Upadek największej giełdy bitcoina - MtGox - może ostatecznie wzmocnić rynek wirtualnej waluty poprzez wyeliminowanie słabszych podmiotów i zwiększenie kontroli - poinformował nadzór bankowy w Nowym Jorku.
W ubiegłym tygodniu MtGox, jedna znajwiększych giełd zajmujących się handlem bitcoinami, złożył w sądzie w Japonii wniosek o upadłość. Firma poinformowała o stracie ponad 800 tys. bitcoinów.
W poniedziałek japoński rząd poinformował, że nadal próbuje dowiedzieć się, w jaki sposób firma działająca w Tokio, największa na świecie platforma wymiany bitcoinów, mogła stracić prawie pół miliarda dolarów w tak krótkim czasie. Sprawdzają też, czy nie doszło do przestępstwa.
- Wciąż nie mamy jasnego obrazu sytuacji. Nie wiemy czy to było bankructwo, czy przestępstwo - powiedział minister finansów Japonii taro Aso.
Nowy początek?
Upadek MtGox był ciosem dla wirtualnej waluty. Wielu analityków uważa jednak, że bitcoin przetrwa. Benjamin Lawsky, kierownik Zakładu Usług Finansowych w Nowym Jorku powiedział w rozmowie z agencją Reuters, że upadek MtGox był częścią biznesowej gry na tym rynku.
- To z jednej strony obniża temperaturę, a z drugiej spowoduje dalsze usprawnienia w tej branży i więcej zaangażowania w kierunku jej uregulowania - zaznaczył. Dodał, że warto byłoby się zastanowić na uruchomieniem jakiej instytucji kontrolującej oraz dostosowania przepisów do działania rynku wirtualnej waluty.
Ostatnio wirtualna waluta nie ma szczęścia. Od początku lutego jej kurs spadł o ponad 20 proc. Bitcoinowi nie pomagają też kolejne doniesienia o kradzieżach i atakach hakerskich. W listopadzie ubiegłego roku za jednego bitcoina (BTC) na BitStamp USD, czyli platformie wymiany tej waluty, trzeba było zapłacić ponad tysiąc dolarów. Obecnie jego wartość wynosi około 650 dolarów.
Czym jest Bitcoin?
Bitcoin to wirtualna waluta pomysłu anonimowej osoby kryjącej się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto, która po raz pierwszy wprowadziła ją do obiegu w 2009 r. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.
Aby go napełnić, użytkownik musi wysłać trochę prawdziwej gotówki na numer otrzymany przy instalacji programu lub wykonać pracę, za którą będzie wynagrodzony właśnie w cyfrowej walucie. Globalna liczba bitcoinów na świecie jest ograniczona do 21 milionów, co ma na celu utrzymanie ich wartości.
Autor: mn//gry / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: CC BY SA Wikipedia | Antana