horrendalne ceny energii - wyjaśnił.

"Drożej o 100 procent od cen z zeszłego roku"

Agnieszka Szerypo, właścicielka gospodarstwa ogrodniczego oraz firmy "Kwiaty Polskie również mówiła w rozmowie z TVN24 Biznes, że duży wzrost cen kwiatów spowodowany jest wzrostem cen energii. - Kiedyś tona węgla kosztowała 450 złotych, a teraz kosztuje najtaniej 1700 złotych netto. Skok jest ogromny. Dochodzi jeszcze czynnik transportu, który również przez ceny benzyny zdrożał. Do tego trzeba doliczyć wzrost cen pracowniczych. To wszystko ma wpływ na cenę końcową w sklepie - tłumaczyła. 

- Mam nadzieję, że wyjście na cmentarz nie będzie droższe niż 100 procent od cen z zeszłego roku. To jeszcze zależy od marż, które nakładają sieci handlowe czy mniejsi odbiorcy - dodała.

Szerypo zauważyła, że przez sytuację geopolityczną i kryzys ekonomiczny zmienił się też sposób współpracy ogrodników z sieciami handlowymi.  - Kiedyś ogrodnik mógł z siecią handlową rozmawiać o sprzedaży całorocznej, w ten sposób planował sprzedaż swojego produktu. Dziś sklepy nie chcą robić długofalowej sprzedaży, wolą skupić się na przykład na miesięcznej ofercie, co rzutuje też na ostateczne ceny produktów - podała.  

Dodała, że w związku z tym "jest bardzo duży strach w ludziach, wiele firm przeszło na gotówkę, na płatności tu i teraz".

- Mały ogrodnik dzisiaj boi się dać towar nawet do sieci handlowej, bo będzie miał za niego zapłacone dopiero za 30 dni. On się boi co będzie za tydzień, czy będą pieniądze na miał, na ogrzanie. Weszła gotówka, a kiedyś ludzie bardziej sobie ufali. Dzisiaj każdy liczy pieniądz i sprawdza go ze wszystkich stron - wyjaśniła. 

Kwiaty stały się produktem luksusowym

Agnieszka Ptaszek-Kwolek, członek zarządu JMP Flowers, opisując w rozmowie z TVN24 Biznes sytuację w branży kwiatowej podkreśliła, że "od 45 lat, jak firma istnieje, nie było takiego zawirowania".

- W naszym przypadku głównym kosztem jest energia, bo naświetlamy rośliny całorocznie, ogrzewamy i chłodzimy szklarnie. Nawet na chłodzenie wydajemy więcej niż na ogrzewanie. Od najniższej ceny w poprzednim roku do najwyższej w tym, to ten koszt urósł nam nawet jedenastokrotnie - wyjaśniła.

Dodała, że dwa lata temu w związku z pandemią zostały zamknięte cmentarze, rok później do końca była niepewność, czy ta sytuacja się nie powtórzy, więc teraz wszyscy z dużą ostrożnością podchodzą do zakupów. 

- Przy dniu Wszystkich Świętych głównym produktem jest chryzantema doniczkowa, która jest produkowana w tunelach, pod osłonami, czyli to są zwykle bardzo małe, lokalne, regionalne uprawy, które nie mają zaawansowanego parku maszynowego. Koszty robocizny rosną, a to przełoży się, że będzie mniej produktów na rynku, a te które się pojawią, będą droższe. Wzrost cen rok do roku średnio to 25 procent - podała.

Według niej kwiaty stały się produktem luksusowym, ale jeszcze takim, na który nas stać. - W dobie niepewności, rosnących cen, inflacji, szukamy oszczędności w portfelu. Za 80 złotych rok temu można było kupić całkiem okazały bukiet, a teraz to jest bardziej średni lub mały. Warto wiedzieć, że z jednej strony ceny wzrosły o 25 procent, ale one w żaden sposób nie pokrywają kosztów producentów. Wszyscy mają problem - podkreśliła.

Autorka/Autor:jr/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump wyjaśnił w rozmowie z brytyjskim premierem Keirem Starmerem w Szkocji, że Wielka Brytania ma "lepszą umowę handlową" niż Unia Europejska, bo łączy go z tym krajem "szczególna więź". Prezydent USA dodał, że ma to związek z tym, iż jego matka była Szkotką.

