Wielcy inwestorzy źle wróżą Grecji

Najnowsze

sxc.huPonad 40 proc. uważa, że Grecja porzuci wspólną walutę

Działania Europejskiego Banku Centralnego w walce z kryzysem w Grecji mogą okazać się niewystarczające. Do takiego wniosku doszło 73 proc. globalnych inwestorów, ankietowanych przez agencję Bloomberga. Kolejnych 35 proc. uznało, że strefa euro zacznie się rozpadać.

Zaledwie 23 proc. ankietowanych wierzy, że niemal 750 miliardów euro pakietu pomocowego dla krajów UE, będzie w stanie utrzymać unię monetarną i powstrzyma rosnące deficytu budżetowe, pisze Bloomberg.com.

Ten kryzys może być znaczącym krokiem, który poprowadzi do ostatecznego rozpadu strefy euro. William Aston-Reese, wiceprezes ds. rynku pieniężnego sprzedaży w nowojorskiej Tradition Asiel Communities Inc.

- Jest realne ryzyko rozłamu w strefie euro - mówi Geoff Marson, dyrektor zarządzający w Guernsey, spółką zależną od londyńskiej Odey Asset Management, o kapitale około 6 miliardów dolarów.

Europejczycy bardziej optymistyczni

Inwestorzy z Europy są znacznie bardziej optymistyczni. Zdaniem 30 procent ankietowanych plan pomocowy dla strefy odniesie zamierzony sukces.

Ich entuzjazmu nie podzielają inwestorzy z USA, z których zaledwie 14 proc. docenia starania Europejczyków i widzi w nich sposób na rozwiązanie problemów gospodarczych. Podobnie pesymistyczni są też inwestorzy z Azji, dając 25 proc. szans dla euro.

W sumie 40 proc. inwestorów na całym świecie uznało, że Europa może ponieść porażkę, nawet pomimo planu antykryzysowego. Kolejne 35 proc. uważa, że kolejne kraje będą niebawem wychodzić ze strefy euro. Ponad 40 proc. uważa, że wspólną walutę porzuci też Grecja.

Grecki kryzys

Znaczna część inwestorów jest zdania, że Grecja jest krajem, który z największą pewnością nie opanuje swojego długu. - Grecki rząd nie będzie potrafił długofalowo kontrolować swoich wydatków - uznał Robert Knox, ankietowany dyrektor zarządzający Park City z Utah (USA).

Co więcej, 35 proc. ankietowanych uważa, że kryzys czeka też Portugalię, a kolejne 25 proc., że dotknie Hiszpanię. Z krajów pozaeuropejskich inwestorzy (31 proc.) wskazywali też Argentynę, jako zagrożoną niewypłacalnością.

Piętnaście procent pytanych stwierdziło, że Hiszpania będzie prawdopodobnie zmuszona do odejścia ze strefy euro. Taki scenariusz dla Portugalii wieszczy jedna piąta inwestorów.

85 proc. ankietowanych jest też przekonanych, że kryzys w Europie dotknie USA. Dwie trzecie ma jednak nadzieje, że nie wpędzi to Stanów z powrotem w recesję.

Ankietę Bloomberg przeprowadza cztery razy do roku wśród inwestorów, przedsiębiorców i analityków z sześciu kontynentów. Obecna została zrealizowana między 2 i 3 czerwca przez Selzer & Co.

Sondaż opiera się na wywiadach z tysiącem losowo wybranych subskrybentów serwisu Bloomberga, mających wpływ na globalne rynki i finanse.

Źródło: bloomberg.com

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu