Volkswagen inwestuje w USA i bije rekordy w Chinach

Najnowsze

TVN24 BiSSiedem miliardów dolarów Volkswagen zainwestuje w Ameryce Północnej

Siedem miliardów dolarów Volkswagen zainwestuje w Ameryce Północnej. Największy producent samochodów w Europie chce zwiększyć sprzedaż w tej części świata.

W ubiegłym roku Volkswagen, który jest również właścicielem takich marek jak Audi, Porshe, Lamborghini, Skoda i Seat, sprzedał na tamtejszym rynku ponad 600 tys. samochodów. Spółka podała, że wzrost zainteresowania ich autami to znak ożywienia na rynku motoryzacyjnym.

- Jednak to marka Volkswagen pozostaje w centrum naszej strategii produkcyjnej w USA - powiedział Martin Winterkorn, prezes zarządu koncernu Volkswagen.

Zbudują SUV-a

Inwestycja warta 7 mld dolarów pozwoli do 2016 roku wyprodukować siedmioosobowego SUV-a. Pojazd będzie montowany w zakładzie VW w miejscowości Chattanooga w stanie Tennessee lub w Meksyku, gdzie w przyszłym tygodniu ruszy produkcja Golfów.

W 2016 roku na rynek amerykański wróci też luksusowy sedan Volkswagen Phaeton, który jest wizytówką marki w Stanach Zjednoczonych.

Audi poprawi sprzedaż?

W zeszłym miesiącu firma odnotowała 7 proc. spadek sprzedaży, a swoje stanowisko stracił Jonathan Browning. Zastąpił go nowy szef sprzedaży Michael Horn. - Musimy poprawić prędkość, z jaką wprowadzamy innowacje i nowe modele na rynek - twierdzi Horn. Firma zapowiedziała też ofensywę samochodów marki Audi. Na tym rynku jeszcze w tym roku mają pojawić się kompaktowe modele Audi Q3 i A3.

Rekordy w Chinach

Volkswagen informuje również, że w 2013 roku sprzedał w Chinach rekordową liczbę aut. Koncern sprzedał na tym rynku 3,27 mld pojazdów. Oznacza to wzrost o 16 procent. Tym samym pokonał największego rywala, czyli General Motors, który sprzedał 3,16 mln samochodów. Rekordowy wynik VW w Chinach sprawia, że zwiększają się szanse koncernu na realizację celu, czyli stanie się największym producentem samochodów na świecie do 2018 roku.

Największy niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen sprzedał w zeszłym roku na całym świecie rekordową liczbę ponad 9,5 mln samochodów, poprawiając wynik z roku 2012 o 4,8 procent.

Autor: msz//gry / Źródło: Reuters, Bloomberg