Mają lepszą umowę, Donald Trump wyjaśnia. "Szczególna więź"

Mają lepszą umowę, Donald Trump wyjaśnia. "Szczególna więź"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyjęło Krajowy Plan na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), który w ambitnym scenariuszu przewiduje spadek cen prądu dla odbiorców o 20 procent do 2035 roku.

Ceny prądu niższe o jedną piątą. Resort przyjął nowy plan

Ceny prądu niższe o jedną piątą. Resort przyjął nowy plan

Źródło:
PAP

- Skutki porozumienia handlowego Unii Europejskiej z USA będą odczuwalne w Polsce przez średnie firmy - ocenił profesor Jacek Tomkiewicz z Akademii Leona Koźmińskiego. Dodał, że chodzi tu głównie o polskich podwykonawców dla niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego.

Ekspert ostrzega: skutki mogą odczuć średnie biznesy

Ekspert ostrzega: skutki mogą odczuć średnie biznesy

Źródło:
PAP

Samsung Electronics poinformował o zamówieniu na półprzewodniki o wartości ponad 16 miliardów dolarów. Południowokoreańska firma nie podała nazwy zleceniodawcy. Kilka godzin później Elon Musk przekazał jednak, że to Tesla złożyła zamówienie i zasugerował, że skala umowy może być dużo większa.

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Musk ogłasza nową umowę. "Trudno przecenić strategiczne znaczenie"

Źródło:
PAP

Kolejarze w kilkunastu miejscach w kraju blokowali drogi, protestując przeciwko - ich zdaniem - wygaszaniu przewozów towarowych koleją. Związkowcy chcą zwrócić uwagę rządu na skutki polityki transportowej faworyzującej transport drogowy. - Z naszej strony jest to akt desperacji - powiedział szef Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych Leszek Miętek.

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Protest kolejarzy. "Z naszej strony jest to akt desperacji"

Źródło:
PAP

O prawie 750 procent wzrósł w Tajwanie eksport dronów w pierwszej połowie 2025 roku - podał portal Taipei News. Dodał, że największym odbiorcą okazała się Polska.

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Wzrost eksportu o niemal 750 procent. Głównym odbiorcą Polska

Źródło:
PAP

Porozumienie handlowe Unii Europejskiej z USA budzi optymizm w niemieckiej branży motoryzacyjnej - stwierdził Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan. Zastrzegł jednak, że w kontekście ogólnych ustaleń trudno mówić o sukcesie.

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

"To daje nadzieję dla niemieckiej motoryzacji"

Źródło:
PAP

Szef Ryanaira Michael O'Leary przyznał, że jego pracownicy są nagradzani za wykrycie każdego przypadku ponadwymiarowego bagażu u pasażerów. I że rozważa właśnie zwiększenie tych nagród. - Jesteśmy zdeterminowani, by eliminować plagę pasażerów ze zbyt dużym bagażem - mówi.

Ryanair zwiększy nagrody za wykrycie pasażerów ze zbyt dużym bagażem

Ryanair zwiększy nagrody za wykrycie pasażerów ze zbyt dużym bagażem

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl

Ambasada RP w Lizbonie poinformowała w mediach społecznościowych o możliwych trudnościach dla osób korzystających z lotnisk w Portugalii. Do końca wakacji planowane są na nich strajki personelu naziemnego. Podano prawdopodobne terminy.

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Lecisz tam na wakacje? Ważna informacja ambasady RP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokuratura Regionalna w Poznaniu poinformowała, że Marcin P., prezes zarządu spółki Cinkciarz.pl jest poszukiwany listem gończym. Obecnie mężczyzna znajduje się poza Polską, sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu.

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Prezes Cinkciarza poszukiwany listem gończym

Źródło:
PAP

Grupa hakerska Cichy Kruk opublikowała oświadczenie, w którym przyznała się do odpowiedzialności za awarię systemu informatycznego rosyjskiego Aerofłotu. Z jej powodu odwołano ponad 40 lotów.

