Unijna kasa między drogą a torami
Regiony przeznaczają najwięcej funduszy unijnych na inwestycje kolejowe i drogowe - wynika z badania Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Najwięcej pieniędzy dostaje samorząd terytorialny, a najmniej firmy.
Do 31 czerwca 2006 roku łączna kwota wsparcia z UE na te inwestycje dla czterech podregionów: ciechanowsko-płockiego, chełmsko-zamojskiego, gorzowskiego i poznańskiego wyniosła 40 proc. z 2,3 mld zł całego wsparcia. Pozostałe 60 proc. środków unijnych podregiony przeznaczyły na projekty z zakresu rolnictwa, ochrony środowiska, przedsiębiorczości i edukacji.
Najwięcej projektów - bo 79 proc. z ponad 5,5 tys. zrealizowanych w tym okresie - przeprowadził sektor rolny i rybacki.
Autorzy badania podkreślili na konferencji prasowej, że gminy realizują średnio od 2-3 projektów, a powiaty 7. Były jednak gminy, które nie zrealizowały żadnego projektu - 29 gmin w podregionie chełmsko-zamojskim i 19 w ciechanowsko-płockim.
Największymi beneficjentami funduszy unijnych - jak wskazywali eksperci - są jednostki samorządu terytorialnego. Do końca czerwca ub.r. otrzymały prawie 53 proc. całego wsparcia unijnego dla czterech podregionów. W dalszej kolejności znalazły się jednostki budżetowe, rolnicy oraz przedsiębiorcy.
Zdaniem ekspertów, najmniejsze wsparcie z UE otrzymują mikro przedsiębiorstwa. Natomiast duże firmy, pomimo małej ilości realizowanych projektów, pochłaniają większą część środków unijnych.
Źródło: PAP, APTN
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Średnia oczekiwana długość życia dla 60-latka w ciągu roku wzrosła o 2,2 miesiąca, a 65-latka wzrosła o 1,9 miesiąca - wynika z opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny tablic trwania życia. Dane te mają wpływ na wysokość emerytur.
Nowe tablice długości życia. Mają wpływ na wysokość emerytur
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych - zakłada projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów. Poinformował o tym resort rodziny na portalu X.
Prezydent USA Donald Trump rozważa wprowadzenie 2 kwietnia natychmiastowych, tymczasowych ceł - czytamy we wtorkowym "Financial Times". Według brytyjskiego dziennika Trump może skorzystać z rzadko wykorzystywanego prawa, które umożliwi mu nałożenie taryf sięgających 50 procent.
Ustawa o przekazaniu ponad 60 miliardów złotych na budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - przekazała Kancelaria Prezydenta RP. Wymagana jest jeszcze zgoda Brukseli.
Ogromne pieniądze na elektrownię jądrową. Jest zielone światło od prezydenta
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Rafał Brzoska, inicjator zespołu do spraw deregulacji i inicjatywy "SprawdzaMY", podczas spotkania z dziennikarzami argumentował, że cyfryzacja procesu umawiania wizyt poprzez aplikację mObywatel mogłaby zmniejszyć liczbę nieodbytych wizyt oraz skrócić kolejki do lekarzy specjalistów.
Tak można skrócić kolejki do lekarzy. "Proste rzeczy, na które nikt nie wpadł"
- Źródło:
- PAP
Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail wzywającymi do uregulowania płatności za przejazd w systemie e-TOLL - alarmuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i NASK. To próba wyłudzenia danych o rachunkach bankowych użytkowników.
Nowy sposób oszustów. Podszywają się pod drogowy system i rozsyłają maile
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Stellantis wraz z chińskim partnerem Leapmotor zainwestują 200 milionów dolarów w fabrykę w Hiszpanii - informuje Reuters. Produkcja aut elektrycznych, którą pierwotnie planowano w Polsce, ma ruszyć w pierwszym kwartale 2026 roku.
Irańska waluta spadła poniżej psychologicznej granicy - jeden dolar kosztował milion rialów - wskazał Reuters. Dodał, że rynek nie widzi szans na zniesienie sankcji nałożonych w ramach kampanii "maksymalnej presji" prezydenta USA Donalda Trumpa.
Gdy w jednej z kluczowych niemieckich branż, jaką jest przemysł motoryzacyjny, trwają zwolnienia, przedstawiciele innej desperacko szukają ludzi do pracy - zwraca uwagę Deutsche Welle. Mowa o zbrojeniówce, w którą w nadchodzących latach mają być wpompowane dziesiątki miliardów euro rocznie.
Polska prezydencja we wtorek nad ranem porozumiała się z Parlamentem Europejskim w sprawie zmian w dyrektywie o prawie jazdy. Na mocy nowych przepisów do 2030 roku zostanie wprowadzone w Unii Europejskiej elektroniczne prawo jazdy, które będzie ważne przez 15 lat.
Tylko w lutym czterdzieści dwie firmy zadeklarowały zwolnienie dwóch tysięcy pracowników - podał Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie o rynku pracy. Choć liczba planowanych cięć jest niższa niż przed rokiem, to wciąż wiele branż zamierza przeprowadzić redukcje.
Zwolnienia grupowe w Polsce. Tylko w jednym miesiącu ogłosiło je kilkadziesiąt firm
- Źródło:
- PAP, tvn24.pl
Polacy podróżujący do Wielkiej Brytanii będą potrzebowali od drugiego kwietnia uzyskać Elektroniczną Autoryzację Podróży (ETA) - informuje Ambasada Brytyjska w Polsce. Jak dodaje, wniosek można złożyć przez aplikację lub stronę internetową.
Nowy obowiązek dla podróżujących do Wielkiej Brytanii. Trzeba będzie zapłacić
- Źródło:
- tvn24.pl
Donald Trump określił 2 kwietnia "dniem wyzwolenia" USA, jednocześnie stwierdził, że może wyłączyć "wiele krajów" spod zapowiadanych "ceł wzajemnych", które mają zacząć obowiązywać w tym terminie. Zapowiedział także wprowadzenie kolejnych taryf, między innymi na zagraniczne auta i półprzewodniki.
Rodzina Soares dos Santos, będąca większościowym udziałowcem Jeronimo Martins, otrzymała rekordową dywidendę w wysokości ponad 200 milionów euro. Była to największa kwota spośród najbogatszych portugalskich rodzin inwestujących na tamtejszej giełdzie. W dużej mierze przyczyniły się do tego wyniki sieci Biedronka.
Liczba podróżnych przybywających do USA ma spaść o ponad pięć procent, a ich wydatki podczas pobytu zmniejszą się o prawie 11 procent - podała agencja AFP. Eksperci uważają, że turystów ma zniechęcać do przyjazdu polaryzująca polityka prezydenta USA Donalda Trumpa.
Podatek od nadmiarowych zysków banków to zły pomysł - stwierdził szef resortu aktywów państwowych Jakub Jaworowski. W minionym tygodniu za wprowadzeniem takiej daniny opowiedziała się ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Eksperci z WSB Merito i Grupy Blix uważają, że przed świętami nie należy spodziewać się znacznych podwyżek cen jaj ani gwałtownego wzrostu popytu spowodowanego paniką konsumentów obawiających się dalszych wzrostów. Według nich, analizując promocje, widać jednak dużą niepewność sieci handlowych w tej sprawie.