W Polsce nie ma gdzie przeładowywać towarów
System międzynarodowych terminali logistycznych, zdolnych do obsłużenia rosnącej wymiany towarowej, powstaje w Polsce zbyt wolno. Może to hamować rozwój gospodarczy i powodować straty – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
Izba zbadała proces tworzenia Euroterminalu w Sławkowie (Śląskie), gdzie kończy się prowadzący ze Wschodu szeroki tor kolejowy. W przyszłości mają tam być przeładowywane towary transportowane na linii Daleki Wschód – Europa, gdzie rozstaw torów kolejowych jest o 8,5 cm węższy od wschodniego. Jest to dziś jedyny z 13 mających powstać międzynarodowych centrów, gdzie prace posuwają się naprzód i są obecnie najbardziej zaawansowane.
Przedstawiciele NIK zwracają uwagę, że w wielu krajach Europy wielkie centra logistyczne dają pracę tysiącom osób i są motorami rozwoju regionów. Tak ma być i w Sławkowie, ale ponieważ terminal wciąż nie jest skończony, nie może wykorzystać całego związanego z tym potencjału, oddając pole konkurencji.
Izba negatywnie oceniła działania kilku kolejnych ministrów transportu w zakresie tworzenia Euroterminalu, zarzucając im mało dynamiczne postępowanie. Skrytykowała też PKP i PKP Cargo, które nie podjęły współpracy, zmierzającej do uruchomienia i rozwinięcia pracy terminalu. Pozytywnie natomiast NIK ocenia działania Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, do której należy teren i istniejący terminal przy szerokim torze, oraz nadzorującej CZH Agencji Rozwoju Przemysłu.
W ubiegłym tygodniu, po kilku latach starań, CZH rozpoczęła realizację kolejnego etapu budowy Euroterminalu kosztem ponad 60 mln zł. Jedna trzecia tych środków pochodzi z funduszy UE i budżetu państwa. Według NIK, wniosek CZH w tej sprawie był rozpatrywany zbyt długo. Wcześniej firma zainwestowała w terminal również ponad 30 mln zł z własnych środków. Ilość przeładowywanych tam towarów wzrosła wielokrotnie, a na terenie objętym specjalną strefą ekonomiczną zaczęli lokować się inwestorzy.
Źródło: PAP, APTN
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 2,2 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 1,9 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur.
Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.
Ustawa o przekazaniu ponad 60 miliardów złotych na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - przekazała kancelaria prezydenta. Wymagana jest jeszcze zgoda Brukseli.
Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Jest zielone światło od prezydenta
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Rafał Brzoska, inicjator zespołu do spraw deregulacji i inicjatywy "SprawdzaMY", podczas spotkania z dziennikarzami argumentował, że cyfryzacja procesu umawiania wizyt poprzez aplikację mObywatel mogłaby zmniejszyć liczbę nieodbytych wizyt oraz skrócić kolejki do lekarzy specjalistów.
Tak można skrócić kolejki do lekarzy. "Proste rzeczy, na które nikt nie wpadł"
- Źródło:
- PAP
Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail wzywającymi do uregulowania płatności za przejazd w systemie e-TOLL - alarmuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i NASK. To próba wyłudzenia danych o rachunkach bankowych użytkowników.
Nowy sposób oszustów. Podszywają się pod drogowy system i rozsyłają maile
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Stellantis wraz z chińskim partnerem Leapmotor zainwestują 200 milionów dolarów w fabrykę w Hiszpanii - informuje Reuters. Produkcja aut elektrycznych, którą pierwotnie planowano w Polsce, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2026 roku.
Irańska waluta spadła poniżej psychologicznej granicy - jeden dolar kosztował milion rialów - wskazał Reuters. Dodał, że rynek nie widzi szans na zniesienie sankcji nałożonych w ramach kampanii "maksymalnej presji" prezydenta USA Donalda Trumpa.
Gdy w jednej z kluczowych niemieckich branż, jaką jest przemysł motoryzacyjny, trwają zwolnienia, przedstawiciele innej desperacko szukają ludzi do pracy - zwraca uwagę Deutsche Welle. Mowa o zbrojeniówce, w którą w nadchodzących latach mają być wpompowane dziesiątki miliardów euro rocznie.