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Hakerzy uderzyli w rosyjskie linie lotnicze

Źródło:
PAP

Rynki pozytywnie zareagowały na osiągniecie porozumienia handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską. Amerykański dolar umocnił się wobec euro oraz japońskiego jena, z kolei bitcoin jest wyceniany po około 119 tysięcy dolarów za jeden token.

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Rynki reagują na porozumienie handlowe

Źródło:
PAP

Coraz więcej osób kupuje domy na Karaibach, otrzymując w zamian paszport jednego z krajów regionu - pisze portal BBC. Program szczególnie atrakcyjny ma być dla Amerykanów niezadowolonych z "niestabilnej sytuacji politycznej" Stanów Zjednoczonych.

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Kup tu dom, dostaniesz paszport. Program budzi kontrowersje

Źródło:
BBC

Ceny ciepła uwolniono 1 lipca. Jak poinformował minister energii Miłosz Motyka, obecnie jego resort pracuje nad rozwiązaniem, które ograniczyłoby podwyżki na rachunkach. Wskazał przy tym, że ewentualne przedłużenie zamrożenia cen kosztowałoby budżet państwa do 1,5 miliarda złotych.

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Uwolnione ceny ciepła. Minister: to byłaby jedna z odpowiedzi

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot odnotowano w Polsce wygraną drugiego stopnia w wysokości prawie 3,5 mln złotych. Padła ona w Nowym Sączu - poinformował Totalizator Sportowy.

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Prawie 3,5 miliona złotych w Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Umowa handlowa, którą Stany Zjednoczone i Unia Europejska zawarły w niedzielę, jest gorsza od porozumienia osiągniętego wcześniej przez USA z Wielką Brytanią - ocenił w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban.

Orban nie gryzie się w język

Orban nie gryzie się w język

Źródło:
PAP

Serek wiejski wraca do łask - jego popularność w USA rośnie tak szybko, że w niektórych sklepach zaczyna go brakować. Produkt, który przez lata kojarzony był głównie z dietą i kuchnią sprzed dekad, zyskał drugie życie dzięki młodym konsumentom i przepisom publikowanym na TikToku. Sprzedaż w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 20 procent w ciągu ostatniego roku, a producenci nie nadążają za popytem.

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Produkt tak popularny, że nie nadążają z dostawami. "Pracujemy bez przerwy"

Źródło:
CNN

Donald Trump ogłosił w niedzielę, że Stany Zjednoczone i Unia Europejska osiągnęły porozumienie w sprawie umowy handlowej. Stało się to po rozmowach prezydenta USA z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Turnberry w Szkocji. W ramach porozumienia ustanowiono stawkę celną w wysokości 15 procent na przeważającą część eksportu unijnego do Stanów Zjednoczonych.

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Jest porozumienie handlowe między UE a USA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyspa Poveglia - uznawana za jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w lagunie weneckiej - zostanie przekształcona w park miejski dostępny wyłącznie dla mieszkańców Wenecji. Od 1 sierpnia lokalna społeczność przejmie ją w 99-letnią dzierżawę od państwa i rozpocznie rewitalizację terenu, który przez stulecia służył jako miejsce kwarantanny oraz szpital psychiatryczny. Wokół wyspy narosła legenda.

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Zakaz wstępu dla turystów. Mieszkańcy przejmują nawiedzoną wyspę

Źródło:
CNN

Dane osobowe większości z 1,4 miliona klientów Allianz Life w Ameryce Północnej zostały wykradzione przez hakerów - poinformowała spółka-matka ubezpieczyciela.

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Wyciek danych klientów giganta. Trwa dochodzenie

Źródło:
BBC

- Kiedy słucham o tym, co w Polsce może wejść, to mam wrażenie, że cofam się (w czasie o) dwie dekady - mówiła w programie "Wstajesz i weekend" Marta Balukiewicz, autorka reportażu o czeskich parach jednopłciowych, odnosząc się do polskich projektów ustawy o związkach partnerskich. - Wygląda u nas to bardzo źle - ocenił na antenie TVN24 mecenas Artur Kula.

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Polska "dwie dekady" za Czechami. "Wygląda to u nas bardzo źle"

Źródło:
TVN24

W sobotnim losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować prawidłowo wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do dziesięciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 26 lipca 2025 roku.

Duża kumulacja w Lotto

Duża kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl