Polska gospodarka rośnie stabilnie, ale nie ma co liczyć w tym roku na wyraźne przyspieszenie. Dynamika PKB powinna być zbliżona do odnotowanej w pierwszej połowie roku, nieznacznie przekraczając 3 proc. - prognozują analitycy resortu gospodarki w komentarzu do środowych danych GUS o produkcji przemysłowej w lipcu.
W środę Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3 proc., licząc w ujęciu rocznym (po wzroście o 14,3 proc. w czerwcu 2010), a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,1 proc. Liczona rok do roku produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu o 11,3 proc., a w ujęciu miesięcznym spadła o 0,3 proc.
Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lipcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 12 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem 2010 roku spadła o 4,3 proc.
Ministerstwo Gospodarki napisało, że analitycy resortu oczekiwali dynamiki produkcji zbliżonej do poziomu 11 proc., a w sierpniu 2010 roku spodziewają się wzrostu produkcji o 14 proc.
- Wynik produkcji wskazuje na kontynuację ożywienia w sektorze przemysłowym. Wysoka dynamika sprzedaży działów produkujących na eksport potwierdza oczekiwania, iż eksport w miesiącach lipiec-wrzesień 2010 roku powinien korzystnie wpływać na wzrost gospodarczy w Polsce - poinformował resort.
"Nieznacznie powyżej 3 proc."
W całym III kwartale 2010 roku ministerstwo spodziewa się wzrostu produkcji przemysłowej o 12 proc. Według MG dane dotyczące lipcowej produkcji pozwalają optymistycznie oceniać perspektywy wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale 2010.
- Dynamika PKB powinna być zbliżona do odnotowanej w pierwszej połowie roku, nieznacznie przekraczając 3 proc. - napisano.
W informacji z resortu gospodarki napisano, że w lipcu 2010 roku 25 spośród 34 działów przemysłu odnotowało wzrost. W produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych sprzedaż wzrosła o 54,6 proc., a w dziale chemikaliów i wyrobów chemicznych wzrost wyniósł prawie 35 proc.
Największy spadek dotknął produkcję mebli, o 7,7 proc. Wolniej rosła sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, o 0,8 proc. względem lipca 2009. Wzrost odnotowały te przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności są specjalistyczne roboty budowlane oraz wznoszenie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24