Polska prezydencja we wtorek nad ranem porozumiała się z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w dyrektywie o prawie jazdy. Na mocy nowych przepisów do 2030 roku zostanie wprowadzone w Unii Europejskiej elektroniczne prawo jazdy, które będzie ważne przez 15 lat.
Tylko w lutym czterdzieści dwie firmy zadeklarowały zwolnienie dwóch tysięcy pracowników - podał Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie o rynku pracy. Choć liczba planowanych cięć jest niższa niż przed rokiem, to wciąż wiele branż zamierza przeprowadzić redukcje.
Zwolnienia grupowe w Polsce. Tylko w jednym miesiącu ogłosiło je kilkadziesiąt firm
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali od drugiego kwietnia uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) - informuje Ambasada Brytyjska w Polsce. Jak dodaje, wniosek można złożyć przez aplikację lub stronę internetową.
Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić
- Źródło:
- tvn24.pl
Donald Trump określił 2 kwietnia "dniem wyzwolenia" USA, jednocześnie stwierdził, że może wyłączyć "wiele krajów" spod zapowiadanych "ceł wzajemnych", które mają zacząć obowiązywać w tym terminie. Zapowiedział także wprowadzenie kolejnych taryf, między innymi na zagraniczne auta i półprzewodniki.
Rodzina Soares dos Santos, będąca większościowym udziałowcem Jeronimo Martins, otrzymała rekordową dywidendę w wysokości ponad 200 milionów euro. Była to największa kwota spośród najbogatszych portugalskich rodzin inwestujących na tamtejszej giełdzie. W dużej mierze przyczyniły się do tego wyniki sieci Biedronka.
Liczba podróżnych przybywających do USA ma spaść o ponad pięć procent, a ich wydatki podczas pobytu zmniejszą się o prawie 11 procent - podała agencja AFP. Eksperci uważają, że turystów ma zniechęcać do przyjazdu polaryzująca polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.
Podatek od nadmiarowych zysków banków to zły pomysł - stwierdził szef resortu aktywów państwowych Jakub Jaworowski. W minionym tygodniu za wprowadzeniem takiej daniny opowiedziała się ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Eksperci z WSB Merito i Grupy Blix uważają, że przed świętami nie należy spodziewać się znacznych podwyżek cen jaj ani gwałtownego wzrostu popytu spowodowanego paniką konsumentów obawiających się dalszych wzrostów. Według nich, analizując promocje, widać jednak dużą niepewność sieci handlowych w tej sprawie.
Mam takie wrażenie, i to mnie bardzo cieszy, że ponad politycznymi podziałami wszyscy widzą potrzebę deregulacji - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Rafał Brzoska. Stwierdził, że "liczba absurdów biurokratycznych jest przytłaczająca". Prezes InPostu poinformował, że stronie rządowej przekazanych zostało pierwszych 111 propozycji deregulacyjnych. - Myślę, że jest to możliwe załatwienie części spraw w maju, przed przerwą wakacyjną - powiedział premier Donald Tusk.
Brzoska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Firma Meta wycofała skargi na decyzje Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) w sprawie deepfake'ów z Rafałem Brzoską i Omeną Mensah. Spółka, zgodnie z postanowieniem, powinna wstrzymać wyświetlanie fałszywych reklam na Instagramie oraz Facebooku.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lutym 2025 roku spadła o 0,5 procent w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 6 procent- podał Główny Urząd Statystyczny. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w ubiegłym miesiącu wzrosła o 0,6 procent rok do roku.
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała w poniedziałek, że skierowała wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych rządu projektu ustawy ministerstwa likwidującej Fundusz Kościelny.
W nadchodzący weekend przejdziemy z czasu zimowego na letni. Wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00, co skróci czas snu. - Im bliżej komuś do chronotypu sowy, tym większy dyskomfort i poczucie dezorganizacji w ciągu tygodnia będzie odczuwał - wyjaśnia profesor Elżbieta Pyza z Uniwersytetu Jagiellońskiego.